50 ініціатив Фонду у 2022: що ми робили заради перемоги

Сашко Кульчицький

2022 рік став найважчим, але і найрезультативнішим для Фонду за всю його історію. Попри війну і всі складнощі, ми надали рекордну кількість грантів та іншої допомоги для українського громадянського суспільства. Ми підтримали 811 ініціатив як від громадських організацій, так і різноманітаних установ. Загальна сума на підтримку громадського суспільства у 2022 перевищила 18 мільйонів доларів.

Сотні тисяч постраждалих від війни українців отримали від нас гуманітарну допомогу, сотні організацій – підтримку для своєї роботи на перемогу, тисячі захисників – амуніцію, техніку, пальне тощо.

Ми провадили роботу у найрізноманітніших напрямках – від закупівлі ліків та харчових наборів до культурної дипломатії та міжнародної адвокації.

Повний обсяг роботи ми ще покажемо у річному звіті пізніше. Зараз ми хочемо поділитися деякими з наших найважливіших проєктів.

Гуманітарна допомога

Місцеві жителі краще розуміють потреби своїх міст, а тому в квітні Фонд спільно з Міжнародною благодійною організацією Care International запустив програму гуманітарної допомоги постраждалих від збройної агресії рф – «Гуманітарна солідарність». 

У рамках програми ми провели серію конкурсів саме для локальних ініціатив. Організації на місцях отримували кошти та займалися закупівлями, роздачею гуманітарних наборів, їжі, засобів гігієни й іншого, що було необхідне цивільному населенню України. 

Програма працювала у двох напрямках. За першим ми надавали гранти для організацій, що працювали на місцях і самостійно купували харчі, ліки, меблі для сховищ абощо. За другим до нас зверталися комунальні установи – лікарні, гуртожитки, школи тощо, які надають гуманітарну допомогу або притулок для ВПО. Вони складали список того, що їм потрібно, щоб продовжувати надавати допомогу, а Фонд закуповував і передавав ці товари цим комунальним установам. 

Фонд також закуповував усе необхідне для тимчасових прихистків і лікарень. А ще надавав гранти для відновлення житла, зокрема й на окупованих раніше територіях, а також для утеплення будинків перед зимою. У межах цієї ініціативи Фонд також підтримав низку проєктів із відбудови кількох ЖК на Київщині, де зараз роблять ремонти.

Завдяки цій програмі близько 400 тисяч осіб отримали допомогу. З них близько 250 тисяч – у вигляді харчів або гарячих обідів, понад 50 тисяч – як засоби гігієни, десятки тисяч отримали медичні товари. Ми підтримали понад 50 лікарень і більше ніж 30 прихистків. 7 багатоквартирних будинків та комунальних установ на деокупованих територіях отримали кошти на ремонти після потрапляння російських снарядів.

За весь час до Фонду надійшло понад 1500 заявок, 250 з яких Фонд зміг профінансувати. Загалом у 21 регіоні України нині працює принаймні один проєкт, підтриманий Фондом спільно з Care International, але більшість ініціатив зосереджені на сході та півдні України.

Приклади проєктів

Проєкт громадської організації “Карпатська Агенція Прав Людини «Вестед»” мав на меті допомогти 1800 ВПО, що проживали у гуртожитках Ужгородського національного університету та ромських переселенців, що проживали у школах міста через повномасштабну війну. Організація допомагала їм із їжею, засобами гігієни та іншими базовими речима; надавала соціальну та правову підтримку, зокрема і з відновлення втрачених документів, із залученням відповідних фахівців та волонтерів Центру правової підтримки осіб, постраждалих внаслідок військового вторгнення. Для дітей організація створила умови для дошкільного та шкільного навчання, закуповуючи усе необхідне приладдя. Загалом таку допомогу отримали 590 дітей.

Протягом трьох місяців спеціалісти ГО «Фонд підтримки демократичних ініціатив Придніпров’я» надавали вимушеним переселенцям у Павлограді гуманітарну допомогу та безоплатні консультації щодо пошуку житла, звʼязку із соціальними службами, допомагали в евакуації та перетині кордону, забезпечували консультації з юристами. На гарячій лінії та через месенджери можна було отримати інформацію щодо актуальної ситуації на лінії зіткнення (робота транспортних коридорів, перебіг бойових дій, зв’язок, шляхи виїзду тощо), гуманітарної та медичної допомоги, роботи органів влади, громадських об’єднань, волонтерських пунктів, роботи нових програм підтримки ВПО та мешканців непідконтрольної території. Понад 500 людей отримали консультації та юридичну допомогу, а загалом в рамках проєкту та за підтримки Фонду організація допомогла понад 1200 вимушеним переселенцям.

Підтримка волонтерів

Тримаймо стрій

Зараз, коли війна перейшла в режим марафону, а отже і волонтерські ініціативи, які починали працювати на ентузіазмі та адреналіні, потребують підтримки на свої інституційні потреби. Саме тому фонд активно підтримує волонтерські організації та надає гранти не лише на закупівлю аптечок і різноманітного спорядження, а й на адміністративні витрати, як-от: зарплати, бензин, оренду складів тощо.

Для сприяння волонтерській роботі фонд запустив окремий конкурс «Тримаймо стрій». У його межах підтримали 20 організацій, де є і відносно малі регіональні ініціативи, і великі всеукраїнські, як «Фонд Сергія Притули». Детальніше про конкурс та його пріоритети – ось тут

Приклади проєктів Тримаймо стрій

Громадська організація “Бачити серцем” працює над психолого-педагогічний коучингом батьків, які виховують дітей з комплексними порушеннями розвитку, і були змушені змінити своє місце проживання через війну. Ментори, психологи, юристи, неврологи та логопеди працюють з конкретними запитами кожної сімʼї. Наприклад, як для дитини з аутизмом організувати простір для усамітнення в обмежених для цього умовах, або отримати якісний зворотній зв’язок у новому місці навчання. Проєктом також передбачено створення методичного посібника для батьків дітей та підлітків з комплексними порушеннями розвитку під час онлайн навчання вдома.

Харківська волонтерська організація «Сестра милосердя АТО» опікується потребами поранених військових у Харківській, Полтавській, Донецькій та інших областях України. Усі свої ресурси волонтери направили на допомогу лікарням, які приймають поранених, тому Міжнародний фонд «Відродження» та Європейський Союз підтримали їхні внутрішні потреби – зарплати, ремонт авто, бензин та інші речі, які допомагають організації продовжувати свою роботу і далі.

Ветеранський Центр реабілітації та реадаптації “ЯРМІЗ” отримав підтримку Фонду та ЄС в рамках проєкту “Право бути щасливим”. ЯРМІЗ допомагає родинам, що були вимушені покинути свої домівки, адаптувати до нового життя та пропрацювати психологічну травму. Їхній проєкт також передбачає психологічну підтримку фахівців, волонтерів і психологів, які працюють із переселенцями та родинами військових; та створення методичних рекомендацій для фахівців й пам’ятки для батьків по спілкуванню з дитиною в умовах війни. На початку серпня Єврокомісарка із внутрішніх справ Ільва Йоганссон відвідала їхній офіс та провела зустрічі з фахівцями, які працюють над проєктом.

Люди для України

На початку березня 2022 року, Міністерство оборони України спільно з аналітичною системою YouControl та за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» створили онлайн платформу «Люди для України». Її задача полягала у тому, щоб об’єднати та скоординувати дії всіх волонтерів, які працювали над забезпеченням потреб ЗСУ і ТрО.  У перші місяці повномасштабного вторгнення росії, коли більшість волонтерів працювали інтуїтивно і ще не мали такого досвіду, як зараз, платформа “Люди для України” дозволяла профільним фахівцям МОУ в реальному часі відстежувати можливості волонтерів по закриттю конкретних потреб для армії. 

Евакуація цивільних з місць ведення бойових дій

З березня 2022 року громадська організація «ЕЛЕОС-Україна» надає комплексну допомогу людям, що постраждали від російської військової агресії. Їх проєкт сфокусований на підтримці ВПО в Україні через організацію евакуаційних маршрутів, облаштування місця тимчасового безпечного проживання та надання психологічної допомоги, сприяння працевлаштуванню та подальшій соціальній підтримці. У рамках проєкту організація евакуювала 4920 осіб та провела ремонт у приміщенні свого Шелтера. Його мешканці та мешканки отримали притулок, проходять соціальну адаптацію та реінтеграцію, юридичну та психологічну підтримку. Більше про роботу «ЕЛЕОС-Україна» у цьому напрямку – у матеріалі.

Львівський медіафорум отримав підтримку Фонду на евакуацію та облаштування житла для журналістів і їх родин, які були змушені тікати від обстрілів та окупації. Організація створила шелтер для тих, хто потребував житла, та хаб для роботи медіа. Журналісти також могли отримати психологічну та юридичну підтримку, а також допомогу із пошуком роботи. У рамках програми підтримки медіа Львівський медіафорум надавав спорядження та засоби захисту українським медіа, які продовжували роботу навіть у небезпечних зонах. Більше про цю програму – у матеріалі.

Частині грантерів Фонду також була надана можливість переспрямувати залишок проєктних коштів на евакуацію членів команд організацій та їхніх близьких.

Наприклад, в перші тижні після повномасштабного нападу росії Мережі правового розвитку вдалося евакуювати 23 родини з прифронтових областей. Частина людей вже змогла повернутися додому, наприклад ті, хто виїжджали з Чернігівщини або Київщини. Більшість евакуйованих продовжують працювати в нових для себе українських містах або закордоном. Тепер вимушені «представництва» Мережі працюють навіть у Польщі та Норвегії. Більше про роботу Мережі під час повномасштабної війни – у матеріалі.

Притягнення росії до відповідальності за злочини

Ми підтримали проєкт Центру Дністрянського щодо розробки пропозицій та концепцій правових і дипломатичних механізмів відшкодування збитків, заподіяних російською агресією. Експерти також прагнули підвищити суспільну обізнаність із різних аспектів цього процесу та сприяти публічному обговоренню проблеми та пропозицій її вирішення.

В результаті проєкту експерти створюють ефективні юридичні та дипломатичні механізми відшкодування за збитки, заподіяні російською агресією в Україні, визначають комплекс заходів, які необхідно вжити потерпілим для отримання відшкодування.

Також вони допомагають розробляти міжнародні та національні моделі відшкодування для України із урахуванням інших випадків постконфліктного врегулювання.

За підтримки Фонду ГО «Трибунал» здійснював у Франції активну адвокацію створення трибуналу для покарання росіян, що винуваті у злочинах проти України.

Завдяки проєкту Франція почала роботи зі створення такого спеціального трибуналу для злочину російської агресії в Україні. Для цього залучили європейських та українських представників. Про це заявило Міністерство закордонних справ Франції.

В МЗС Франції зазначили, що боротьба з безкарністю за злочини, скоєними в Україні, є пріоритетом для Франції. Тому країна допомагає українській прокуратурі та Міжнародному кримінальному суду розслідувати злочини.

Фонд підтримує діяльність Коаліції правозахисних організацій “Україна. 5 ранку”, які збирають та документують воєнні злочини і злочини проти людяності, вчинені в ході російської збройної агресії в Україні. Коаліція займається документуванням воєнних злочинів і злочинів проти людяності, скоєних у ході російської збройної агресії проти України, інформуванням громадськості в Україні і за кордоном про найтяжчі злочини під час російської агресії в Україні та сприянням створенню спеціальних механізмів притягнення до відповідальності владної верхівки РФ за скоєння злочину агресії проти України. 8 червня Центральноєвропейський університет (CEU) обрав Коаліцію переможцем своєї щорічної премії CEU Open Society Prize.

У 2022 році Фонд посилив підтримку координації та вдосконалення міжнародних санкцій для більш ефективної санкційної політики проти росії. Команда Інституту чорноморських стратегічних досліджень розробила та регулярно оновлює унікальну онлайн-базу даних, яка містить повну інформацію про поточні санкції України, ЄС та США проти юридичних осіб, пов’язаних з росією, а також про те, як санкції синхронізуються між країнами. Інший аналітичний центр Strategy 21 зосередив свою роботу на адвокації санкцій з акцентом на енергетику, технології та військову промисловість для створення обґрунтованого додаткового списку підприємств рф, яких немає в поточних санкційних списках. Влада України, США, міжнародні інституції та країни-члени ЄС використовують дані моніторингу наших грантоотримувачів для забезпечення ефективного дотримання вимог та підвищення ефективності санкцій.

Фонд підтримує також проєкт Trap Aggressor, який створює аналітику, щоб зробити санкції ефективними. Експерти розслідують найбільш поширені схеми уникнення санкцій російською федерацією, встановлюють осіб причетних до військової росмашини, на яких потрібно накласти санкції, та знаходять способи як зупинити ланцюжки світових постачань до росОПК.Інформація, яку вдається знайти аналітикам Trap Aggressor, вони передають в НАЗК, яке з 24 лютого працює також для протидії російському бізнесу в Україні та закордоном. Також ця інформація потрапляє в Міністерство закордонних справ, яке спирається на неї в міжнародних переговорах про санкції проти окупантів. Більше про цю роботу – у матеріалі.

Документуванням злочинів росії займаються і природоохоронні організації, зокрема ті, які Фонд підтримує спільно з Посольством Швеції в Україні, у рамках Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні (EPAIU). 

Громадська організація «Ініціативна група «Разом!» з Маріуполя займається  фіксуванням і оцінкою впливу російських воєнних злочинів на стан довкілля в Маріуполі. Командою буде напрацьовано експертні рекомендації щодо першочергових кроків для усунення наслідків для навколишнього природного середовища у місті Маріуполь після його деокупації та отримання контролю українською владою.

Громадська організація «Кінбурн» фіксує екозлочини на території двох громад Миколаївської області та створює електронну мапу отриманих даних. На основі цих даних вони розроблятимуть  рекомендації для керівництва громад по відновленню довкілля після закінчення бойових дій.

Громадська організація «Екодія», яка увійшла до створеної Міндовкілля робочої групи по фіксації злочинів проти довкілля вже наприкінці березня нарахувала 111 випадків, які можуть вважатись злочинами проти довкілля та розглядатись у міжнародних судах.   Активісти «Екодії» збирають інформацію з медіа, соцмереж і Telegram-каналів щодо подій, які завдають або можуть потенційно завдати шкоди довкіллю. Зібрані дані попередньо обробляються та передаються Міністерству. Організація також бере активну участь в міжнародній адвокації санкцій проти російського енергетичного комплексу – прямого спонсора російської агресії в Україні.

Громадська організація «Збережи Дніпро» збирає та фіксує докази умисних злочинів росії проти довкілля через свій додаток SaveEcoBot, яким користуються сотні тисяч українців. У співпраці з Міністерством захисту довкілля вони створили новий функціонал, завдяки якому українці можуть сфотографувати та описати наслідки злочину і передати його екологам, які проаналізують і систематизують ці факти, щоб долучити їх до загальних претензій України до росії.

Допомога постраждалим від війни

Підтримка ВПО у вирішенні конфліктів у громадах

Повномасштабна війна росії проти України спричинила різке збільшення кількості внутрішньо переміщених осіб, які тікаючи від атак агресора, були змушені змінити місце свого постійного проживання. Однією із проблем, яка із часом набуває більшої актуальності, стають точкові конфлікти у територіальних громадах, однією із сторін яких прямо чи опосередковано стають ВПО. Збільшення витрат із місцевих бюджетів, перевантаження місцевої соціальної інфраструктури, підвищення конкуренції на обмеженому ринку праці у територіальних громадах, обмеженість ресурсів для задоволення гуманітарних потреб та інші обставини створюють додаткову соціальну напругу на рівні територіальних громад.

Для відпрацювання моделей соціальної інтеграції ВПО до життя нової територіальної громади, розробки механізмів запобігання та вирішення конфліктів, які виникають навколо ВПО у громадах, Фонд оголосив конкурс “Інтеграція ВПО до життя в нових громадах”. Ми підтримали 12 проєктів, що сприяють і сприятимуть соціальній інтеграції ВПО до життя у нових для них територіальних громадах, де вони планують залишитися на тривалий час або назавжди, а також запобігання та сприяння вирішенню конфліктів на рівні обраних територіальних громад, які можуть виникати або виникають навколо чи за участі вимушених переселенців.

Підтримка родин загиблих і зниклих безвісти  

У співпраці з Уповноваженим з питань загиблих і зниклих безвісти та Коаліцією ветеранських просторів ми підтримали проєкт зі створення в областях мережі регіональних координаторів, які забезпечують родини зниклих та загиблих інформаційною, соціальною, правовою та психологічною підтримкою. Координатори спілкуються з родинами, інформують про стан справ, забезпечують зв’язок з центральними органами влади та відповідними інституціями, допомагають розв’язувати юридичні питання, надають супровід та перенаправляють до спеціалістів. Це дуже непросто робота, але результати спрямовані на важливі речі: піклування за родинами загиблих героїв, підтримка згуртованості громад і зниження соціальної напруги. 

Європейська інтеграція

Фонд зробив значний внесок у підтримку успішних зусиль з моніторингу та просування імплементації Угоди про асоціацію та отримання Україною статусу кандидата в ЄС. Коли Україна подала заявку на членство в ЄС у лютому 2022 року, наші грантоотримувачі – «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій», «Суспільство та довкілля» та інші брали активну участь у заповненні анкет для аналізу прогресу інтеграції України до внутрішнього ринку ЄС, поточний стан справ у різних секторах з готовністю України до вступу в ЄС.

Паралельно аналітичний центр «Нова Європа» провів ефективну адвокаційну кампанію в країнах-членах ЄС, щоб надати аргументи та заохотити країни-члени підтримати Україну в її намірах щодо членства та надати ширшу підтримку Україні у протистоянні ворогу, як спільного безпекового інтересу для демократичного світу. У червні 2022 року Україна отримала статус кандидата на вступ до ЄС, і ми отримали позитивні відгуки та визнання від українських урядовців щодо внеску громадянського суспільства в цю главу української історії.

Також за фінансової та організаційної підтримки Фонду Центр “Нова Європа” провів дводенний 1st Accession Exchange Forum, за участю високих урядовців та провідних експертів у Києві. Форум було присвячений обміну думками щодо процесу вступу країн-кандидатів до ЄС, обговоренню передових практик, нових ідей та отриманих уроків, а також дослідженню можливостей у відносинах між Європейським Союзом, країнами Східної Європи та Західних Балкан. Участь у Форумі взяли віцепремʼєрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Заступник керівника Офісу Президента України, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні та інші експерти й високопосадовці.

Доступ до правової допомоги

Доступ до рівних прав в українців – один із давніх пріоритетів Фонду. Після повномасштабного вторгнення ми спрямували свої зусилля у цій сфері на допомогу постраждалим від злочинних дій росії.

Одним з партнерів для Фонду є Мережа правового розвитку, яка об’єднує 21 організацію. Мережа запустила дистанційні сервіси правової допомоги, працювала в транзитних центрах для переселенців, створила портал для правової підтримки українців закордоном. З 24 лютого безпосередню допомогу від Мережі отримало вже понад 10 тисяч осіб, багато з них – саме переселенці.

На порядок більше людей дізналися про свої права самостійно, через правопросвітні матеріали, які створювала Мережа. Загалом експерти підготували вже сотні публікацій на різноманітні теми, що стосуються права в часи війни. З 24 лютого більше мільйона осіб скористалися цими матеріалами.

За підтримки Фонду Ініціатива Pro Bono від Української фундації правової допомоги продовжив надавати правову допомогу волонтерам та громадським організаціям. Волонтери могли отримати консультації та іншу допомогу від юридичного бізнесу, залишивши відповідний запит на сайті Простору Pro Bono у розділі “Під час війни” – “Юридична допомога для волонтерських організацій та ініціатив”.

Допомога медіа

Після повномасштабного вторгнення багато незалежних ЗМІ опинилися на межі існування: журналісти працювали майже цілодобово, а прибутки від реклами зникли. Саме тому вже в березні фонд «Відродження» запустив інституційну підтримку незалежних медіа. Переважно фінансували зарплати журналістів, оренду офісів, логістику. Крім того, кошти йшли на амуніцію для фронтових журналістів, евакуацію та цифрову безпеку. 

Загалом фонд підтримав 22 медіа, серед яких «Українська правда», НВ, Slidstvo.info, Ukrainer, CUKR, а також медіа, релоковані з окупованих територій. Найменший грант склав усього 3,5 тисячі доларів, найбільші – по 150 тисяч доларів.

У березні ми допомогли ГО «Львівський медіафорум» запустити Програму невідкладної підтримки медіа під час війни. У межах Програми невідкладної допомоги медіа українські редакції та журналісти могли отримати місце для роботи у хабі у Львові, індивідуальні консультації та підтримку професійних психологів, консультації з кібербезпеки, захист сайтів, допомогу з розблокування сторінок у Facebook, Instagram та Twitter, спорядження для індивідуального захисту, фінансову підтримку для оплати хостингу та виготовлення контенту, техніку для роботи тощо.

У рамках нової Програми, яку підтримав Фонд, Львівський медіафорум підтримав 20 видань з Одеської, Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської, Луганської, Донецької та Харківської областей. Для них Lviv Media Forum закуповував генератори, зарядні станції, павербанки або іншу техніку, яка допомогала безперебійно працювати під час блекауту. 

За підтримки Фонду та інших донорів, наприкінці серпня Львівський медіафорум відкрив у Львові новий хаб для журналістів та медійників. Особливістю хабу є регулярний нетворкінг для українських і закордонних медійників та креативних індустрій.

Відбудова України

Фонд долучився до запуску дискусій про те, якою має бути майбутня відбудова України. Такі дискусії проходили як в Україні, так і на міжнародних майданчиках. Конференція Фонду «Зі стійкості до відновлення» стала чи не наймасштабнішою подією громадського сектору за вісім місяців війни, що зібрала понад двісті учасників. Більше про саму конференцію та висловлені думки можна прочитати у матеріалах Європейського простору та Громадського простору.

Фонд долучався також до окремих подій в рамках Міжнародної конференції з питань відновлення України у Лугано в липні, а також аналогічної конференції у Берліні в жовтні. 

Фонд продовжує задавати рамки щодо того, яким має бути відновлення. Зокрема, Фонд є однією з організацій-співавторів Маніфесту українського громадянського суспільства щодо Відновлення (декларація Лугано), а також разом з колегами з Фундацій Відкритого Суспільства напрацював аналітичну записку з рекомендаціями щодо організації процесу відновлення України.

Також Фонд підтримав ГО «Антикорупційний штаб», яка запустила новий онлайн-інструмент – Карту відновлення та руйнувань. На ній аналітики фіксують об‘єкти, які вже вдалося відновити після руйнувань або пошкоджень, завданих внаслідок війни росії проти України. Нині мапа містить вже більше тисячі таких будівель, загальна сума відновлення яких перевищує 1 млрд гривень.

У квітні 2022 року Фонд долучився до організації у Варшаві Міжнародної конференції «Наслідки війни: переосмислення майбутнього громадянського суспільства». Конференція об’єднала ключові зацікавлені сторони: організації громадянського суспільства як України, так і Польщі, Словаччини, Румунії, країн Балтії, представників місцевих органів влади України, національних та міжнародних донорів, щоб визначити поточні пріоритети, знайти спільну мову та виробити першочергові кроки для відбудови й розвитку громадянського суспільства України. 

У рамках цієї конференції Міжнародний фонд “Відродження” організовував три панельні дискусії: “Порядок денний міжнародного громадянського суспільства до кінця війни та потім”, “Чи досяжна справедливість після війни? Яка архітектура правосуддя може убезпечити від повторення”, “Як ми можемо збільшити міжнародну допомогу Україні: координація пріоритетів спільноти донорів”.

Просування України через її культуру

Фонд активно працював, щоб донести інформацію про Україну та реалії війни на багатьох міжнародних майданчиках. Одним з напрямків просування українського порядку денного стали культурні проєкти.

Одним з таких проєктів стало триєнале сучасного українського мистецтва «Український Зріз» у Каунасі (Литва) із символічною темою «Ukraine! Unmuted», яка нагадує нам вислів Сократа: «Заговори, щоб я тебе побачив». Проєкт стартував 4 листопада і тривав впродовж місяця. Він складався з виставки, перфоманс-блоку, дискусійної програми та збірки есеїв. Кураторами візуального напрямку виступили Влодко Кауфман і Сергій Петлюк, кураторкою дискусійної програми – Оксана Форостина. Мета проєкту – зробити українську культуру більш видимою та зрозумілою.

У вересні в рамках Українського Фестивалю в Торонто «Bloor West Village Toronto Ukrainian Festival», відбулася прем’єра виставки «Ukraine: Land of the Brave». Мета виставки – через використання документальних матеріалів, представлених в імерсивних технологіях повного занурення показати світові всю правду про війну та допомогти зрозуміти, що відчувають українці. 

Імерсивні виставки дозволяють не просто споглядати на картини чи відео, а ніби опинитися в тому часі, у тому місці, у тих подіях. Імерсивна технологія будується на ефекті присутності, коли відеоряд демонструється на стінах, на підлозі, по колу на 360 градусів.

Український інститут за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” підготував публічну програму “Деколонізація мистецтва. За межами очевидного”.  Це міждисциплінарна програма Українського павільйону на 59-й міжнародній виставці мистецтва Венеційській бієнале Молоко мрій, яка залучає митців, кураторів, публічних інтелектуалів, дослідників та широку аудиторію.

Серія дискусій, виступів і зустрічей зосереджувалась на деколоніальному погляді на Україну та Східну Європу як відповідь на російську агресію, що триває в Україні, а також на ширшому погляді на культурне життя світу за поточних змін геополітичного та культурного середовища.

За підтримки Фонду та Європейського Союзу, Український інститут та EdEra розробили безкоштовний англомовний онлайн-курс для іноземців “Ukrainian Culture: Understanding the Country and Its People”. Десять науковців та науковиць з різних галузей розкривають десять тем, що охоплюють найважливіші аспекти української культури. Короткі, але змістовні відео допоможуть слухачам та слухачкам зрозуміти українську культуру, ідентичність та суспільство. Окрім відеолекцій, курс містить додаткові джерела: тексти, відео та інтернет-ресурси, які дадуть змогу поглибити знання про Україну. Курс доступний 18-ма мовами і є безкоштовним.

Також Український інститут разом зі студією онлайн-освіти EdEra запустили безкоштовний онлайн-курс про історію Криму та кримських татар “Crimea History and People”. Мета курсу – розповісти охочим про кримськотатарську державу, про культуру кримських татар та їх боротьбу за повернення на батьківщину, бо починаючи з 18 століття, татар систематично витісняли з рідної землі.

За підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, 23-25 вересня у Харкові пройшов триденний літературний фестиваль “Пʼятий Харків”, який провів Харківський Літературний музей та відомий український поет Сергій Жадан.

Метафора “п’ятий Харків” належить всесвітньо відомому лінгвісту, почесному харків’янину Юрію Шевельову. “П’ятий Харків” – це розмова про майбутнє міста, про мрію, про бажання та бачення.

Спільно з ПЕН-Україна ми запустилистипендії для українських письменників та перекладачів, кошти з якої стипендіати могли витратити на евакуацію, облаштування своєї роботи на новому місці тощо. Тільки на першому етапі програми на неї надійшло 269 заявок. Багато авторів, що подавали заявки, втратили житло або роботу, потребували лікування. Всього завдяки допомозі від Фонду понад 50 літераторів змогли отримати стипендії.

Підтримка реформ та стійкості України

Протягом 2022 ми продовжували підтримувати спільноту та сайт JUSTTALK, який розповідає про кримінальну юстицію простою і зрозумілою мовою. Мета спільноти  – сформувати нову культуру спілкування між професійними учасниками сфери кримінальної юстиції. І таким чином оздоровити професійне середовище. Окрім іншого, JUSTTALK дає голос людям інституцій кримінальної юстиції і робить їх повноправними учасниками фахових дискусій. Ініціатива хоче підтримати зусилля, спрямовані на вирішення проблем, з якими ви зіштовхуєтеся щодня. 

За підтримки Фонду та інших донорів, 14 грудня організація провела щорічну конференцію #JustConf, присвячену ідеям, які змінюють кримінальну юстицію в Україні, та людям, які додають системі сенсів, руху та розвитку. Спікерами та спікерками конференції були справжні практики кримінальної юстиції: слідчі, детективи, судді, прокурори, та адвокати відібрані за результатами відкритого конкурсу. 

За підтримки Фонду в партнерстві з НАЗК Міждисциплінарним науково-освітнім центром протидії корупції в Україні (ACREC) було проведено другу щорічну конференцію “Викривачі корупції в Україні: успіхи та виклики”, що була присвячена питанням інституціоналізації, стратегії та тактики утвердження інституту викривання та захисту викривачів корупції в Україні, а також вдосконалення наявних механізмів захисту прав викривачів. Конференція стала не тільки важливою подією, але й діалоговим майданчиком для всіх залучених сторін.

При підтримці Фундацій відкритого суспільства та Фонду успішно функціонує консорціум RRR4U (Україна: стійкість, відбудова та допомога), що проводить аналітичну та адвокаційну роботу, спрямовану на забезпечення економічної стійкості України та надалі сприятиме справедливому, зеленому та орієнтованому на людей відновленню економіки України. Учасниками консорціуму, до якого увійшли провідні організації Центр Економічної стратегії, Діксі Груп, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та Інститут аналітики та адвокації, напрацьовано низку рекомендацій, що були представлені як іноземним стейкхолдерам, так і представникам уряду України.

За підтримки Фонду, Київський інститут гендерних досліджень займався розробкою системи e-звітування щодо стану виконання державних документів з гендерної рівності на місцевому рівні. Аналітики й аналітикині розробили цілісний механізм з навчання веденню електронної звітності та організації електронного документообігу з гендерних питань із залученням всіх ланок (району, області та Нацсоцслужби). У рамках проєкту вони також створили внутрішній сайт Національної соціальної сервісної служби України «Звіти для НСССУ по гендерній рівності», який акумулює всю необхідну інформацію та може забезпечити швидке введення у курс справи навіть новачка, який щойно зайняв посаду гендерного відповідального. 

Крім цього, аналітики проаналізували законодавчо визначену систему відповідальних органів та їх реальний стан на місцевому рівні, за завданням «Аналіз стану інституційного забезпечення політики гендерної рівності на місцевому рівні, підготовка текстового звіту та рекомендацій». За підтримки Фонду вони підготували аналітичний звіт Урядовий механізм забезпечення політики ґендерної рівності, та Рекомендації за звітом.

Підтримка аналітичних центрів

Нині аналітичні центри виконують найрізноманітнішу роботу: досліджують наслідки війни, аналізують майбутнє України, а також активно волонтерять. У червні 2022 «Відродження» за сприяння Посольства Швеції оголосило закритий конкурс для аналітичних центрів, які вже здобували підтримку фонду з 2018 року.

На грант подалися 26 організацій, із яких конкурсна комісія обрала 16, зокрема аналітичний відділ фонду «Повернись живим», центр «Нова Європа», «Агенція журналістики даних» та інші. Вони отримали підтримку до кінця 2022 року, яка складається із зарплати для команди, коштів на проведення досліджень та інших напрямів.

Для аналітичних центрів ця підтримка допомогла не лише зберегти діяльність, але й дослідити актуальні проблеми України, надати рекомендації органам влади, отримати унікальні дані про суспільство під час повномасштабної війни.

Наприклад, CEDOS почав і продовжує вивчати й аналізувати вплив повномасштабного вторгнення на українське суспільство. Відбулось вже три хвилі дослідження, що фіксує думки, переживання і дії людей в Україні у різні періоди.

Аналітичний відділ «Повернись Живим» проводить загальні безпекові дослідження щодо війни з росією і аналітику по ветеранському напрямку, адже кількість ветеранів збільшується і державі необхідно шукати нову модель роботи з ветеранами.

Інститут аналітики та адвокації працював над документами, що стосуються впровадження електронно товарно-транспортної накладної як для внутрішніх вантажоперевезень, так і перевезень у міжнародному сполученні з країнами ЄС. Суть проєктів – замінити паперові форми на цифрові, що матиме економічний, екологічний та оптимізаційний ефект для бізнесу.

Розвиток екологічних організацій

11 екологічних організацій продовжували отримувати інституційну підтримку від Фонду та Посольства Швеції в Україні, а 16 нових змогли отримати кошти на проєкту діяльність. Усі організації також могли долучитися до спеціалізованих навчань, щоб покращити свої професійні навички.

Влітку Екологічна Ініціатива Фонду (EPAIU) за підтримки Швеції провела конференцію щодо питань безпечного довкілля та впливу громадянського суспільства на екологічне відновлення територіальних громад. До обговорення долучились представники й представниці місцевої влади та десятка організацій, що займаються природоохоронною діяльністю, адвокатують сталі та «зелені» рішення, досліджують довкіллєві проблеми та шукають практичні способи їх вирішення. 

За підтримки Екологічної ініціативи Фонду громадська організація “Екоклуб” розпочала інформаційну кампанію “ТеплоВільні”, покликану донести до українців корисну інформацію, як перезимувати спокійно та комфортно, у доглянутих та утеплених будинках, максимально енергонезалежно та енергоефективно. Експерти організації готують корисні матеріали, які допоможуть якісно підготуватись до зими і усіх її викликів.

Вирішення проблем у малих громадах

Багато зусиль Фонд докладав для того, щоб зберегти в умовах війни потенціал об’єднаних громад, сприяти їх адаптацій до нових реалій. Підтримані в рамках цього напрямку проєкти стосувались різних сфер, але ставили на меті допомогти малим громадам.

Зокрема, Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля» працював над тим, щоб виявити основні характеристики, потреби і наміри внутрішньо переміщених осіб, що перебувають у Львівській області через агресію росії проти України, а також обговорити зі стейкхолдерами рекомендації щодо стратегій підтримки ВПО в питаннях зайнятості, створення можливостей для ведення бізнесу, забезпечення житлом та задоволення інших виявлених пріоритетних потреб. Результати дослідження та проєкту доступні за посиланням.

«Асоціація сприяння самоорганізації населення» ставила за мету сприяти поширенню надійної інформації й патріотичного контенту для протидії розповсюдженню російських фейків у громадах. Вони допомагали налагоджувати постійну взаємодію та інфообмін між відповідальними за інформаційну політику органами державної влади і волонтерськими групами з інформаційного спротиву з одного боку, та органами місцевого самоврядування і локальними віртуальними спільнотами з іншого боку.

Завдяки цій взаємодії корисна інформація активно ширилась місцевими комунікаційними каналами у територіальних громадах. Завдяки роботі 12 регіональних експертів, моніторингу ними 509 місцевих комунікаційних каналів, направлення листів до адміністраторів означених пабліків спостерігалось зменшення фейкових новин та збільшення перевіреної інформації, а також зменшення публікації чутливих даних, оприлюднення яких могло чинити шкоду.

Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень змінив свій проєкт, який відпочатково стосувався стратегії розвитку громади в довкіллєвому компоненті, і спрямував свої зусилля на більше актуальну тему. Експерти вирішили проаналізувати вплив бойових дій та окупації на довкілля Херсонської області. Протягом квітня – червня 2022 року аналітики збирали інформацію з усіх доступних джерел. В першу чергу це соціальні мережі, групи у фейсбуці та в телеграмі патріотичного спрямування, які свідчили про численні порушення та про негативний вплив росіян на наше довкілля. Крім того, вони провели серію глибинних інтерв’ю з експертами за спеціально розробленою анкетою. Вже перший погляд на екологічні проблеми говорить: розв’язувати важливі проблеми без врахування стану довкілля буде дуже необачно. 

Волинський Інститут Права надавав практичну, консультаційну та правову підтримку Смідинській сільській територіальній громаді щодо актуалізації у наявній стратегії заходів із охорони довкілля та їх впровадженні. Проєкт дав можливість застосувати стратегічний підхід у сфері охорони довкілля Смідинської ТГ. Заходи були побудовані таким чином, щоб активісти, влада, бізнес збирались на діалогових майданчиках та напрацьовували спільні бачення із збереження довкілля кожного населеного пункту громади.

Допомога захисникам

Протягом року, і особливо в перші місяці після початку повномасштабного вторгнення, Фонд активно допомагав захисникам України. Ми покрили більше ніж півсотні запитів від різних частин та груп у точках, що знаходяться на лінії фронту або неподалік від неї: амуніція, дрони, пальне, товари медичного призначення та інше. Це те найменше, що ми могли зробити в перші дні війни, щоб віддати належне нашим захисникам.

З літа ми підтримуємо роботу Центру підготовки операторів БПЛА «Крук». Тут військові проходять теоретичні та практичні навчання, вчаться літати на симуляторах та практикуються зі справжніми безпілотниками. Усе це – безкоштовно для ЗСУ. За час своєї роботи «Крук» підготував понад 1000 операторів дронів.

Значна частина з підтримки, яку ми надавали чи продовжуємо надавати, залишиться непублічною до перемоги України. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: