У порівнянні з 2018 роком, аналітичні центри стали менше залучати до процесів прийняття політичних рішень. Про це свідчать результати «Аналітичного звіт за підсумками дослідження попиту, пропозиції та впливу аналітичних продуктів у сфері публічної політики», що був підготовлений агенцією Vox Populi на замовлення Міжнародного Фонду «Відродження» в межах та за фінансової підтримки Посольства Швеції.
На думку дослідників, можна говорити про звуження вікна можливостей для взаємодії з органами державної влади. Більшість респондентів пов’язують це з політичними змінами та призначенням 2019 року нових ключових осіб в органах центральної виконавчої влади.
Зміна динаміки окремих реформ (так званий «турборежим», широко обговорюваний у медіа в 2019-2020 рр. та покликаний прискорити перебіг ключових для України з точки зору нової влади реформ) не дозволила багатьом аналітичним центрам швидко побудувати стійкі зв’язки з новими очільниками центральних органів виконавчої влади.
Іншою потребою, яка поки що залишається незадоволеною на думку аналітичних центрів, є замовлення на оплатній основі органами державної влади аналітичних продуктів у аналітичних центрів. Така практика повністю відсутня на даний момент в аналітичних центрах, представники яких взяли участь у дослідженні. Виключенням є грантові проєкти, отримані від державних установ.
Дослідження проводилося на основі аналізу відкритих даних про діяльність аналітичних центрів, результатів такої діяльності, експертних інтерв’ю з представниками різних типів організацій, які виконують аналітичну роботу, та з представниками органів державної влади, які користуються аналітичними продуктами у своїй діяльності; окремою групою респондентів було визначено представників донорських (міжнародних донорських) організацій та проєктів міжнародної допомоги.
Дослідження проведене дослідницькою агенцією Vox Populi у липні – жовтні 2021 року на замовлення Міжнародного Фонду «Відродження» в межах «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів» (далі – Ініціатива), яка реалізується Фондом у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції.