10 березня Міжнародний фонд «Відродження» презентував зміни в структурі та напрямках роботи Програми «Демократія і належне врядування». Завданням заходу було представлення оновлених напрямів і пріоритетів Програми, які будуть полягати в підтримці впровадження демократичного вектора розвитку України під час війни та у післявоєнний період, а також забезпечення стійкості та відновлення країни на засадах прозорості та підзвітності.
«Підтримка демократичних інститутів, прозорого управління і цінностей демократії – це те, що для нас незмінне протягом трьох десятиліть роботи. Це не змінила навіть повномасштабна війна. А можливо і навпаки, підсилила для нас цей компонент роботи.» – говорить Олександр Сушко, виконавчий директор Фонду «Відродження”.
Під час презентації було представлено оновлену назву програми – «Демократія і належне врядування». Причина цьому – зміна контексту та поява нових викликів і задач.
«За останніх 15 років наша програма змінила 4 назви, змінювала свій фокус і центральний акцент роботи. Але базові параметри і елементи, повʼязані з розбудовою демократії, відкритого суспільства і громадської участі, завжди були і залишаються для нас ключовим.» – зазначив Директор Програми Олексій Орловський
Він також додав, що важливим аспектом діяльності буде реалізація не тільки нових цілей, але і продовження діяльності в тих напрямках, які були ще до повномасштабного вторгнення:
«Перш за все для нас має бути незмінним той вектор реформ, який було започатковано ще до повномасштабного вторгнення росії. Як на рівні системи управління державою, так на рівні місцевого самоврядування. Ми вже спостерігаємо тривожні тенденції централізації влади та постановки на паузу окремих реформ, які, поки що, зумовлені воєнним станом. Але на перспективу це може мати погані наслідки для демократії і здобутків реформ за попередні роки.»
Тож у 2023 році Програма «Демократія та належне врядування» концентруватиметься на тому, аби 1) не допустити згортання демократичних реформ у післявоєнній Україні та централізації влади у системі державного управління, 2) сприяти підзвітному та прозорому відновленню, що враховує принципи зменшення шкоди довкіллю та 3) забезпечувати залучення представників громадянського суспільства до процесів відновлення України.
Програма сформувала три пріоритети своєї роботи, відштовхуючись від викликів: 1) викликів у сфері демократичного розвитку держави, 2) викликів у сфері відновлення та 3) викликів у сфері охорони довкілля.
Першим пріоритетом Програми буде робота у сфері демократичного розвитку держави, де зусилля будуть покладені на:
- Згортання демократичних реформ та започаткування додаткових обмежень (доступ до публічної інформації, зупинка/згортання реформи децентралізації, обмеження використання інструментів громадської участі тощо)
- Обмеження щодо відкритості влади
- Тренд на централізацію
- Посилення проявів корупції та зловживання владою
Другий фокус діяльності буде направлений на прозоре відновлення та відбудову України. Цей напрям передбачатиме як превентивний компонент, так і моніторинг задля виявлення системних проблем, що можуть виникнути у цьому процесі.
«Превентивні міри займають більше часу і вимагають більше роботи. Але це краще і ефективніше, ніж потім «гасити пожежі» корупційних схем.» – говорить Діна Нарежнева, менеджерка Програми.
В цьому напрямку передбачена робота над створенням ефективної “архітектури” відновлення, забезпечення спроможності та прозорості роботи органів влади, відповідальних за відновлення.
- Забезпечення прозорості механізмів та процедур
- Адвокація залучення громадськості до процесів у сфері відбудови
- Адвокація відкриття даних, що необхідні для моніторингу відбудови
- Зловживання та корупційні прояви – необхідність превентивного залучення та моніторингу
- Шкідливість тези “Довкілля не на часі” або “спочатку відновити країну, потім думати про довкілля”
Крім того, програма буде зосереджена на вже знайомому напрямку роботи у сфері охорони довкілля. Цим компонентом роботи займатиметься, переважно, Ініціатива з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні (EPAIU), яку Фонд здійснює за підтримки Швеції з 2019 року. Ініціатива працюватиме в напрямку подолання наступних викликів:
- Брак публічної комунікації про проблеми довкілля в Україні та вплив війни на довкілля
- Недостатній рівень еко-культури громадян, що негативно впливає на впровадження системи управління відходами
- Брак еко-мислення у тих, хто приймає рішення та розробляє управлінські рішення та відповідає за їх впровадження (відсутність базової еко-освіти)
- Недостатній рівень згуртованості екологічного руху в Україні, експертної спроможності ОГС з довкіллєвих питань та залученості еко-ОГС до прийняття рішень
- Ризик закриття публічної інформації, що стосується збереження довкілля
Тетяна Кухаренко, менеджерка Програми «Демократія та належне врядування» та Ініціативи EPAIU зазначила: «Наша Екологічна ініціатива працюватиме одразу на два напрямки: по-перше, ми адвокатуватимемо ті рішення для відновлення країни, які зроблять цей процес більш орієнтованим на довкілля; по-друге, ми і надалі підтримуватимемо громадських активістів у їх прагненні бути залученими до прийняття рішень у сфері захисту довкілля».
Після обговорення всіх питань з учасниками зустрічі було анонсовано, що найближчим часом Програма оголосить новий конкурс щодо розвитку інструментів місцевої демократії, в рамках проєкту «Європейське відродження України» за підтримки ЄС.
Пріоритетами конкурсу будуть: підвищення голосу та рівня врахування позиції ВПО у місцях їхнього тривалого перебування, адвокація інтересів ВПО при прийнятті різноманітних місцевих політик, розвиток та підтримка різноманітних форм самоорганізації у громадах для забезпечення їх стійкості та взаємодії, в т.ч. у стосунках із органами влади.
Слідкуйте за конкурсними оголошеннями на сайті та у соцмережах Фонду!