Тримаймо стрій: хто та як підтримує волонтерські та ветеранські ініціативи у час війни

«Хочемо роботу з ветеранськими, волонтерськими спільнотами прописати як частину стратегії Фонду вже на довшу перспективу», — Олександр Сушко, директор МФ «Відродження».

Близько двох років тому з метою підтримки волонтерських та ветеранських об’єднань стартувала ініціатива «Тримаймо стрій», яку запустив Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Європейським Союзом. Загалом, в межах ініціативи було підтримано 35 організацій з різних куточків України, повідомляє “Європейський простір“.

Перша хвиля конкурсу «Тримаймо стрій» була сфокусована на підтримку волонтерських спільнот, які допомагають громадам, що перебувають у особливій небезпеці, а також громадам у тилу, що приймають та підтримують ВПО та інших постраждалих.

Серед пріоритетів другої хвилі конкурсу — реабілітація та реінтеграція ветеранів і ветеранок, захист захисників, підтримка родин військовослужбовців, турбота про родини загиблих та зниклих безвісти тощо. 

Очікується, що у 2024 році МФ «Відродження» оголосить нову хвилю конкурсу для посилення волонтерських та ветеранських організацій в Україні.

«Ця ініціатива починалась як разова, але вона уже перестала бути такою, —  зазначив Олександр Сушко, директор МФ «Відродження», на зустрічі грантерів другої хвилі конкурсу «Тримаймо стрій». — Тепер ми хочемо йти далі — хочемо роботу з ветеранськими, волонтерськими спільнотами прописати як частину стратегії Фонду вже на довшу перспективу».

Сьогодні Фонд працює і над тим, щоб зменшити фактор вигорання у волонтерських об’єднаннях. Зокрема, суттєвою допомогою для таких організацій стає інституційна підтримка.

«Ми намагаємося виділити тих, хто найбільш спроможний, найбільш життєздатний, найбільш готовий працювати вдовгу і хто усвідомлює, що завдання, які зараз стоять, вони не про короткі перебіжки. Вони про довшу історію», — сказав Олександр Сушко.

Підтримані проєкти конкурсу «Тримаймо стрій» — невеликі. Фінансування — від 10 до 25 тисяч євро, а термін виконання — 6 місяців.

Як зазначила Ольга Гальченко, менеджерка програми «Громадянська стійкість» МФ «Відродження», від таких малих проєктів ефект кумулятивний:

«Коли ми можемо підтримати інституційно якусь організацію, то сьогодні вона допоможе сотні людей, а післязавтра — тисячі. Тут я бачу вплив саме в посиленні міцності цих організацій, щоб вони могли робити те, що вони вміють робити ще краще та ще масштабніше». 

ГО «Юридична сотня» є серед організацій другої хвилі, яка отримала грант на реалізацію всеукраїнського проєкту «Посилення правового захисту військовослужбовців та їхніх родин».

«Наші показники проєкту вийшли втричі більші — ми планували надати 9 000 консультацій та первинно-правову допомогу, а в результаті надали понад 23 тисячі, — коментує Бєлошенко Алла, керівниця ветеранського напрямку ГО «Юридична сотня». — Ще одна наше досягнення — запровадження внутрішніх змін в команді. Тепер в нас є п’ять окремих напрямків: медичні питання, відповідальність, ветеранський напрямок, полонені та зниклі безвісти, а також питання проходження військової служби».

Проєкт «Айболить» (м. Ірпінь), що реалізується БО БФ «Крила Перемоги», також був підтриманий завдяки ініціативі «Тримаймо Стрій-2». Проєкт направлений на підсилення військової медицини для того, щоб допомогти військовослужбовцям розширити коло медичних послуг, таких як консиліуми, обстеження та консультації при різних лікарнях.

Зокрема команда проєкту «Айболить» допомагає у додатковому транспортуванні військових — за потребою або випискою з лікарні чи реабілітаційного центру в інше місце або ж для отримання консультацій. 

«Я маю досвід роботи в опіковому центрі вже близько 20 років, також маю дуже великий фронтовий досвід, — розповіла засновниця проєкту Вікторія Крамаренко. — Тому коли я приїхала з ротації, я зрозуміла, що треба робити те, що вмію. Так, за дуже короткий термін ми досягли непоганих результатів. Лише перевезень у нас до 600 пацієнтів за пів року. Коли людина звертається і ми бачимо, що ми можемо швидко допомогти, перевезти, то ми це швидко робимо».

Центр реадаптації та реабілітації «ЯРМІЗ» також належить до ветеранських організацій, які сьогодні підтримують військових та їхні родини. Команда Центру реалізувала проєкт «Формування системи психологічного супроводу захисників та їхніх родин як запорука стійкості громади» (Київ).

«Ми навчаємо психологів різного напряму — і сімейних, і військових, — розповіла Світлана Бойко, керівниця проєкту. — В цю систему входить допомога командирам, щоб вони могли підтримати свій особовий склад, діючих військовослужбовців, членів родин. Також готуємо сімейних психологів з базовою освітою, з досвідом, які навчають за програмою «П’ять кроків резильєнтності для тих, хто чекає».

Завдяки грантовій підтримці команда проєкту також розробила «Путівник у сфері ментального здоров’я військовослужбовців в умовах війни» та оновила «Практичний довідник рекомендацій для людей цивільних та військових, які отримали інвалідність внаслідок війни». Обидва посібники є невеликого формату та містять QR-коди, за якими можна перейти на різні ресурси з корисною інформацією.

Ознайомитися з підтриманими проєктами конкурсу «Тримаймо стрій-2».

Сьогодні політики донорських організацій та держави щодо підтримки ветеранських організацій та організацій, які працюють у сфері підтримки ветеранів (про-ветеранських організацій) перебувають на стадії формування. 

ОГС цієї сфери відзначають нестабільність та недостатність фінансування. Згідно з результатами цьогорічного опитування організацій громадянського суспільства, які працюють у ветеранській сфері, 92% опитаних ОГС мають принаймні одне джерело фінансування своєї діяльності (решта 8% відповіли, що діяльність їх організації не фінансується жодним чином). 

Найбільше ОГС — 50% серед усіх — називали донейти звичайних мешканців. Далі йдуть пожертви від бізнесу (26%), фінансування від міжнародних організацій (26%) і фінансування з коштів місцевого бюджету (25%). 

19% ОГС фінансують свою діяльність з власних коштів чи шляхом членських внесків, 16% — коштом інших українських НУО. Про державний бюджет говорять 5% ОГС.

За прогнозами експертів цього дослідження, після демобілізації слід очікувати сплеск відновлення роботи або створення нових ветеранських організацій. Тому так важливо, щоб і держава, і донорські спільноти підготувалися для підтримки цих організацій.

Сьогодні існує не так багато можливостей для ветеранських організацій та проветеранських організацій, щоб отримати фінансування. І як зазначено в дослідженні, поки що значна частина донорських організацій обмежує або взагалі не підтримує діяльність, пов’язану із допомогою (будь-якою) військовослужбовцям. А це негативно впливає на можливості роботи організацій, які допомагають (майбутнім) ветеранам на всіх етапах.

Серед донорських організацій, які сьогодні підтримують ветеранські об’єднання та проветеранські ОГС, є, наприклад, IREX. Організація ще у 2019 році запустила Програму реінтеграції ветеранів IREX. За оголошеннями нових конкурсів стежте на Facebook-сторінці Програми.

В ІСАР «Єднання» сьогодні немає окремого конкурсу для ветеранських організацій, однак є інші можливості. Наприклад, до 24 січня триває грантовий конкурс з організаційного розвитку, зокрема і для таких інституцій.

Також серед пріоритетів грантового конкурсу «Громадянське суспільство задля перемоги та відновлення сталого розвитку», що триває до 15 січня, є підтримка ветеранських спільнот. 

Як зазначила Софія Голота, керівниця напрямку досліджень, моніторингу та оцінки ІСАР «Єднання», у 2024 році організація оголосить окремий конкурс на підтримку ветеранських і проветеранських організацій. 

Український Ветеранський Фонд, установа у сфері управління Міністерства у справах ветеранів України, також надає фінансову підтримку ОГС. Наприклад, у 2023 році були запущені такі конкурси як #ВАРТО+ГО та #ВАРТО: Єднання. За оголошеннями нових конкурсів стежте тут.

Крім того, як очікується, у 2024 році МФ «Відродження» невдовзі оголосить конкурс «Тримаймо стрій-3». «Ми хочемо виходити на якусь професіоналізацію цих організацій, — прокоментувала Ольга Гальченко, менеджерка програми «Громадянська стійкість» МФ «Відродження». — Третя хвиля, яку ми плануємо у наступному році, матиме більш серйозні вимоги». 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: