Аналітика заради перемоги. Над чим працюють аналітичні центри після повномасштабного вторгнення

Міжнародний фонд «Відродження» підтримує незалежні аналітичні центри від фактичної їх появи у 1990-х. У 2014 ця робота набула системного виміру – у партнерстві з Посольством Швеції ми запустили Ініціативу з розвитку аналітичних центрів, в рамках якої десятки організацій отримали інституційну підтримку для того, щоб стати потужнішими.

Після повномасштабного вторгнення більшість Аналітичних центрів змінили свій профіль: хтось досліджує наслідки війни, хтось – аналізує, якою має стати майбутня Україна, частина організацій активно займається волонтерством. Але кожен робить свій внесок у перемогу України. 

В червні 2022 за сприяння Посольства Швеції ми оголосили закритий конкурс для аналітичних центрів, що отримували підтримку в межах нашої ініціативи з 2018 року. Ми прагнули зберегти аналітичні центри, адже в майбутній Україні рішення мають прийматися на основі якісних оцінок та прогнозів. З 26 організацій конкурсна комісія обрала 16, які отримали підтримку до кінця 2022 року.

На думку Софії Голоти, керівниці Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, завдяки проєкту органи влади при прийнятті рішень про відбудові чи євроінтеграцію зможуть опиратися на дослідження, а не шукати швидких рішень. «Ми хотіли підтримати сильні, перевірені організації, що готують якісну аналітику. Грант передбачає підтримку дослідницької команди та проведення дослідження – переважно, зарплатня команди, кошти на проведення досліджень та, в деяких випадках, адвокаційні поїздки в ЄС».

В рамках цієї ініціативи важливою була також підтримка університетських аналітичних центрів. «Зараз відбувається відтік мізків – науковиці масово виїжджають з України. Важливо знайти формулу підтримати як тих, хто залишився, так і тих, хто виїхав з України, але хотів би підтримувати зв’язок з українською наукою», – пояснює Софія голота. 

Ми розповідаємо про аналітичні центри, які підтримав Фонд та Посольство Швеції, а також про те, чим вони будуть займатися в рамках нашого спільного проєкту підтримки. 

Аналітичні центри-громадські організації

«Повернись живим» — фонд компетентної допомоги армії. З 2014 року їх ключова мета — зробити Збройні Сили ефективнішими, зберегти життя військових та системно протидіяти ворогові. Від початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року організація збільшила допомогу армії в рази і підтримує захисників України, які змінили своє звичне життя та вийшли на лінію оборони.

«Аналітичний відділ «Повернись Живим» зробить кілька досліджень, зокрема загальне безпекове дослідження щодо війни з росією і аналітику по ветеранському напрямку, адже кількість ветеранів збільшується і державі необхідно шукати нову модель роботи з ветеранами», – розповідає Софія Голота.  

Центр економічної стратегії – неурядовий дослідницький центр з питань економічної політики, заснований у травні 2015 року. Завдання ЦЕС – підтримка реформ в Україні з метою досягнення стійкого економічного зростання. Центр здійснює незалежний аналіз найбільш важливих аспектів державної політики, а також працює над посиленням громадської підтримки реформ.

«Організація швидко адаптується до нових умов. Вони одними з перших після повномасштабного вторгнення почали робити аналітику для уряду. До них дослухаються», – говорить Софія Голота.

Місія Центру «Нова Європа» полягає в розробці аналітичних досліджень та здійсненні проектної діяльності для просування європейських стандартів та практик в Україні, а також для збереження підтримки лідерами громадської думки, офіційними особами ЄС і НАТО європейської та євроатлантичної перспективи України.

 «Задача Нової Європи зрозуміла – європейська та євроатлантична інтеграція, адвокація, комунікація з лідерами думок в країнах Європи та США. Організація може не лише готувати якісну аналітику, але й успішно просувати її результати в колах західних дослідників» – пояснює Софія Голота.

Cedos – це незалежний аналітичний центр і спільнота, що працює над питаннями соціального розвитку з 2010 року. Аналітики вірять, що кожна людина має право на гідний рівень життя. Тому метою Cedos є пошук системних причин соціальних проблем і варіантів їхнього вирішення.

«Організація є однією з небагатьох, хто активно працює над аналітикою в соціальній сфері. Експерти входять в дорадчі групи при органах влади і їх дослідження зможуть впливати на житлову і соціальну політику Уряду», – розповідає Софія Голота.

Інститут аналітики та адвокації – це аналітичний центр, що проводить та поширює дослідження, щоби допомагати органам влади приймати ефективні рішення при формуванні і реалізації політик та отримувати стійкі результати.

Хоча Інститут розміщений у Полтаві, його дослідження будуть спрямовані на всю Україну. «Організація працюватиме над документами, що стосуються впровадження електронно товарно-транспортної накладної як для внутрішніх вантажоперевезень, так і перевезень у міжнародному сполученні з країнами ЄС. Суть проєктів – замінити паперові форми на цифрові, що матиме економічний, екологічний та оптимізаційний ефект для бізнесу.», – каже Софія Голота.

Агенція журналістики даних – організація, що прагне сприяти прозорості влади шляхом розвитку якісної журналістики та журналістики даних, яка передбачає аналіз і подання великих масивів даних у цікавій та зрозумілій формі. За допомогою аналізу великих масивів даних вони допомагають усвідомленому ухваленню рішень політиками, чиновниками та громадянами.

«Агенція завжди працює на межі аналітичного центру, ЗМІ та громадської організації. Організація аналізуватиме супутникові дані, щоб зробити інтерактивну карту руйнувань, а також готувати аналітику щодо розвитку міст України», – каже Софія Голота.  

Фундація DEJURE — це аналітичний центр прямої дії, створений у 2016 році для сприяння розвитку правовладдя (верховенства права) та реформ у сфері правосуддя в Україні. В організації вірять, що справжня демократія в Україні можлива тільки з дієвим правосуддям, шлях до якого лежить через структурні реформи.

«Організація давно працює з темою ювенальної юстиції. В умовах, коли в Україні, на жаль, збільшується кількість сиріт, вони прагнуть зробити систему усиновлення зручнішою та швидшою. Наш спільний проєкт стосуватиметься саме цього», – пояснює Софія Голота.

Команда “Інституту законодавчих ідей” більше 5-ти років проводить антикорупційну експертизу законопроєктів до 1 читання. Це допомагає ​попереджати можливість закладення корупційних схем у законодавство. Кожен проєкт закону, що зареєстрований в парламенті, підлягає експертизі на предмет наявності корупціогенних факторів перед першим читанням. Це понад 7000 законопроєктів за одне скликання.

«Організація активно працює з парламентським антикорупційним комітетом та НАЗК. Наш спільний проєкт спрямований на антикорупційний моніторинг планів повоєнної відбудови та євроінтеграційних ініціатив», – пояснює Софія Голота.

Вокс Україна — незалежна аналітична платформа, яка допомагає Україні рухатися в майбутнє. Їх фокус — економіка, держуправління, суспільні процеси та реформи. Вокс працює для громадян та організацій, які прагнуть системних змін. Для людей, які довіряють фактам та аналітичному підходу. Для всіх, хто хоче жити у сучасній Україні — частині глобального світу.

«Вокс буде оцінювати реформи, які потрібно зробити в процесі євроінтеграції, слідкуватимуть за реформами, планують онлайн-конференцію та дослідження “Рік реформ під час війни”, що стосуватиметься реформ аналітичного огляду реформ, які були ухвалені протягом 2022 року та порівняння реформаторської активності уряду, парламенту та фракцій парламенту”, – каже Софія Голота.

Університетські аналітичні центри

ACREC – міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні (ACREC) є науково-дослідницьким центром при НаУКМА, який здійснює освітню, наукову та просвітницьку діяльність і об’єднує вітчизняних та іноземних науково-педагогічних та наукових працівників, докторантів, аспірантів, студентів та практиків у сфері запобігання і протидії корупції.

«Організація продовжить підтримувати свою магістерську програму в Могилянці, що присвячена дослідженню корупції, а також готує спільно з НАЗК аналітику про інститут викривачів», – каже Софія Голота.

Міждисциплінарний аналітичний центр при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка займається проведенням затребуваних суспільством міждисциплінарних наукових досліджень соціально-економічного добробуту і психічного здоров’я населення України в цілях експертно-аналітичної підтримки державної політики органів влади в контексті відтворення інтелектуального капіталу та забезпечення національної безпеки.

«Центр залучає викладачів різних дисциплін для проведення досліджень – це його сильна сторона. Організація проведе дослідження впливу війни на ментальне здоров’я людей та наслідки його змін на економіку, психічний стан та потреби студентів,, наслідки розділення родин, зокрема психічне здоров’я та соціальне становище жінок-матерів» – пояснює Софія Голота. 

ОсвітАналітика – аналітичний центр Київського університету імені Бориса Грінченка, який аналізує освітню політику та пропонує можливі управлінські рішення для підвищення якості освіти в країні.

«Організація буде досліджувати мультитест, який буде заміняти ЗНО, як він впливатиме на перебіг і результати вступної кампанії. Інше дослідження стосуватиметься потреб Департаменту освіти і науки КМДА щодо забезпечення функціонування системи освіти міста Києва в умовах воєнного стану», – каже Софія Голота.

Центр соціологічних досліджень Прикарпатського регіону є частиною Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Діяльність Центру спрямована на розвиток регіону українських Карпат шляхом синергування експертних потенціалів та ресурсних можливостей Університету задля розробки політик та проєктів рішень на основі даних.

«Центр робить аналітику про розвиток регіону в умовах війни і має хорошу співпрацю з місцевою владою», – каже Софія Голота.

Школа політичної аналітики НаУКМА — сучасний аналітичний центр, який є частиною могилянського інтелектуального середовища та успішно запроваджує новітні наукові здобутки в українську аналітичну сферу. Він сприяє виробленню якісних, доказових (evidence-based) рішень на основі методологічно обґрунтованої аналітики.

«В центрі їх досліджень – війна, наративи «русского мира», аналітика щодо процесів у росії та на окупованих територіях. Також організація готує всеукраїнське опитування щодо форматів перемоги у війні, різні питання постконфліктного врегулювання, після воєнної відбудови, державної інформаційної політики тощо», – каже Софія Голота.

Аналітичний центр УКУ – експертно-дослідницький осередок Українського католицького університету в Києві.

Діяльність Центру спрямована на опрацювання наукового й експертного потенціалу університету та залучення його у прикладну площину – розробки та впровадження ефективних публічних політик.

«Сьогодні Аналітичний центр УКУ перетворився на платформу для інтелектуальних дискусій про майбутнє України, її відновлення, включення експертної спільноти в полісі-процеси» – розповідає Софія Голота.

Центр соціальних досліджень – це університетський дослідницький й аналітичний центр, який діє на базі кафедри психології, політології та соціокультурних технологій Сумського державного університету.

«Не зважаючи на близькість фронту, Центр продовжує працювати і навіть проводить офлайн-заходи. Ще у квітні організація запустила дослідження, що стосувалося економічного відновлення та соціальної стійкості регіону в умовах воєного часу. Над цим продовжуватиме працювати і далі», – каже Софія Голота.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: