60 найцікавіших ініціатив Фонду у 2021

У 2021 році Фонд не збавляв темпи і підтримав понад 400 проєктів від більш ніж 250 організацій. Кожен з проєктів – унікальний і важливий. Детальна інформація про діяльність Фонду за 2021 рік стане доступною у загальному річному звіті влітку. А поки пропонуємо вам підбірку найцікавіших, на думку працівників Програм Фонду, проєктів 2021-го року.

По 10 проєктів від кожної з Програм, а разом – 60 ініціатив Фонду, про які вам потрібно дізнатися.

Громадське здоров’я

Маніфест здорового суспільства

Після Революції гідності, відповідаючи на гострий запит суспільства на реформування галузі охорони здоров’я, за участі провідних міжнародних та українських експертів та за підтримки фонду було створено Стратегічну дорадчу групу. Вона розробила документ, що став основою медичної реформи: Національну стратегію реформування системи охорони здоров’я в Україні на період 2015-2020 рр. Та 2021 року зміни в українській системі охорони здоров’я тривали, навіть попри безпрецедентні виклики пандемії. Тож відповідаючи на потребу розробки візії розвитку галузі на майбутнє, фонд продовжив свою підтримку роботи експертів,  які запропонували суспільству Маніфест здорового суспільства.

Це Маніфест для дієвців – відповідальних людей з активною життєвою позицією. У ньому йде мова про те, якою має стати сфера здоров’я за 10 років – до 2030.

Аналітика та прогнози по розвитку ситуації з пандемією COVID-19 в Україні

Протягом усього року Український центр охорони здоров’я готував для управлінців в охороні здоров’я, представників місцевої та центральної влади, бізнесу, громадянського суспільства та усіх зацікавлених регулярні аналітичні огляди щодо пандемії в Україні та світі – щоб допомогти їм краще орієнтуватися в ситуації, розуміти причини та наслідки певних подій чи рішень.

У аналітичному звіті ви знайдете інформацію: про те, як Україна справлялася з поширенням COVID-19 і яким буде третій рік пандемії для України: хвилі, захворілі та втрати життів?

Опікунські ради при медичних закладах як драйвер змін на користь пацієнтів

В рамках проєкту «Підвищення ефективності управління автономними медичними підприємствами через формування опікунських рад», реалізованому ГО «Агенція змін “Перспектива”»в Дніпропетровській обласній дитячій лікарні, Лікарні святого Мартина (м. Мукачево) та Вознесенській багатопрофільній лікарні створено дієві опікунські ради. Цим досвідом ми поділилися з керівниками медичних закладів, головами громад, представниками бізнесу, пацієнтських організацій, благодійників та журналістів з усієї країни під час конференції «Опікунські ради при медзакладах як драйвер змін».

Створення Клубу лідерів медичної спільноти

ГО “Медичні лідери” започаткували Клуб лідерів для обміну досвідом, навчання, розбудови активної та успішної медичної спільноти. На зустрічах Клубу йшлося про розвиток персоналу, побудову системи внутрішнього сервісу, боротьбу з вигоранням у медиків. Зокрема, 16 головних лікарів медзакладів із різних регіонів України відвідали  Вознесенську багатопрофільну лікарню та у міський центр первинної медико-санітарної допомоги, де створені кімнати психологічного розвантаження для медичного персоналу.

Проекти ГО «Ліки контроль»

 http://onco.likicontrol.com.ua – сайт відстежує інформацію про ліки, які закуповуються за рахунок держави за напрямками дитяча та доросла онкологія, онкогематологія. Сайт допомагає пацієнтам отримати ліки безкоштовно.

Електронна Пам’ятка для водіїв у смартфоні – «Схема надання першої домедичної допомоги та автомобільна аптечка». Некомплектні та прострочені аптечки, джгути, які розсипаються в руках, поліетиленові рукавички, в яких неможливо надати першу допомогу, а ще застаріле законодавство, – ось неповний перелік проблем автомобільних аптечок українців. Саме тому створено електронну пам’ятку для водіїв, щоб вони могли доукомплектувати свої аптечки і з покроковою інструкцією не розгубитися і надати першу домедичну допомогу. Електронна Пам’ятка для водіїв «Схема надання першої домедичної допомоги та автомобільна аптечка»  доступна для друку та завантаження всім користувачам сервісів «Ліки Контроль».

Другий звіт про витрати українців на ліки без доведеної ефективності

ГО «Центр протидії корупції» разом із експертами з медичної сфери представив звіт «Як в Україні щорічно зливаються  мільярди гривень на сумнівні ліки»: виведено причини ситуації та представлено рекомендації для її виправлення. Згідно з даними звіту, 2020 року українці витратили майже 14 мільярдів гривень на ліки, які не передбачені сучасними стандартами лікування. Це більше чверті коштів, які громадяни витрачають на ліки загалом.

Перша фахова школа паліативної допомоги в медсестринстві

Перша фахова школа паліативної допомоги в медсестринстві відбулася у липні 20221 року. Участь у школі взяли 40 медичних сестер та братів, яких було відібрано на конкурсній основі проміж 156 зареєстрованих кандидатів та кандидаток. Розвиток медсестринства в Україні є одним з пріоритетів діяльності Фонду, адже це є найбільша за кількістю професійна група, яка є основою для функціонування системи охорони здоров’я.

Посібник з оцінки стану тяжкохворих пацієнтів

Фонд підтримав створення та презентацію посібника для застосування у клінічній практиці «Шкали та інструменти для оцінювання стану тяжкохворих пацієнтів та визначення потреби у паліативній допомозі».

У посібнику представлені інструменти, що покликані допомогти медикам краще зрозуміти потреби у паліативній допомозі, а також краще надавати паліативну допомогу пацієнтам. Всі ці інструменти, шкали, анкети — представлені у найбільш зручному та зрозумілому дизайні. Так, можна просто роздрукувати потрібні сторінки із цього посібника, і використовувати у роботі.

Інтеграція пенітенціарної медицини у загальний медичний простір

За нашої ініціативи, з  метою напрацювання оптимальної робочої моделі трансформації пенітенціарної медицини, наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24.07.2020р. № 1677) було утворено міжвідомчу робочу групу з питань удосконалення надання медичної допомоги та супроводу засуджених, осіб, узятих під варту, та звільнених з місць позбавлення волі. По суті, нами була створена ключова платформа для обговорення усіх робочих питань та пошуку оптимальних варіантів їх вирішення, на базі якої зараз формується нове бачення (моделі, алгоритми взаємодії) надання медичної допомоги в установах ДКВС України з залученням всіх зацікавлених стейкхолдерів. 

Як результат, питання інтеграції пенітенціарної медицини внесено до низки стратегічних документів як Міністерства охорони здоров’я, так і Міністерства юстиції України. Зокрема, такі реформи зазначені у Стратегії розвитку системи охорони здоров’я України до 2030 р (були завершені громадські обговорення), а також у Стратегії реформування пенітенціарної системи до 2026 року. Завдяки нашій адвокаційної діяльності був здійснений потужний поштовх у питанні реформування пенітенціарної медицини.

Забезпечення доступу до налоксону для людей, що вживають ін’єкційні наркотики і які звільняються з місць позбавлення волі

Основні причини підвищеної смертності через передозування серед звільнених з тюрем наркозалежних – це втрата толерантності і помилкова оцінка доз при поверненні до вживання опіоїдів після звільнення.  Донедавна засуджені ЛВІН, які звільняються з місць позбавлення волі, не мали доступу до налоксону, що у випадку вживання наркотиків опійної групи суттєво підвищує ризик передозування і навіть бути причиною смерті.

У 2021 році нами була здійснена низка активностей, які були спрямовані на зміну ситуації:

  • розроблені та впроваджуються в усіх установах виконання покарань тематичні заняття з питань профілактики передозувань;
  • розроблений алгоритм забезпечення засуджених-ЛВІН, які звільняються, профілактичними наборами;
  • проведені 6 вебінарів, присвячених зменшенню випадків передозувань серед засуджених та звільнених.

Станом на кінець 2021 року профілактичні набори отримали близько 300 звільнених-ЛВІН. Така практика буде здійснюватися і у 2022 році у рамках реалізації сервісів та програм нашої організації, які спрямовані на підготовку до звільнення та супровід після звільнення представників даної цільової групи.

Демократична практика

Розбудова інституту захисту викривачів корупції в Україні.

За підтримки Фонду та у тісній співпраці з НАЗК створено онлайн курс «Впливай-викривай», проведено міжнародну конференцію «Викривачі корупції в Україні: успіхи та виклики» та розроблено низку важливих документів, що сприятимуть вдосконаленню механізмів захисту прав викривачів корупції в Україні та подальшій розбудові цього інституту.

Приховані інтереси

За підтримки Фонду та у тісній співпраці з НАЗК та іншими представниками донорської спільноти та громадянського суспільства створено та вдосконалено цифровий інструмент «Приховані інтереси», що допомагає виявити ризики зловживань українських чиновників та депутатів. За його допомогою кожен користувач/ка може легко знаходити ризики, які мають ознаки порушень Закону України «Про запобігання корупції» як то конфлікт інтересів, обмеження подарунків, сумісництво та суміщення посад тощо.

Інноваційні навчальні курси

Підтримка Фонду уможливила створення першого у світі інтерактивного курсу «Визначення кінцевого бенефіціарного власника», пройшовши який можна дізнатися все про визначення бенефіціарних влаників компаній.

Завдяки підтримці Фонду на з’явився новий освітній серіал «Від заяви до вироку», який допоможе розібратися в роботі антикорупційних органів та дізнатися, як захистити свої права, якщо ви зіткнулися з фактом корупції.

2021 року стартували два навчальні онлайн курси на довкіллєву тематику: «Зелене світло для Землі», в якому пояснюють, чим загрожує кліматична криза і як можна її подолати за допомогою відновлювальних джерел енергії та ощадливому споживанню енергії. Такий вийшов курс «Громадянам про моніторинг якості повітря», у якому навчають тому, як практично вирішувати проблеми забруднення повітря шляхом використання результатів моніторингу в адвокаційних акціях організацій або ініціативних груп.

Популяризація написання аналітики

Ініціатива розвитку аналітичних центрі підтримала створення посібника «Писати аналітику може кожен». У книзі група дослідників привідкривають завісу над роботою аналітиків, розбираючи аналітичний текст від задуму та призначення до структури та оцінки його ефективності. Станом на грудень 2021 року було продано 2600 посібників. Також ми провели понад 10 експертних дискусій та обговорень що таке якісна аналітика.

Також у 2022 році ми запустили платформу із написання аналітики. Цільова аудиторія школи – працівники неурядових організацій, органів влади та органів місцевого самоврядування, академічної спільноти, які вже мають досвід написання аналітичних матеріалів, але хоче отримати більш комплексні знання з написання та комунікації аналітики. Заявка на участь у тренінгу подали понад 270 аплікантів, а школу завершило 26 учасників.

Європейське соціальне дослідження

У 2021 році ми підтримали проведення Європейського соціального дослідження (European Social Survey) в Україні. Європейське соціальне дослідження є одним із найважливішим порівняльним соціологічним дослідженням в Європі з 2002 року. Кожні два роки воно відбувається в країнах Європи за єдиною методологією. Це дослідження досліджує взаємозвязок між змінами у цінностями та суспільними настроями, суспільними викликами, таким як міграція, зміна клімату, реформ соціального сектору, зростання популізму тощо. Дослідницький звіт буде готовий у лютому 2022 р..

Дослідження полісі роботи в Україні

Дослідження проведене дослідницькою агенцією Vox Populi та покликано вивчити поточний стан сфери досліджень публічної політики в Україні з точки зору запиту на них та наявної пропозиції, очікувань щодо розвитку сфери в майбутньому. Дослідження вказує на тенденцію звуження вікна можливостей для взаємодії з органами державної влади. Більшість респондентів пов’язують це з політичними змінами та призначенням 2019 року та кадровими змінами у центральних органах влади. Разом з тим, представники влади декларують потребу в якісних аналітичних матеріалах. Вони стверджують, що більшою мірою їхній попит на якісну аналітику для ухвалення державних рішень задоволений і вони використовують аналітичні матеріали недержавних аналітичних центрів, активно взаємодіють із донорами, які допомагають їм у формуванні запиту, пошуку виконавців дослідження серед незалежних аналітичних центрів та фінансуванні цієї роботи. Про інші тенденції та висновки дослідження можна прочитати за лінком

Аналітичні звіти партнерів EPAIU

Інституційні партнери EPAIU презентували ряд аналітичних звітів за результатами своїх досліджень, зокрема: ГО Центр екологічних ініціатив “Екодія” проаналізувала вплив кліматичних змін на водні ресурси України та як адаптуватися в Україні до наслідків кліматичних змін, як-то посухи, перспективи нестачі питної води та інші, які можуть призвести до викликів державній безпеці; команда ГО Екоклуб проаналізувала стан процедури з оцінки впливу на довкілля в Україні та розробила рекомендації щодо її вдосконалення, аби наступні управлінські та політичні рішення стали справедливими; фахівці ГС Досить труїти Кривий Ріг дослідили місцеві політики поводження з опалим листям та вплив спалювання рослинних решток у промислових містах на здоров‘я людей як кумулятивний ефект, було розроблено рекомендації комунальним підприємствам щодо способів збору та поводження з опалим листям промислових агломерацій.

Стратегічні плани з охорони довкілля в ОТГ

Протягом 2021 року було завершено виконання 14 проєктів, які були спрямовані на надання практичної допомоги територіальним громадам в реалізації їх стратегічних планів в частині охорони довкілля. Питання охорони довкілля для багатьох громадах не є, зазвичай, пріоритетними у порівнянні із питаннями економічного розвитку, розвитку системи освіти, охорони здоров’я тощо. Це обумовлено багатьма факторами, перш за все, недостатнім рівнем розуміння рівня проблем в сфері охорони довкілля, підходів до їх вирішення, відсутністю фахівців, що знають як працювати із такою тематикою. Завдяки реалізованим проєктам, наприклад, в Вознесенській громаді Миколаївської області масштабній внаслідок проведеної компанії «Компостуй-громаду гуртуй!» було напрацьовано комплексну програму поводження з твердими побутовими відходами. Тернопільською міською радою прийнято рішення про впорядкування та відновлення лісових захисних насаджень на землях комунальної власності громади. Менська міська рада Чернігівської області внесла зміни до існуючої Стратегії розвитку громади в частині охорони довкілля. Абсолютно нову стратегію розвитку Сенчанської сільської територіальної громади на період до 2027 року було затверджено відповідною селищною радою, яка в контексті приєднання громади до Угода мерів щодо Клімату та Енергії має призвести до скорочення викидів СО2 на території громади, принаймні, на 30%.

Розробка та адвокація законопроєктів

Грантери та експерти Фонду активно долучалися до розробки та адвокатування окремих важливих для суспільства законопроектів, які у підсумку були ухвалені Верховною Радою України в цілому у 2021 році. Зокрема, йдеться про проєкт Закону «Про адміністративну процедуру». Цей законопроєкт спрямований на забезпечення прав і законних інтересів осіб у відносинах із державою та її органами через чітку регламентацію процедурного аспекту відносин особи і влади. Іншим прикладом, став проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях». Ключевим аспектом цього законопроєкту стала потреба у приведенні законодавства України у відповідність до вимог глобального Стандарту Інціативи прозорості відобувнаих галузей. Ще одним важливим аспектом роботи стала допомога Мінрегіону у напрацюванні проєкту Закону «Про внесення змін до Закону України “Про органи самоорганізації населення” щодо удосконалення порядку організації, діяльності та припинення органу самоорганізації населення», який наприкінці 2021 року зареєстровано у ВРУ (реєстр. номер 6319).

Конференції для розвитку громадянського суспільства

Завдяки діяльності програми, пройшло три великих форуми. Спрямовані на розвиток громадських організацій та громадянського суспільства:

  • Третя щорічна конференція EPAIU «Як ми сприяємо впровадженню еко-мислення і еко-культури у громадах?» підняла питання необхідності системного підходу до збереження довкілля на рівні стратегічного планування в громадах
  • Міжнародний форум «Кругова економіка для сталого розвитку міст», проведений спільно з Благодійним фондом «Тепле Місто», підкреслив необхідність спрямовувати зусилля різних сторін, зокрема і політичної волі муніципалітетів, на впровадження принципів кругової економіки як найкращої у сучасних реаліях альтернативи лінійній економіці.
  • Конференція для аналітичних центрів. Цього року ми провели вже 9-ту конференцію для аналітичних центрів. Конференція – це майданчик для мережування аналітичного сектору, підведення підсумків роботи та обговорення порядку денного на наступний рік.

Європейська програма

Моніторинг міжнародних санкцій щодо окупованого Криму

У 2021 році ми продовжили підтримку комплексного довгострокового моніторингу впровадження міжнародних санкцій стосовно окупованого Криму, який здійснює команда www.blackseanews.net. Дані моніторингу використовують органи влади України, США, міжнародних інституцій та країн-членів ЄС для забезпечення реального дотримання та підвищення ефективності запроваджених санкцій. Наприклад, у рішенні Великої палати ЄСПЛ у справі України проти Росії щодо Криму, оголошеному у січні 2021, серед доказової бази були вказані матеріали проекту. А прокуратурою АРК накладено арешти на 190 літаків російських авіакомпаній, які незаконно здійснюють регулярні пасажирські авіаперевезення до Криму.

Також команда проекту розробила унікальну онлайн базу даних, що містить повну інформацію про інформацію про діючі санкції України, ЄС та США до юридичних осіб у зв’язку з агресією РФ проти України.  

Розвиток енергетичної дипломатії України 

Історія з «Північним потоком-2» показала, наскільки важливою є дипломатія та системна робота з міжнародними партнерами для енергетичної безпеки країни. Саме тому команда DiXi Group у співпраці з МЗС підготувала дослідження щодо стратегії енергетичної дипломатії України. Матеріал містить рекомендації щодо того як попередити подібні загрози та звернути увагу на нереалізовані можливості в контексті міжнародної роботи України в сфері енергетики.

Також експерти налагодили контакти та комунікацію зі стейкхолдерами в ЄС та США. Зокрема, започатковано «Український діалог з енергетичної безпеки» – унікальний міжнародний майданчик, що об’єднує українських, європейських та американських стейкхолдерів навколо актуальних питань енергетичної безпеки України та регіону.

Інтеграція України у спільний ринок ЄС

Фонд продовжив підтримку успішних напрацювань по моніторингу і просуванню виконання Угоди про асоціацію. Зокрема, підготовлено четверте розширене видання  «Інтеграція у рамках Асоціації». У звіті аналізується прогрес інтеграції України до спільного ринку ЄС у 16 секторах станом на середину 2021 року. У кожному секторі проаналізовано потенційні вигоди від інтеграції до внутрішнього ринку ЄС, динаміку та поточний стан справ із виконанням Україною «домашнього завдання», а також рекомендації для обох сторін — України і ЄС.

Звіт був публічно представлений і отримав позитивні відгуки від усіх сторін — як українського уряду та парламентарів, так і з боку іноземних дипломатів та аналітичних центрів. Напрацьовані рекомендації також були відображені у документі щодо очікувань українських експертів напередодні 23-го Саміту Україна-ЄС.

Просування реформи митниці

Громадська Ініціатива «За чесну та прозору митницю» продовжила свою діяльність у 2021 році. Так, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій створив систему зворотного зв’язку з підприємствами щодо просування реформи митниці та спрощення процедур міжнародної торгівлі. А Держмитслужба використовує у своїй роботі результати Шостого щорічного опитування експортерів та імпортерів для коригування впровадження реформи. Зокрема, на веб-сайті Державної митної служби створено спеціальний розділ, що містить рекомендації та матеріали проєкту.

Європейські цінності через історії  

Що означають слова “Україна — це Європа”?  Адже ЄС — це не лише про матеріальний добробут чи геополітичну приналежність. Це, передусім, цінності, які допомагають будувати вільне та демократичне суспільство. Саме тому у рамках загальнонаціональної кампанії #EUкраїна та за підтримки фонду, ГО «Інтерньюз-Україна» запустила відеопроєкт “Цінності через історії”. 

Команді вдалося відшукати та підготувати 30 відео-історій та статей про людей із різних регіонів України, які вже формують європейське майбутнє держави. Це історії на такі теми, як солідарність (про колівінги для білорусів), демократизація (про Європейський молодіжний парламент), різноманіття та права меншин (про українських болгарів), а також рівність, інклюзія, турбота про довкілля тощо.  Загальна кількість глядачів цих матеріалів склала близько 778 тисяч осіб (YouTube,  Facebook, Instagram та на сайтах інформаційних партнерів і UkraineWorld). А відео флешмобу на підтримку європейських цінностей під назвою #бутиєвропейцемохопили понад67 тисяч осіб у соцмережі ТікТок.

Експертна робота для пошуку рішень у сфері управління кордонами

2021 рік став роком активізації напрямку кордонів у державній політиці України, зокрема в сфері розбудови інфраструктури. Тому команда ГО “Європа без бар’єрів” за підтримки Фонду проводила дослідження та надавала експертну підтримку в питаннях управління кордонами органам центральної і місцевої влади України, як і неурядовим організаціям прикордоння.

На початку року експерти представили Дорожню карту рішень для шенгенського кордону України, що містила рекомендації до українських та європейських органів влади. А восени 2021 року було втілено у життя її важливу рекомендацію – Україна, Словаччина та Європейська Комісія провели тристоронні консультації щодо питання спільного контролю, яке багато років перебувало в глухому куті. Також за участі наших партнерів відбулися зрушення в аналогічних перемовинах з Угорщиною.

Експерти “Європи без бар’єрів” провели польові дослідження та низку консультацій з представниками прикордоння в Одеській області, включивши таким чином Одеську область у контекст кордону з Європейським Союзом. А стаття про новий відкритий пункт в цьому регіоні пропуску “Орлівка-Ісакча” на кордоні з Румунією стала найпопулярнішим текстом організації у 2021 році.

Завдяки співпраці Фонду з Європейським Союзом, у рамках проєкту EU4USociety, нам вдалось реалізувати низку важливих ініціатив. Це дозволило посилити роль українського громадянського суспільства на місцевому, національному та міжнародному рівні.

Міжнародні форуми у Києві

Фонд започаткував та провів Перший Український центральноєвропейський форум у співпраці з Радою зовнішньої політики «Українська призма».   Це абсолютно нова дискусійна платформа, яка об’єднала лідерів думок та провідних експертів з Центральної Європи. Близько 30 спікерів та 50 учасників форуму обговорили виклики в регіоні та як разом будувати успішне майбутнє.

Також Фонд продовжив створений ще у 2017 році Форум асоціацій – унікальний майданчик, що збирає у Києві високопосадовців та експертів з України, Молдови, Грузії та ЄС. Учасники ІV Форуму Асоціацій звірили годинники щодо стану впровадження Угоди про Асоціацію у кожній з трьох країн, а також обговорили варіанти вирішення спільних проблем. Організаційним партнером ІV Форуму став  провідний аналітичний центр «Нова Європа».

Сприяння участі України у Європейському зеленому курсі: Національний рівень

Комплексна робота проведена нашими грантерами для сприяння гармонізації з політикою та законодавством ЄС у контексті цілей ЄЗК. Зокрема:

  • Міндовкілля врахувало коментарі та пропозиції Dixi Group до проєкту оновленого Національно визначеного внеску в рамках Паризької угоди.
  • рекомендації дослідження про вектори розвитку та флагманські ініціативи відмічені корисними українськими та європейськими посадовцями для розробки Дорожньої карти з ЄЗК між ЄС та Україною.
  • команда ГО «Екодія» проаналізувала нову Стратегію сталого транспорту ЄС до 2050 року. Експерти розробили національним та місцевим органам самоврядування рекомендації длярозвитку транспорту і мобільності в Україні, щоб бути синхронними з процесами у ЄС. 
  • ГО «Зелене досьє» розробили Дорожню карту зеленого переходу для аграрного сектору, а також для зміни звичної системи споживання їжі у відповідності до глобальних тенденцій сьогодення.

Зелений курс на рівні міст

Впродовж 2021 року команда «Суспільсво і довкілля» аналізувала вплив Європейського Зеленого Курсу ще й на рівні міст та випустили серію посібників про інструменти ЄЗК для міст. Також експерти супроводжували процес навчання, визначення цілей та завдань Вінниці у напрямку зеленої трансформації. А на початку 2022 року Вінниця стала першим Україні містом, що прийняло стратегію Європейського зеленого курсу.

Цифрова інтеграція до ЄС

Наші партнери здійснили вагому аналітичну, адвокаційну та просвітницьку роботу в напрямку цифрової інтеграції до ЄС. А саме:

  • рекомендації Української фундації безпекових студій до документу Стратегії інформаційної безпеки публічно отримали позитивний відгук від представників РНБОтаМіністерства культури та інформаційної політики.
  • Інститут Аналітики та Адвокації у співпраці з МінЦифри та МінІнфраструктури підготували дослідження готовності України до впровадження електронної товарно-транспортної накладної (е-CMR) з країнами ЄС. Цей крок полегшить процес торгівлі, ліквідувавши паперову роботу і видатки на її обробку.
  • Агенція Європейських Інновацій провела близько 20 навчальних заходів для понад 1 500 учасників про можливості участі у європейських програмах підтримки цифрових інновацій. Також експерти організації входили до складу делегації Міністерства Освіти під час участі у переговорах з представниками Європейської Комісії щодо деталей асоціації України до програми Горизонт Європа.

Права людини і правосуддя

Стратегія протидії катуванням

Фонд допоміг Офісу Генерального прокурора та Міністерству юстиції України розробити Стратегію протидії катуванням у системі кримінальної юстиції. Стратегія передбачає комплекс заходів, спрямованих на запобігання неналежному поводженню з боку правоохоронних органів, а у разі виникнення таких випадків – розслідування заяв громадян. Документ розрахований на середньостроковий період та обмежений визначеною метою — протидія катуванням у системі кримінальної юстиції, виконання Україною зобов’язань перед Радою Європи та побудова ефективної системи протидії катуванням.

Розвиток Custody Records

Цього року зусиллями Національної поліції України, за підтримки Фонду та Української фундація правової допомоги застосування Custody records перейшло від пілотних ІТТ до перших райвідділків поліції. Міністерство внутрішніх справ визначило Custody records одним із своїх пріоритетів. МВС планували розгонути систему у 53 підрозділах Нацполіції до кінця року, а протягом наступних трьох рокі всистема має охопити ще 570 підрозділів.

Майданчики для професійної взаємодії

Популярний дискусійний майданчик JustTalk став доступною багатофункціональною онлайн-платформою і протягом року збагатився на 8 тематичних дискусій, 30 повноформатних відеопродуктів, а кількість переглядів на youtube перевищила 16 000

Два набори практиків, серед яких детективи, слідчі, прокурори, завершили курс «Стандарти досудового розслідування» і рамках освітньої програми JustLearn.

Ефектним та змістовним завершеням року став спільний з 12 партнерами та 3 співорганізаторами марафон сторітелінгів від практиків з кримінальної юстиції на JustConf 2021: Надихаємо кримінальну юстицію на зміни.

Віртуальний музей російської агресії

Фонд надав підтримку Українському інституту національної пам’яті та поєднав зусилля багатьох громадських організацій для створення Віртуального музею російської агресії. Мета проєкту- акумулювати напрацювання органів державної влади, громадських ініціатив та міжнародних організацій з документування перебігу і наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України для представлення у сучасному доступному вигляді якнайширшій зацікавленій аудиторії.

Коаліція ветеранських просторів

Ми допомогли об’єднанню ветеранських організацій у коаліцію, яка на Форумі розвитку громадянського суспільства отримала відзнаку як «Об’єднання року». «Ветеранські простори», яких в Україні понад 20, об’єдналися у коаліцію задля того, аби розвиватися більш ефективно, як суб’єкти недержавного сектору, надавати стандартизовані послуги, реалізуючи державні ветеранські політики на місцях. Працювати спільно над всеукраїнськими проєктами та мати можливість впливати на створення та реалізацію державних ветеранських політик.

Партнери програми Інтерньюз-Україна представили вперше Індекс захисту персональних даних, учасниками якого стали лідери ринку телекомунікаційних та онлайнових послуг в Україні. Це перша спроба в Україні оцінити корпоративну політику підзвітності та прозорості провідних компаній приватного сектору в Україні на предмет дотримання ними цифрових прав людини в аспекті захисту персональних даних користувачів. Дослідники взяли за основу методологію американського проєкту Ranking Digital Rights, й адаптували її до українських реалій. У 2021 році дослідники відібрали 20 приватних компаній, яких віднесли до лідерів серед технологічних компаній, що надають послуги користувачам.

Innovating Justice Challenge 2021

Команда Kyiv Legal Hackers відзначила юридичних інноваторів року в рамках Innovating Justice Challenge 2021. До грудня 2021 року ці команди, разом із переможцями із інших регіонів, будуть проходити акселераційну програму, що включатиме навчання, отримають коучингову і менторську підтримку. А в лютому 2021 року, на глобальному Innvating Justice Forum вони позмагаються за додаткові гранти до €20 тис.

Платформа дистанційного навчання у сфері правосуддя

Українська школа практичних знань з доступу до правосуддя отримала власну Платформу дистанційного навчання. Платформа пропонує навчальні курси, розроблені експертами з громадського, корпоративного та державного секторів. Для зручності, навчальні курси розподілені за категоріями потенційних користувачів.

Київська практична Програма посилення правової спроможності

Kyiv Legal Empowerment Practical Program 2021, зважаючи на карантинні обмеження, в онлайн форматі об’єднала учасників із України, Танзанії, Киргизстану, Уганди, Північної Македонії та Сьєрра Леоне. Протягом тижня учасники та учасниці інкубатора ідей KyivLEPP-2021 розробляли проєкти, покликані покращити доступ до правосуддя в їхніх країнах. Вони занурювались в існуючі проблеми, визначали цільові групи, фокусувалися, аналізували альтернативні ідеї розв’язання проблем, розробляли моделі рішень та захищали їх.

Дослідження правових потреб неформально зайнятих осіб

Мережа правового розвитку за підтримки Фонду вперше провела дослідження правових проблем неформально зайнятих осіб. Дослідження дозволяє «пролити світло» на проблему неформальної зайнятості, причини її виникнення, зрозуміти масштаб, запропонувати і обговорити конкретні рішення. Оскільки неформальна зайнятість є складним, багатовимірним явищем, яке має різні прояви не лише в Україні, а й у світі, важливим є погляд на нього у глобальному контексті. 

Ромська програма

Соцдослідження зайнятості в ромських громадах

Побачило світ перше в Україні комплексне репрезентативне соціологічне дослідження зайнятості в ромських громадах, що містить рекомендації для її розвитку через підтримку працевлаштування та підприємництва – «Мапування потенціалу працевлаштування та розвитку підприємництва в ромських громадах». Висновки дослідження лягли в основу 11 ініціатив, спрямованих на підтримку зайнятості в ромських громадах Закарпатської, Харківської, Запорізької, Дніпропетровської, Одеської областей та підконтрольних територій Донецької і Луганської областей, підтриманих в рамках спільного з Європейським Союзом конкурсу «Посилення соціально-економічної стійкості та самозарадності ромських громад».

Історії про ромів-підприємців

У партнерстві з виданням «ШоТам» підготовлено серію з п’яти публікацій, що розповідають історії ромського підприємництва. Також у рамках співпраці зі ЗМІ проведено конкурс для журналістів, які висвітлюють теми ромської культури, її розмаїття та внеску ромів у розвиток української культури. За його результатами вийшло десять матеріалів у загальнонаціональних та регіональних ЗМІ.

Центр для ромський жінок

За підтримки програми продовжує активний розвиток поліфункціональний центр для ромських жінок «Пєталєнца» в м. Одеса, заснований у 2019 році. Наразі центр забезпечує діяльність соціального підприємства, дитячої кімнати та пропонує комплекс послуг, до якого входять правові та медичні консультації і супровід, психологічна підтримка, курси з ліквідації неписемності, а також професійне навчання.

Ромський молодіжний центр

Підтримано створення у м. Каховка Херсонської області ромського молодіжного центру. Ініціатива також об’єднала зусилля органів місцевого самоврядування та місцевої ромської громади, зокрема молоді, через краудфандинг та волонтерське залучення до ремонту та оздоблення простору центру.

Дослідження ромського активізму

Проведено два цікавих дослідження та підготовлені аналітичні звіти щодо досвіду участі ромів у місцевих виборах 2020 і громадської активності ромської молоді. Їх результати є корисними для планування та реалізації подальших ініціатив з розвитку потенціалу лідерства, зокрема й політичного, у ромських громадах в Україні.

Портал Roma.ua

За підтримки програми розпочато роботу інформаційно-аналітичного порталу «RomaUA», покликаного забезпечити якісне, неупереджене та збалансоване висвітлення життя в ромських громадах в Україні.

Документальний фільм «Невидима правда»

У співпраці з Суспільним був підготовлений короткометражний документальний фільм «Невидима правда» – три різні історії життєвих прагнень ромської молоді з різних соціальних прошарків – що покликаний через особисті історії руйнувати стереотипи про ромські громади. Ця співпраця отримала особливу відзнаку «Суспільний код 2022» під час святкування п’ятиріччя Суспільного.

Міні-курс про ромів у сторіс

Спільно з Освітнім центром прав людини у Львові підготовлено інтерактивний міні-курс про ромські громади в Україні у форматі Instagram stories. Через прямі ефіри та інтерактивні сторіз ми розповіли про ромську спільноту в Україні – про їхню історію, традицію співіснування ромів та українців ще до Другої Світової Війни та сьогодення ромів та ромок, історії яких як надихають, так і бувають трагічними.

Перший мурал у Мукачеві

За підтримки програми та у співпраці з постійним партнером – Тиберієм Йонашем і вихованцями його художньої школи для ромських дітей «РомАрт» – у центрі м. Мукачева був створений унікальний для Закарпаття арт-об’єкт – мурал.

Лекції про ромське мистецтво

Опубліковано на Youtube-каналі власного проєкту програми «CultuRom» п’ять лекцій про різні аспекти ромського мистецтва – від джазових традицій Закарпатських ромів до інноваційних модерних практик ромського театру в Україні.

Соціальний капітал

Підвищення довіри до вакцинації

Фонд підтримав одне з перших в Україні досліджень громадської думки задля пошуку форми та мови матеріалів, які б викликали та підвищували довіру різних сегментів української аудиторії до вакцинації від COиVID-19 та зменшували ризики відмови від щеплення. Проєкт реалізували Лабораторія журналістики суспільного інтересу, Ініціатива Арена Університету Джонса Гопкінза та Харківський інститут соціальних досліджень. Результати дослідження використовували основні стейкхолдери, зокрема –  Центр громадського здоров’я МОЗ, UNICEF, міжнародні донорські організації та мас-медіа, які сприяли інформаційній кампанії щодо вакцинації від Covid-19.

Протидія «Інфодемії»

Протидія «інфодемії» була одним з пріоритетів і конкурсі «Розвиток критичного мислення», за яким було підтримано 12 ініціатив. У межах однієї з них – «Наукою по ковіду» ГО «Ліга розвитку журналістики» було фактично реалізовано ідею комунікаційного хабу, який став одним з джерел науково достовірної інформації про перебіг пандемії Covid-19 для зацікавленої аудиторії. Вдалося апробувати різні шляхи взаємодії з аудиторією (текст, подкасти, відеоблоги, соціальні мережі), співпрацю з партнерськими майданчиками (Liga.net, радіо “Культура”, популярний відеоблог “Клятий раціоналіст”). 

Підтримка Kyiv Inependent

Фонд став одним з перших донорів для незалежного англомовного видання про події в Україні The Kyiv Independent, створене колективом Kyiv Post після призупинення роботи видання власником, що поставило було під загрозу функціонування найпопулярнішого англомовного медіа про Україну. Завдяки підтримці від нас, інших донорів та читацької спільноти The Kyiv Independent отримав можливість для розвитку як незалежного медіа з якісним контентом.

Краудфандингові конкурси

71 успішній краудфандінговій кампанії у сферах культури, медіа, соціального підприємництва було надано дофінансування на загальну суму 6 857 746 гривень у межах проєкту EU4Usociety. Ці кампанії підтримали 8 836 індивідуальних доброчинців, внески яких були подвоєні завдяки цьому проєкту.

Виставка протестного білоруського мистецтва

Виставка сучасного білоруського мистецтва «Кожны дзень. Мистецтво.Солідарність.Спротив» працювала у березні-червні 2021 року у Мистецькому Арсеналі. До роботи було залучено 86 білоруських художників, для яких робота над експозицією спільно з українськими митцями стала певним віднаходженням професійного сенсу у складні часи. Подія також привернула увагу українських    публічних осіб, посадовців та зацікавлених громадян. Фізичну експозицію виставки

Мобільний додаток «Всеукраїнської школи онлайн»

За даними Державної служби якості освіти, 89,3% учнів під час дистанційки користуються смартфонами. Тому, щоб полегшити для них доступ до освіти, Фонд підтримав створення мобільного додатку Всеукраїнської школи онлайн. Мобільні оператори lifecell, Vodafone та Kyivstar забезпечують його користувачам безоплатний доступ до мобільного інтернету: при користуванні платформою через вебверсію або додаток інтернет-трафік не тарифікується.

Платформа можливостей професійного розвитку вчителів

ГО «Ед Кемп Україна» за нашої підтримки та у партнерстві з низкою державних інституцій створили Національну платформу можливостей професійного розвитку педагогічних працівників (Edway.in.ua).  Ця платформа реалізувала ідею створення спільного, прозорого та відкритого простору для вибору освітянами шляхів підвищення кваліфікації.  Команда Ед Кемп також розробила онлайн-курс на платформі Prometheus, який надає   роз’яснення, рекомендації та інструменти учасникам щодо нових можливостей у сфері підвищення кваліфікації педагогів.

Дослідження особливостей роботи шкіл під час пандемії

Службою освітнього омбудсмена у партнерстві з ГО «Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» було проведено дослідження щодо особливостей роботи закладів освіти в умовах пандемії COVID-19 та  підготовлена перша доповідь освітнього омбудсмена “Дотримання прав в освіті – 2020”. 

«Путівник школою» для зменшення кількості конфліктів

ГО «Батьки SOS» розробили «Путівник школою», покликаний зменшити  кількість конфліктних ситуацій у закладах загальної середньої освіти, які виникають  через брак достовірної та повної інформації про права та обов’язки учасників освітнього процесу. На запрошення МОН Путівник було презентовано під час Всеукраїнського серпневого форуму «Освіта України 30 без бар’єрів: вектори якості та успіху».   

«Ресурсна скриня» для педагогів

В умовах дистанційного навчання, спричиненого пандемією COVID- 19, ми підтримали проведення курсу зі стресостійкості та ресурсності для 30-ти вчителів Києва, який був масштабований у серію онлайн зустрічей із дитячою та сімейною психологинею Світланою Ройз, у яких взяли участь 4297 освітян. Вдалося напрацювати корисні матеріли для вчительства, а також підготувати серію текстів на сторінці «Нова українська школа» про стресостійкість та ресурсність. Усі вони розміщені на окремо створеній сторінці «Ресурс педагога» https://resursna-skrynia.nus.org.ua/. Команда створила «Ресурсну скриню» для педагога, у яку увійшли як авторські розробки Світлани Ройз, так і адаптовані психологинею міжнародні інструменти. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: