Відновлення має бути ефективним, інклюзивним та сталим: висновки з міжнародної дискусії про відновлення України у Берліні

26 жовтня у Берліні відбулася дискусія «Відбудова та відновлення України: сучасний та інклюзивний план Маршалла для подальшого розвитку», яку організовували Мережа Фундацій «Відкрите Суспільство» (Open Society Foundations), Міжнародний фонд «Відродження» та Німецький Фонд Маршалла Сполучених Штатів (German Marshall Fund of the United States).

Дискусія зібрала експертів та лідерів громадянського суспільства Німеччини, ЄС, США та України. Учасники обмінялися своїми думками про те, яким має бути процес відновлення України, чому важливо планувати його вже зараз, яка роль у ньому громадянського суспільства, та наскільки важливою є міжнародна співпраця та взаємна координація відбудови України.

За словами Даніели Шварцер, виконавчої директорки Мережі Фундацій «Відкрите Суспільство» у Європі та Центральній Азії, важливо, щоб міжнародне співтовариство донорів дуже активно співпрацювало з українським урядом, щоб узгодити план, за яким відбуватиметься відновлення та відбудова всередині України. Одним із джерел для фінансування відбудови і відновлення можуть бути арештовані російські активи.

Особливу роль у процесі відновлення має відігравати громадянське суспільство. «Хоча дуже важливо, щоб уряди, ЄС та інші державні організації фінансували та підтримували процес відновлення, громадянське суспільство також є ключовим елементом не лише для стійкості України на даний момент, але й для шляху вперед», – заявила Даніела Шварцер, наголошуючи, що важливо не тільки почути громадянське суспільство під час розробки плану відновлення, але й зробити громадянське суспільство партнером на цьому шляху.

Його Високоповажність Олексій Макеєв, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Федеративній Республіці Німеччина, зазначив, що фінансування відновлення не можна відкладати лише на майбутнє після закінчення війни. На його думку, час інвестувати у відновлення, реконструкцію та оновлення вже настав. Нові відремонтовані вулиці та будинки будуть кращими, за ті, які зруйнувала росія, а отже, за сприяння донорів, українці вже зможуть будувати нову кращу країну. 

Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження», наголосив, що громадянське суспільство не можна залучати формально і “за квотами”. Активні громадяни та організації громадянського суспільства України довели свою спроможність, зацікавленість та амбіції бути важливою частиною майбутнього відновлення, адже з перших днів війни стали одним з факторів стійкості України.

«Громадянське суспільство не просто потребує місця за столом, де розмовляють про відновлення. Воно робить суттєву та відчутну роботу, кожен своїми інструментами, – сказав Олександр Сушко. – Інколи ця робота помітна на дуже локальному рівні, наприклад, коли йдеться про організацію допомоги ВПО та іншим вразливим групам. У той же час, наш Фонд присутній і на найвищих рівнях, працюючи з аналітичними центрами, які пропонують сценарії відновлення».

Олександр Сушко розповів, що з початку повномасштабного вторгнення Міжнародний фонд «Відродження» підтримав понад 400 проєктів, з яких не менше сотні так чи інакше повʼязані відновленням – від з найбільш локального рівня забезпечення базових потреб шкіл та лікарень у селах, до розробки і впровадження політик на державному рівні.

Катаріна Матернова, заступниця генерального директора Європейської Комісії з питань політики сусідства та переговорів про розширення, зазначила, що громадянське суспільство завжди мало  одну з провідних ролей в побудові України якою ми її знаємо. «Історія трансформації України — це історія громадянського суспільства, неурядових організацій та аналітичних центрів. Вони є основою для української демократії», – зазначила Катаріна Матернова.

На її думку, плану відновлення України має формуватися в контексті її майбутнього вступу до Європейського Союзу. Україна вже зробила багато кроків до ЄС, впроваджуючи Угоду про Асоціацію, проте відбудовчі процеси мають тільки пришвидшити рух країни до набуття повноправного членства.

Одним з факторів стійкості України, який також може пришвидшити її відбудову, є цифровізація. За словами Катаріни Матернової, вже сьогодні Україна є однією з найбільш просунутих в плані цифрових послуг країн світу. «Це може стати одним із величезних факторів ефективності та прозорості», – зазначила вона.

Гетер Конлі, президентка Німецького Фонду Маршалла Сполучених Штатів, наголосила на важливості координації зусиль США та ЄС з фінансової підтримки України та фінансування відновлення. “Учора в Берліні ми почули цифри щодо планів підтримки України у 2023 році. Це було важливо для американських урядовців, які вже дають свій внесок на підтримку України. Невдовзі запрацює новий механізм трансатлантичної співпраці для економічної підтримки України, тож вже зараз необхідно наполягати, щоб його дія була зрозумілою і ефективною”, – пояснила Гетер. 

Томас Кляйне-Брокгоф, віце-президент і директор Берлінського офісу Німецького фонду Маршалла США, зазначив, що хоча повноцінно план відновлення зможе запрацювати тільки після закінчення війни, вже зараз ми маємо зрозуміти всі його деталі. На думку Томаса, фінансування відновлення не може йти суто через владну вертикаль, – необхідно диверсифікувати підтримку та активно залучати і місцеву владу, і бізнес, і громадянське суспільство. Як приклад диверсифікації Томас навів проєкти, у яких європейські міста можуть підтримувати відновлення українських міст. 

“Процес відбудови в Україні відрізнятимуться від тих, які ми бачили в Іраку чи Афганістані. Якщо в цих країнах відновлення було виключно завданням уряду, то в Україні необхіно активно залучати до цього громадянське суспільство і благодійників, які вже активно працюють у цій сфері”, – сказав Томас Кляйне-Брокгоф. 

Олександра Бетлій, провідна наукова співробітниця Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, розповіла про реалії економічного становища України. За її словами, в умовах, коли ВВП України впаде на 40%, а податки можуть забезпечити лише половину необхідних витрат, Україна потребує підтримки вже зараз. На жаль зараз міжнародна підтримка є нерегулярною та непрогнозованою, що ускладнює планування. 

Що стосується відновлення, то Олександра вважає, що громадянське суспільсто у цьому процесі має виконувати роль не спостерігача і контролера, а активного співтворця, який формує сенси та візію відновлення.

Модераторкою дискусії виступила Орися Луцевич, наукова співробітниця і менеджерка Українського форуму Chatham House.

Відеозапис дискусії доступний за посиланням.

Головним висновком дискусії стала думка, що перемога має включати повне економічне відновлення та відбудову України. Планування післявоєнної відбудови має розпочатися вже зараз, а громадянське суспільство має стати повноправною стороною цього процесу. Це допоможе зменшити економічні та людські втрати восьми років війни та донести потужний меседж надії всім українцям — попереду чекає краще майбутнє.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: