Стратегічні орієнтири Міжнародного фонду “Відродження”

Фонд як донор і як частина громадянського суспільства 

Міжнародний фонд “Відродження” є фактичним ровесником незалежної України. Заснований у квітні 1990 видатним меценатом Джорджем Соросом, він став одним із найбільших українських благодійних фундацій і вже понад тридцять років працює над тим, щоб Україна стала динамічною європейською демократією. Фонд розбудовує в Україні відкрите суспільство, де кожен почуває себе гідно, де громадяни включені у творення держави, а влада є прозорою та відповідальною. Ми працюємо над розбудовою України, в якій права людини надійно захищені, а позитивні зміни працюють на благо громадян. 

Фонд  є частиною міжнародної мережі Фундацій Відкритого Суспільства (Open Society Foundations) – найбільшого у світі приватного донора для незалежних громадських організацій, які працюють на просування справедливості, демократичного врядування та прав людини. Щороку мережа Фундацій надає тисячі грантів групам і активістам, які сприяють розвитку рівності, прозорості та відкритим дискусіям. 

Підтримка громадянського суспільства України є основою місії Фонду. 

Фонд надає гранти для українських громадських організацій, благодійних фондів та громадських ініціатив. Ми просуваємо культуру включеного співробітництва між громадянами та державою, тому співпраця з  державним органам  завжди здійснюється за посередництвом громадських організацій. Водночас Фонд розвиває власну експертизу і слугує платформою для діалогу та консолідації громадськості, співпраці зі сферою публічної політики, спільної адвокації та просування цінностей відкритого суспільства. 

Ми не працюємо з партійно-, релігійно- та політично-заангажованими організаціями. 

Сила фонду “Відродження” – у поєднанні можливостей національного благодійного фонду, частини мережі Фундацій Відкритого Суспільства з тим, що Фонд є учасником українського громадянського суспільства. Це і глобальні зв’язки, і національне лідерство, і місцева експертиза. 

Наша легітимність спирається на модель ухвалення рішень незалежними органами, що складаються з громадян України: Правлінням та Експертними радами, що дає Фонду можливість глибше включатися у розвиток громадянського суспільства, ніж це можуть робити іноземні донори та програми.  

Міжнародний фонд “Відродження” є унікальним донором, який знає і впливає на національний та міжнародний контекст, спирається на потужні місцеві мережі та використовує свої гнучкі та чутливі механізми фінансування, адвокацію, залучення у процеси публічної політики для посилення ролі громадянського суспільства у розвитку України як дієвої європейської демократії 

Контекст 

У 2022, після початку повномасштабної агресії росії проти України, ми суттєво видозмінили й удосконалили нашу роботу та пріоритети, аби відповідати гостроті моменту, екзистенційним викликам, які стоять перед Україною, її громадянським суспільством і демократією. Фонд оперативно відреагував на нові потреби та загрози, викликані повномасштабним вторгненням росії, зорієнтувавши свою роботу на допомогу громадянському суспільству і його представникам для виживання, безпеки, стійкості, здатності до відновлення і проведення діяльності в умовах війни.  

У перші місяці після лютого 2022 головні наші зусилля були зосереджені на допомозі вразливим верствам українського суспільства (організація переїзду, допомога тим, хто потрапив в біду, медичним установам), волонтерському руху та нашим захисникам і захисницям. 

Ми хочемо, щоб Україна перемогла у своїй екзистенційній боротьбі проти росії та стала сильною і вільною демократією в Європі. Також ми розуміємо, що для повної перемоги над агресором потрібно докладати зусиль і для протидії глобальному авторитаризму, частиною якого є росія. 

Стратегічні цілі 

У своїх пріоритетах на 2023-2024 роки ми зберігаємо відданість нашим базовим ціннісним орієнтаціям на демократію, верховенство права, права людини і відкрите суспільство. Але всі вони зосереджені навколо вирішального на сьогодні для нас завдання – допомогти Україні досягнути перемоги у війні, яку проти неї розв’язала росія. 

Щоб досягнути цього, Фонд працюватиме за наступними ключовими стратегічними задачами

  • Зберегти стійку демократію в Україні; 
  • Досягти подальшого прогресу інтеграції в ЄС, зокрема, розпочати офіційні переговори про членство; 
  • Забезпечити інклюзивну, людиноцентричну відбудову і відновлення України; 
  • Притягнути росію до відповідальності за агресію і воєнні злочини; 
  • Розширити міжнародну солідарність з Україною; 
  • Використати український досвід для протидії світовому авторитаризму. 

Збереження стійкої демократії 

Ситуація війни накладає низку обмежень, які допомагають державі та суспільству мобілізовувати ресурси для відбиття агресії. Стосуються вони й зменшення частини демократичних процедур. Зокрема, після початку російського вторгнення український Парламент запровадив воєнний стан та загальну мобілізацію населення, по всій країні введено комендантську годину, створено місцеві воєнні адміністрації, які заміщують обране місцеве самоуправління. Ці та інші особливі, виключні заходи, покликані консолідувати сили для відсічі окупанту, і їх підтримує більшість українського суспільства. Однак, вони виправдані саме особливими обставинами війни, виключно тимчасово і в межах розумної достатності, а їх пролонгація в післявоєнний період може завдати шкоди одній із ключових цілей російської агресії – українській демократії. Ми вважаємо, що із війни Україна має вийти міцнішою саме як демократія, і покладаємо великі сподівання на активну роль громадянського суспільства у відновленні й розвитку демократичних реформ після перемоги. У сфері розвитку України як стійкої демократії ми бачимо пріоритетними наступні напрямки: 

  • Зміцнення широкої громадянської участі як запоруки незмінності демократичного курсу України; 
  • Збереження і розвиток демократичних реформ (децентралізації, відкритості та підзвітності влади, доступу до інформації, протидії корупції тощо); 
  • Підтримка об’єктивних, доступних і плюралістичних інформаційних систем. 

Підтримка європейської інтеграції України 

Запорукою збереження демократії та її зміцнення для України є рух до членства в ЄС та НАТО, який набув конкретних форм вже під час повномасштабного вторгнення. Фонд має тривалу історію підтримки європейського вибору, курсу на європейську інтеграцію України і, нарешті, підготовки нашої країни до переговорів про членство в ЄС. Виконання всіх семи умов-рекомендацій, запропонованих ЄС Україні як країні-кандидату на членство, здатне стати базою ефективних реформ та формування основ стійкої демократії. Україна поглиблюватиме інтеграцію в ЄС, зокрема, через доступ до єдиного ринку ЄС, лібералізацію торгівлі, енергетичну інтеграцію, цифрову трансформацію, клімат і зелений перехід, а також інші сфери, відповідно до прогресу в імплементації УА/ПВЗВТ.  

Ми виходимо з того, що європейська інтеграція – це проєкт не лише уряду чи політичного класу, а справа усього суспільства. Також, ми виходимо з усвідомлення, що інтеграція в ЄС важлива не лише для зміцнення демократії України, а й для консолідації власної стратегічної та політичної орієнтації самого Європейського Союзу, безпеки та довгострокової стабільності на європейському континенті. Ми підтримуємо реформу зовнішньої політики та політики безпеки ЄС, політики розширення та участь України у діалозі щодо таких реформ.  

У сфері підтримки руху до членства України в ЄС ми бачимо пріоритетними наступні напрямки: 

  • Підтримка інтеграції України в ЄС для сприяння демократичним реформам; 
  • Сприяння переходу до переговорів про членство України в ЄС; 
  • Усунення прогалин в захисті постраждалих від війни: біженців з України в Європі, ВПО, ветеранів війни та родин загиблих; 
  • Участь України у діалозі щодо реформування зовнішньої і безпекової політики ЄС, політики розширення. 

Відбудова і відновлення України 

Відновлення України – один з ключових пріоритетів для Фонду. Ми бачимо необхідність активної співпраці з державою в допомозі створення політичних та інституційних рамок для сприяння прозорій, інклюзивній, підзвітній та орієнтованій на людину відбудові та відновленню на національному та громадському рівнях за участі місцевого населення та громадянського суспільства. Фонд працюватиме над поверненням до життя звільнених з окупації громад, відновленням їхнього людського потенціалу та громадської участі. Ми прагнемо допомогти державі сформувати таку політику відбудови, де громадяни відчували б себе частиною, реальними учасниками великого відновлення, а громади ефективно артикулювали свої пріоритети і  реалізовували якісно розроблені плани.  

У сфері підтримки відбудови та відновлення України ми бачимо пріоритетними наступні напрямки: 

  • Допомога в розробці планів з відновлення України, що будуть засновані на цінностях прозорості, підзвітності та громадської участі; 
  • Сприяння підзвітному та прозорому відновленню, що враховує принципи зменшення шкоди довкіллю; 
  • Забезпечення залучення представників громадянського суспільства до процесів відновлення України. 

Притягнення росії до відповідальності за злочини війни 

Притягнення росії до відповідальності забезпечить справедливе покарання для винуватців війни, допоможе притягнути агресора до відповідальності за руйнування та стягнути репарації, створити механізми, які в майбутньому зможуть убезпечити Україну та світ від інших проявів невмотивованої воєнної агресії. 

Створення механізмів притягнення винуватців до відповідальності є необхідним для попередження подібних конфліктів у майбутньому і зміцнення міжнародного права та норм. В кінцевому підсумку, притягнення росії до відповідальності за воєнні злочини є важливим кроком для відновлення миру та стабільності в Україні та всьому світі. 

У цій сфері Фонд працюватиме з наступними пріоритетними напрямками: 

  • Вимагати накладення санкцій, забезпечити моніторинг їх дотримання, викривати ухилення від санкцій, щоб збільшити вартість війни для росії; 
  • Сприяти створенню міжнародних механізмів забезпечення відповідальності за воєнні злочини через документування, створення правових механізмів та висунення звинувачень росії; 
  • Сприяти стратегічній співпраці українського громадянського суспільства та міжнародних коаліцій задля впливу на порядок денний щодо судової, політичної та економічної відповідальності росії. 

Розширення міжнародної солідарності з Україною 

В умовах, коли увага світу прикута до України, ми маємо унікальне вікно можливостей, щоб розповісти про свою боротьбу, історію та культуру, розширити і зміцнити міжнародну коаліцію з протидії агресії. Розширення міжнародної солідарності з Україною може мати позитивний вплив як на саму Україну, рівень її підтримки та суб’єктність, так і на стабільність у регіоні. Це також може зміцнити міжнародну правову систему, включаючи міжнародне право про відносини між країнами, права людини та міжнародну безпеку. 

У цій сфері ми виділяємо для себе наступні пріоритетні напрямки, за якими будемо працювати: 

  • Підтримувати міжнародну адвокацію за нарощування військової та економічної допомоги Україні для забезпечення її перемоги та економічної стійкості під час війни; 
  • Розширювати підтримку України на Глобальному Півдні для побудови справді міжнародної коаліції та протидії ворожим наративам; 
  • Збільшити присутність українських точок зору та зміцнити м’яку силу України шляхом культурної дипломатії. 

Використання українського досвіду для протидії світовому авторитаризму 

Ми як частина мережі Фундацій Відкритого Суспільства (Open Society Foundations), включені в загальносвітові процеси сприяння демократії та верховенству права. 

Неспровокована агресія росії проти України та злочини, які вона вчиняє в Україні, знову порушили питання фундаментальної загрози авторитарних режимів для світового порядку в цілому. Країни з авторитарними режимами не мають домінувати над слабшими країнами, використовуючи свої ресурси для розширення впливу та підкорення демократій. 

Влада авторитарних режимів обмежує свободу слова, право на мирні зібрання та об’єднання, а також контролює засоби масової інформації, проваджуючи власну пропаганду. Як ми бачимо на прикладі росії, наслідком такої політики може стати не лише погіршення умов життя в самій країні з авторитарним режимом, але й порушення усіх норм міжнародного порядку та вчинення воєнних злочинів на територіях інших країн.  

Авторитарні режими схильні співпрацювати та підсилювати одне одного, як ми можемо бачити на прикладі росії, Білорусі, Ірану, Китаю, Північної Кореї тощо. Саме тому послаблення росії та перемога України не може відбутися без протидії світовому авторитаризму в цілому. 

Мережа Фундацій Відкритого Суспільства буде докладати зусиль у наступних сферах: 

  • Протидіяти російській підривній діяльності та шкідливому впливу на політичні системи в Європі та світі; 
  • Сприяти створенню ефективних рамок безпеки для Європи та світу; 
  • Протистояти світовим авторитарним тенденціям, що надихаються діями росії; 
  • Активізувати нових союзників у різних секторах у боротьбі проти авторитаризму. 

Програми Міжнародного фонду “Відродження” та їхні пріоритети 

Для виконання нових стратегічних завдань Фонд модернізував свою структуру. З січня 2023 року над реалізацією пріоритетів Фонду працюють п’ять програм: 

  • Демократія та належне врядування 
  • Європа і світ 
  • Права людини і правосуддя 
  • Громадянська стійкість 
  • Соціальний капітал 

Пріоритетами програми “Демократія та належне врядування” є: 

  • Зміцнення демократії, недопущення згортання демократичних реформ та авторитарних проявів у системі державного управління; 
  • Сприяння підзвітному та прозорому відновленню, що враховує принципи зменшення шкоди довкіллю; 
  • Забезпечення залучення представників громадянського суспільства до вироблення публічної політики, зокрема, до процесів відновлення України. 

Директор програмиОлексій Орловський 

Більше про пріоритети програми

Пріоритетами програми “Європа і світ” є: 

  • Забезпечення міжнародної підтримки  України в умовах війни; 
  • Допомога інтеграції України в ЄС; 
  • Формування міжнародних партнерств та промоція України у світі. 

Директор програмиДмитро Шульга 

Більше про пріоритети програми

Пріоритетами програми “Права людини і правосуддя” є: 

  • Створення та підтримка механізмів забезпечення відповідальності росії за злочини війни; 
  • Сприяння розвитку цифрової безпеки і цифрових прав; 
  • Підтримка реформ системи кримінальної юстиції; 
  • Сприяння людському виміру безпеки, безпеці в громадах. 

Директор програмиРоман Романов 

Більше про пріоритети програми

Пріоритетами програми “Громадянська стійкість” є: 

  • Сприяння згуртованості, інтеграції та інклюзії на рівні громад; 
  • Підтримка фізичного та психічного відновлення ветеранів, ВПО, людей, які постраждали від війни; 
  • Подолання соціальної напруги, наслідків вразливості та конфліктності в країні через посилення людської безпеки. 

Директорка програмиКсенія Шаповал-Дейнега 

Більше про пріоритети програми

Головними цілями програми “Соціальний капітал” є: 

  • Посилення спільнот змінотворців у просуванні демократичних трансформацій; 
  • Протидія дезінформації та просування критичного мислення; 
  • Розширення міжнародної солідарності з Україною в інтелектуальній, академічній і культурній сферах. 

Директор програмиГригорій Баран 

Більше про пріоритети програми

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: