У відбудованому ІТТ в Ірпені запрацювала система Custody Records

22 квітня команда нашої програми «Права людини і правосуддя» відвідала відбудований після ракетних обстрілів відділок поліції в Ірпені, де за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» запрацювала система Custody Records.

Custody Records — це система, що запобігає порушенню прав людини з моменту фактичного затримання, під час доставлення до відділку поліції, поміщення та перебування в ізоляторах тимчасового тримання. Всі дії поліцейських фіксуються та знаходиться під контролем інспектора з дотримання прав людини, який/а проводять інтерв’ювання всіх затриманих осіб.

Коли людина тільки потрапляє у відділок вона переживає стрес, а поліцейські ще не мали нагоди повноцінно оцінити усі ризики, повʼязані з людиною та її станом. Цей первинний процес затримання та оформлення має багато точок, де можуть виникнути конфлікти або порушення процедур. А відтак система, яка фіксує увесь процес та зберігає ці дані, дозволяє як уникнути потенційних конфліктів, так і мати чітку доказову базу у випадку, коли конфлікт все ж відбувся. 

Система Custody Records активно впроваджується поліцією та громадськими організаціями уже протягом кількох років, аби створити в поліцейських відділках безпечне середовище для людей.

Наш Фонд був одним з ініціаторів впровадження Custody Records в Україні і з 2017 року підтримує ініціативи, які уможливлюють інтеграцію системи у ще більшу кількість ІТТ. Ми розуміємо, що ця модель — це не «чарівна паличка» яка вирішує усі проблеми. Проте зараз її впровадження, зокрема і в нововідбудованому відділку в Ірпені, має три ключові пріоритети: 

«По-перше, відбудова і відновлення того, що сильно постраждало від бойових дій, мають бути людиноцентричними — важливо, аби в центрі були права людини та сама людина. По-друге, важлива безпека. Як для поліцейських, так і для будь-кого, хто опиняється в конфліктних ситуаціях. По-третє, справедливість, великим елементом якої є належні процедури. Якщо ми маємо фіксованість, визначені ролі людей, розуміння процедури та порядку і наглядові функції щодо структур, які мають їх здійснювати, то в такому випадку гарантій справедливості стає значно більше.», — пояснює Роман Романов, директор програми «Права людини і правосуддя» нашого Фонду.

Відділок поліції та ізолятор тимчасового тримання, який ми відвідали, був практично повністю знищений росіянами під час окупації Ірпеня. Але силами Національної поліції та партнерів підрозділи було відновлено з інтеграцією системи Custody Records. 

А завдяки координації зусиль з партнерами, зокрема нашим Фондом, Українською фундацією правової допомоги та Департаментом головної інспекції та дотримання прав людини, у відділку також працюватиме система Custody Records.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: