7 березня Міжнародний фонд «Відродження» презентував новостворену Програму «Громадянська стійкість». Завданням заходу було познайомити основних партнерів та грантерів з ключовими напрямками і пріоритетами роботи Програми. Її основна мета — сприяння згуртованості та підтримки ветеранів, постраждалих від війни, зокрема сімей загиблих, ВПО, біженців.
Виклики, які з’явилися в Україні з початком повномасштабного вторгнення, дали старт ініціативам підтримки ветеранських та волонтерських спільнот, відновлення громад та подолання кризових ситуацій пов’язаних з війною. Запит на цю діяльність став настільки затребуваним, що під час роботи з новою стратегією Фонду, стала очевидною необхідність започаткувати окрему програму, яка покриватиме та забезпечуватиме роботу з ветеранами і військовими, звільненими з полону, родинами загиблих та зниклих безвісти, внутрішньо переміщеними особами, біженцями та цивільними, які постраждали від війни.
«Ми хочемо зміцнити тих, хто потребує зараз підтримки: тих, хто постраждав від війни і тих, хто має потенціал працювати з її наслідками для людей.» — говорить Олександр Сушко, виконавчий директор Фонду «Відродження», — «Це спільноти людей, що обʼєднані спільною роботою заради перемоги, на всіх рівнях. Це ветерани, волонтери, медики, військові і ті, хто їм допомагає. Це спільноти, які становлять стрижень України і найближчі десятиліття гратимуть фундаментальну роль у тому куди рухатиметься наша країна.»
У 2023 році Програма «Громадянська стійкість» концентруватиметься на 3 пріоритетах: 1) Сприяння згуртованості, інтеграції та інклюзії на рівні громад; 2) Підтримка фізичного та психічного відновлення ветеранів, ВПО, людей, які постраждали від війни; 3) Подолання соціальної напруги, наслідків вразливості та конфліктності в країні через посилення людської безпеки.
Робота за цими пріоритетами буде організована не тільки на національному та регіональному рівнях, а і безпосередньо в громадах.
Першим пріоритетом Програми це сприяння згуртованості, інтеграції та інклюзії на рівні громад. Програма підтримуватиме ветеранські та волонтерські простори, розвиватиме платформи для діалогу з владою та сприятиме включеності до прийняття рішень ветеранів і ВПО. Програма також забезпечуватиме формування доступного середовища в громадах та побудову інклюзивної системи реінтеграції військовополонених.
«У нашій роботі ми також орієнтуватимемось на інклюзивність та на дотримання й захист прав людей з інвалідністю. Ми хочемо змінити концепцію, в якій система не бачить людей, а функціонує сама по собі. Людина — це найцінніше. Не система, а саме людина.» — пояснює директорка Програми «Громадянська стійкість» Ксенія Шаповал
Другим напрямком діяльності – підтримка фізичного та психічного відновлення ветеранів, ВПО, людей, які постраждали від війни, Діяльність в цій сфері базуватиметься на принципах дотримання прав людини та збереження людської гідності.
За цим пріоритетом діяльність Програми буде спрямована на адвокацію та практичну реалізацію доказових методів ментального здоров’я та наркополітики;впровадження стандартизованих підходів до терапії горя;сприяння деінституалізації системи соціальних послуг для важкохворих ветеранів та цивільних.
Окрім цього, фокус уваги Програми буде спрямований на подолання соціальної напруги, наслідків вразливості та конфліктності в країні через посилення людської безпеки. Посилення безпеки людей та протидія загрозам впроваджуватиметься шляхом запобігання радикалізації у спільнотах, підсилення безпеки громад, взаємодію з правоохоронними органами по роботі з постраждалими від війни та ветеранами, підтримкою діяльності з медіації та подолання конфліктів, підтримки родин загиблих і зниклих безвісти
Важливою складовою роботи Програми з підтриманими спільнотами та організаціями стане мережування:
«Ми прагнемо створити серед переможців майбутніх конкурсів простір для взаємодії і формування майбутніх коаліцій. Це одне із завдань програми — надати можливості для представників громад, держави і громадянського суспільства для діалогу в різних форматах.» — пояснює Ксенія Шаповал
Присутні партнери Програми відзначили актуальність її створення саме з такими пріоритетами, які відповідають реальним потребам цільових аудиторій і пропонують конкретні рішення для запобігання конфліктам в громадах і створення інтегрованої системи реабілітаційного та соціального супроводу для постраждалих від війни.