Енергетичні санкції проти росії моніторинг ефективності IV квартал 2023 року

DiXi Group пропонує щоквартальний моніторинг і аналіз головних подій у сфері впровадження санкцій проти російської федерації у сфері енергетики, що має на меті відстеження ефективності їх дії на стан економіки країни-агресора та впливу на регіональну й світову енергетичну безпеку.

 
Станом на кінець грудня 2023 року проти росії запроваджено 12 пакетів санкцій ЄС. У сфері енергетики було впроваджено низку санкцій, які умовно входять до цих пакетів, однак варто зазначити, що частина з них прийнята виключно на рівні ЄС, інша частина – в коаліції з іншими країнами, а деякі з них були впроваджені без стосунку до пакетів.

Однак, незважаючи на всі обмеження, росія використовує «лазівки» для обходу санкцій з метою мінімізації негативного впливу на свій енергетичний сектор, який критично необхідний для стабільних надходжень до державного бюджету. Відповідно до даних проєкту Russia Fossil Tracker, який реалізовує аналітичний центр CREA з метою контролю експорту енергоресурсів з рф, від початку повномасштабної війни і до кінця грудня 2023 року росія заробила 561 млрд євро від експорту викопних ресурсів. Країни ЄС придбали викопного палива з рф на суму понад 182 млрд євро.

Міжнародні санкції проти російської федерації (рф) – одна з ключових тем, навколо якої точиться найбільше дискусій серед політиків, експертів, науковців та аналітиків. Наразі економічні санкції у різних секторах є дієвим інструментом впливу цивілізованого світу на країну-агресора. Метою санкцій є послаблення військового потенціалу росії, зменшення економічної спроможності продовжувати війну та запобігання подальшій ескалації з боку рф. Санкції у сфері енергетики росії є одними з найбільш важливих, адже саме цей сектор економіки приносить одну з найбільших часток доходу до її державного бюджету.

Метою даного звіту було дослідження нових санкцій проти росії, а також аналіз результатів попередньо впроваджених обмежень у ключових енергетичних секторах за період 4-го кварталу 2023 року, а саме:

  • Посилення тиску на експорт російської нафти;
  • Санкції США проти СПГ-проєктів рф.

Як свідчить наш моніторинг, санкції проти російського енергетичного експорту нафти призвели до зменшення доходів рф. Однак потрібно посилювати санкційний механізм і вдосконалювати методи контролю та нагляду за його дотриманням. Особливо ефективними виявилися вторинні санкції США, які були впроваджені проти конкретних компаній. Санкції, введені США проти СПГ-проєктів росії, демонструють плани союзників обмежити можливість росіян нарощувати експортні можливості: новий потужний проєкт компанії «Новатек» «Арктик СПГ-2» опинився під загрозою реалізації, принаймні у початковому задумі.

ОЗНАЙОМИТИСЬ З МОНІТОРИНГОМ*

 Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «Покращення енергетичної безпеки завтрашнього дня». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Джерело: DiXi Group

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: