Відродження у 2022: чим ми займалися у найважчому році

Повномасштабне вторгнення росії до України змінило усі плани Міжнародного фонду «Відродження» на 2022. Попри це, саме 2022 став найбільш продуктивним в історії Фонду – і за кількістю грантів, і за обсягом допомоги.

В перші дні більшість працівників були змушені евакуюватися з Києва. Проте вже на третій день після початку війни ми дистанційно відновили роботу. Відкрите суспільство потребувало захисту, а отже у Фонду з’явилося багато роботи.

Ми ставили перед собою 3 головних цілі, направлені на минуле, теперішнє і майбутнє: 1) допомогти постраждалим від війни; 2) зберегти в Україні демократію та громадянське суспільство; 3) подбати про майбутнє України, яке чекатиме нас після української перемоги.

Завдяки спільній роботі Міжнародного фонду «Відродження», усієї мережі Фундацій Відкритого Суспільства та наших партнерів ми значно просунулись за кожним з цих напрямків.

Волонтерський штаб в Будинку Воїна у Львові

Допомога захисникам та постраждалим від війни

Перше, чим зайнявся Фонд, була допомога захисникам та постраждалим від війни – вимушеним переселенцям, вразливим групам, жителям прифронтових та деокупованих громад тощо.

Ми розуміли: допомагаючи нашим захисникам, ми зробимо так, щоб постраждалих цивільних було менше. Ми допомагали з закупівлею засобів індивідуального захисту, аптечок, палива, коптерів, навчання самих захисників.

В перші місяці після вторгнення ми допомогли евакуювати з території бойових дій понад 5 тисяч осіб, переважно жінок, дітей та літніх людей. Усі вони могли отримати також психологічну та медичну допомогу, їжу, доступ до прихистків для проживання.

Спільно з нашими партнерами, Care International, ми запустили масштабну програму з допомоги постраждалим «Гуманітарна солідарність». Завдяки цій програмі близько 400 тисяч осіб отримали допомогу. З них близько 250 тисяч – у вигляді харчів або гарячих обідів, понад 50 тисяч – як засоби гігієни, десятки тисяч отримали медичні товари. Ми підтримали понад 50 лікарень і більше 30 прихистків. 7 багатоквартирних будинків та комунальних установ на деокупованих територіях отримали кошти на ремонти після потрапляння російських снарядів.

Представники Care International у Рівному

Десятки тисяч переселенців вже отримали і продовжують отримувати правову допомогу від численних партнерських організацій Фонду. Більше мільйона скористалися інформаційними матеріалами, які розроблялися за підтримки Фонду.

У співпраці з Європейським союзом ми запустили проєкт, який поєднував гуманітарну допомогу та захист громадянського суспільства. Проєкт «Тримаймо стрій» мав на меті допомогти волонтерським спільнотам, які щодня допомагають десяткам тисяч українців. 21 організація отримала кошти на своє функціонування: оренду приміщень та складів, бензин, винагороди для волонтерів та адміністративного персоналу. Більше про результати цієї ініціативи можна почитати в нашому матеріалі на сайті, а також подивитись інфографіки.

Збереження демократії та відкритого суспільства

В перші тижні після вторгнення Фонд допоміг десяткам активістів, що проживали в районах бойових дій, у переїзді на безпечніші території. Після розкриття злочинів Бучі та Ізюму, ми розуміємо, що врятували цим багато життів.

Ми дозволили десяткам організацій, що мали у березні актуальні гранти від Фонду, переорієнтувати кошти на забезпечення власної безпеки.

Шелтер і хаб для журналістів, створений Львівським Медіафорумом

Розуміючи важливість роботи медіа в часи війни, ми запустили безпрецедентну програму підтримки незалежних ЗМІ. 22 ЗМІ отримали інституційну підтримку – від Української правди та НВ до невеликих регіональних медіа, що переїхали з окупованих територій.

Спільно з Посольством Швеції в Україні, ми продовжили свою роботу з підтримки аналітичних центрів та екологічних організацій. 16 аналітичних центрів отримали інституційну підтримку і змогли продовжити свою роботу в цей важкий час. 11 екологічних організацій продовжували отримувати інституційну підтримку, а 16 нових змогли отримати кошти на проєкту діяльність.

3) Майбутнє України після перемоги

Ми переконані, що після закінчення війни всі, хто приймав рішення і втілював воєнні злочини, мають бути покарані. Для цього ми підтримуємо ініціативи, які збирають та документують усі злочини росії в Україні. Крім фіксації злочинів проти людяності, убивств цивільних та зумисного знищення цивільної інфраструктури, порушень женевських конвенцій та інших правил та звичаїв ведення війни, наші партнери вперше в історії детально фіксують також усі злочини проти довкілля – від мінування полів до знищення лісів та зумисного забруднення водойм.

Наші партнери займаються не лише документуванням, але й міжнародною адвокацією притягнення росії до відповідальності. Одна з партнерських організацій Фонду, Центр громадянських свобод, чия голова Олександра Матвійчук входить до правління Фонду, у цьому році отримала Нобелівську премію миру за свою діяльність.

© Nobel Prize Outreach, photo: Geir Anders Rybakken Ørslien

У 2022 році почався й інший процес, який фонд десятиліттями наближував – Україна отримала статус кандидата в члени ЄС. Фонд продовжує підтримувати експертну та адвокаційну роботу для того, щоб в найближчій перспективі Україна змогла повноцінно приєднатися до Європейського Союзу.

Одна з тем, які є особливо важливими зараз для фонду – це планування та міжнародне просування відбудови України. Ми послідовно просуваємо і адвокатуємо як в Україні, так і закордоном, що процеси реконструкції та відбудови мають бути прозорими та інклюзивними, громадянське суспільство має бути одним зі співтворців цих процесів. Ми продовжуємо стверджувати, що багато процесів відбудови потрібно починати або планувати вже зараз.

Ця війна – це війна тих, хто вважає, що має монополію на істину, проти тих, хто вірить в розвиток та прогрес. Тих, хто зневажає права людини проти тих, хто прагне їх зберегти. Закритого суспільства, яким є росія, проти відкритого, яким є Україна.

Саме тому, якими важкими не були б втрати і якою дорогою не була ціна, врешті решт Україна обов’язково переможе. Адже Відкриті суспільства завжди перемагають закриті.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: