Road from hell. Як «Елеос» евакуйовує людей з лінії фронту

Сашко Кульчицький

«Питання евакуації постало вже 24 лютого. Стало зрозуміло, що це наша відповідальність», – каже Олена Танасійчук, директорка з регіонального розвитку Елеос-Україна. За підтримки «Відродження» ця організація евакуйовує жінок, дітей, літніх людей та людей з інвалідністю з небезпечних місць. Лише за останні три тижні – понад 500 безкоштовно евакуйованих з Києва та околиць, Харкова, Донбасу.

Коли почалася війна, потрібно було діяти швидко, пояснює Олена. Лише у минулому році, також за підтримки Фонду, «Елеос» відкрив під Києвом Шелтер Святої Ольги – притулок для жінок, які зазнали домашнього насильства. В перший же день війни там почалися бої. Жінок та дітей вивезли спершу до Ірпеня, потім – Києва, пізніше – у безпечніші місця на Заході України.

Саме тоді в «Елеосі» зрозуміли, що можуть допомагати з евакуацією не лише своїм клієнткам, а й усім, хто цього потребує. Запити про допомогу сипалися один з одним, відмовити було неможливо – дзвонили ті, хто не міг виїхати самостійно. «Ще не було гуманітарних коридорів, не було централізованої евакуації, все відбувалося хаотично. Але ми прийняли рішення, що зможемо це робити», – каже Олена. З того часу і їздять.

Їх основні маршрути – з Харкова та Запорізької області до Дніпра, з Київщини та Житомирщини до Залізничного вокзалу Києва, а також з Києва на Захід України. Нещодавно почали вивозити людей із гарячих точок Донбасу: Слов’янська і навіть Маріуполя.

Часто «Елеос» допомагає евакуації людям з особливими потребами, зокрема й дітям з інвалідністю. Для цього потрібні спеціальні технічні умови та навички, які вже були в організації. Загалом же «Елеос» намагається допомагати усім жінкам, дітям та людям похилого віку, які звертаються до них.

В деяких містах, як у Києві, евакуація працює за попереднім записом, людей з обмеженими можливостями забирають прямо з дому. Якщо лишаються вільні місця – автобус просто під’їжджає до місць, де збираються ті, хто очікує на допомогу з виїздом. В Маріуполі було достатньо просто відкрити двері автобусу на вулиці міста – батьки самі бігли до нього, щоб відправити своїх дітей в безпечніше місце.

«Найбільше людей дивує, що ми робимо це безкоштовно. Кожного разу вони намагаються заплатити чи хоча би нагодувати водіїв пиріжками. Кожного разу ми бачимо цю величезну вдячність», – розповідає Олена.

Після евакуації, команда «Елеосу» намагається нагодувати людей, поселити в шелтери, забезпечити їх товарами першої необхідності та одягнути – люди втікають з мінімумом речей. «Часто вони мовчать, просто не можуть говорити. – каже Олена. – Але ми бачимо їх очі і розуміємо страх, який вони пережили. Тому залучаємо психологів, які можуть допомогти таким людям».

Війна триває, а тому залишається і потреба в евакуації. Бучанська різанина показала, наскільки важливо вивезти цивільних подалі від російських убивць. «Елеос-Україна» планує продовжувати свою роботу, поки лишатиметься така потреба. Аж поки після перемоги України усі евакуйовані не зможуть повернутися до своїх рідних домівок в уже мирних містах.

Усі фото – з facebook-сторінки організації.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: