Відповіді на питання щодо конкурсу “Сприяння розвитку та використанню форм громадської участі на місцевому та регіональному рівнях”

У травні 2024 року Міжнародний фонд “Відродження” оголосив конкурс, мета якого – сприяння розвитку та більш активному використанню форм громадської участі на місцевому та регіональному рівнях шляхом посилення спроможності членів територіальних громад міст, сіл та селищ реалізовувати передбачені законодавством України форми безпосереднього народовладдя на місцевому рівні

  • Кінцевий термін подання проєктних пропозицій – 22 травня 2024 року (15:00 за київським часом).
  • Оголошення результатів конкурсу – до 1 липня 2024 року. 
  • Термін реалізації проєктів – до 10 місяців.
  • Розмір гранту на проєктну діяльність може складати від 700 000 до 1 000 000 грн..

Ознайомитись з умовами конкурсів, їх метою, тематичними пріоритетами кожного з них та вимогами до аплікантів можна у конкурсному оголошенні.

На основі презентації конкурсу ми підготували відповіді на найпоширеніші запитання щодо умов участі, можливих тем і завдань проєктів та вимог до організацій, які беруть участь у конкурсі. Також ось тут можна переглянути загальні поради для тих, хто готує проєктну пропозицію.

Також звертаємо увагу, що рішення про підтримку проєктів, бюджет яких становить до 50 000 доларів США, приймає Експертна Рада програми. Бюджети проєктів, що перевищує даний поріг йде на додатковий розгляд Правлінню Міжнародному фонду “Відродження”.  Більш детально про прийняття рішення щодо підтримки ви знайдете за посиланням

Хто може бути учасниками конкурсу? 

До участі у конкурсі запрошуються громадські організації, громадські спілки, органи самоорганізації населення (ОСНи) та благодійні організації. Учасники конкурсу можуть бути зареєстровані у будь-якому регіоні України та повинні мати щонайменше дворічний досвід практичної роботи у сфері розвитку та/чи використання інструментів громадської участі. Вітаються також коаліції і співпраця з іншими громадськими організаціями, аналітичними центрами, експертами, органами самоорганізації населення (у тому числі з інших адміністративно-територіальних одиниць України).

Перевага надаватиметься учасникам конкурсу, які вже мають досвід успішного виконання у попередні роки проєктів із розвитку інструментів громадської участі за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” або інших донорів.

Чи можуть подавати заявки ОМС?

Ні. Органи місцевого самоврядування та комунальні підприємства/установи можуть брати участь  тільки як партнери. Здійснення проєктної діяльності у співпраці з органами місцевого самоврядування вітається.

Чи може подати заявку комунальна установа у співпраці з громадською організацією? Чи є обов’язковим підписаний меморандум?

Громадська організація може подати проєктну пропозицію у співпраці з комунальною установою, а не комунальна установа у співпраці з громадською організацією, тобто суб’єктом має бути громадська організація.  Ця співпраця може бути зафіксована різними способами. Наприклад, це може бути оформлено у формі меморандуму або листа підтримки. Також може бути укладений меморандум, який стосується не лише даного проєкту, а й системної співпраці, що вже триває протягом певного часу з органами місцевого самоврядування.

Чи може подавати проєкт організація, яка не має безпосереднього досвіду роботи з темою громадської участі?

Так. Якщо ваша організація не має дворічного досвіду практичної роботи у сфері розвитку та/чи використання інструментів громадської участі, але є окремі учасники вашого проєкту, які є експертами у даній діяльності, то ваша організація можете подаватися на конкурс. В проєктній пропозиції важливо буде обґрунтувати спроможність вашої команди і надати попередні результати діяльності цих експертів.

Які форми громадської участі можливі під час реалізації проєкту? 

Для нас дуже важливо підтримувати рівень комунікації між громадянським суспільством та органами публічної влади. Ця комунікація може бути побудована через  місцеві ініціативи, громадські слухання це загальні збори за місцем проживання,  діяльність органів самоорганізації населення, діяльність консультативно дорадчих органів при органах місцевого самоврядування, ради ВПО.

Яким проєктам надаватиметься перевага? 

Перевага надаватиметься проєктам, які передбачають:

  • розвиток інструментів громадської участі на території сіл, селищ та малих міст;
  • залучення в якості партнерів інститутів громадянського суспільства із громад (-и), на території якої / яких планується виконувати проєктну діяльність.
  • здійснення діяльності у співпраці з органами публічної влади, коаліції з іншими громадськими організаціями, аналітичними центрами, експертами, ОСНами (у тому числі з інших адміністративно-територіальних одиниць України).

Які додатки необхідно долучити до проєктної пропозиції? 

Проєктна пропозиція повинна містити такі додатки (додавати виключно за умови, якщо відповідна активність передбачена проєктною пропозицією):

  • інструментарій дослідження;
  • попередні варіанти програм навчальних заходів, передбачених проєктною пропозицією;
  • розгорнутий план та опис конкретних заходів адвокатування прийняття розроблених правових актів відповідним місцевим органам державної влади, органом місцевого самоврядування чи його/їх посадовими особами;
  • листи від партнерських організацій та органів публічної влади, що засвідчують готовність партнерів взяти участь у реалізації проєкту та описують характер цієї участі.

Чи є необхідним фінансовий внесок органів місцевого самоврядування під час реалізації проєкту? 

Внески можуть бути в різній формі та не обов’язково пов’язані з фінансовими витратами. Наприклад, це може бути внеском у вигляді спільно розроблених рекомендацій, які потім місцевий орган самоврядування зможе ухвалити та впроваджувати. Внесок може полягати у наданні приміщення для проведення навчальних заходів на території міської ради або в інших формах співпраці, які не обов’язково пов’язані з фінансовими ресурсами. 

На що не можуть бути витрачені кошти в рамках проєкту? 

Неприйнятними вважатимуться витрати на:

  • підготовку проєктної пропозиції для участі в конкурсі;
  • створення та реєстрацію організації;
  • сплату боргів;
  • відшкодування витрат, пов’язаних із коливанням валютного курсу;
  • надання прямої фіскальної підтримки державним органам влади;
  • політичну діяльність чи релігійну пропаганду;
  • діяльність, що веде до прямої або опосередкованої дискримінації будь-яких соціальних верств;
  • проєкти, спрямованими на отримання прибутку від діяльності;
  • будівництво або ремонтні роботи;
  • закупівлю гуманітарної допомоги та/або військового обладнання 
  • закупівлю транспортних засобів та/або предметів розкоші та відповідних послуг;
  • надання фінансової допомоги третім організаціям (регрантинг).

Чи є можливість включення у грантову заявку проведення навчальних заходів для посадових осіб місцевого самоврядування, з метою зміцнення їхньої здатності сприяти використанню та активізації різних форм громадської участі?

Так, оскільки для ефективної роботи форм громадської участі необхідні знання та розуміння, які мають бути як зі сторони громадськості, так і зі сторони органів публічної влади.

Чи можна включити в проєктну пропозицію оплату послуг партнерської громадської організації? 

Ні, передавати кошти іншій організації не можна, але ви можете оплачувати послуги окремих її експертів.

Чи може організація реалізовувати проєкт на території різних областей? Скільки необхідно залучити громад?

Ви можете залучити одну або більше громад, але важливо, щоб реалізація проєкту була в межах однієї області. Пріоритетних областей не має, єдине, що вони мають бути підконтрольні уряду України.

Чи буде перевагою співпраця сусідніх громад? Як підтвердити цю співпрацю? 

Так, подібна співпраця буде перевагою, оскільки обмін досвідом завжди позитивно впливає на впровадження змін. У якості підтвердження можуть бути листи підтримки або меморандум про співпрацю.

Чи буде перевагою залучення максимальної кількості інструментів громадської участі? 

Головне для нас – бачити позитивні зміни в результаті виконання проєкту незалежно від кількості використаних інструментів. Якщо ви вважаєте за потрібне сконцентруватися на певних інструментах і проробити їх детально, будь ласка, робіть так. Якщо бажаєте пропрацювати більше – теж добре. Насамперед, ми будемо оцінювати якість вашої заявки, а не кількість залучених інструментів.

У який спосіб здійснюється прийняття рішень щодо переможців конкурсу? 

Проєкти розглядає спеціальна Експертна рада, до складу якої входять незалежні експерти у суміжних з темою конкурсу галузях. Після ретельного аналізу проєктів і обговорення вони ухвалюють рішення щодо схвалення чи відхилення проєктів. Члени Програмної ради працюють відповідно до  Положення про уникнення конфлікту інтересів та приймають рішення з позиції неупередженості. Рішення Програмної ради є остаточним і перегляду не підлягає. 

Більш детально ви можете ознайомитися за посиланням.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: