24 березня Міжнародний фонд «Відродження» презентував зміни в структурі та напрямках роботи Програми «Соціальний капітал». Команда Програми представила оновлені напрямки і пріоритети для роботи у 2023 році. Програма спрямує зусилля на розбудову та посилення спільнот, які є опорою відкритого суспільства, а також створення передумов для громадського діалогу та згуртованості на засадах демократичних цінностей. Програма планує працювати з горизонтальними спільнотами, які дотримуються принципів інклюзії та відкритості.
«Сьогоднішня зустріч — можливість проговорити як далеко йдуть наші амбіції, які ми маємо ресурси і, власне, який у нас соціальний капітал, рухаючись на зустріч поставленим цілям», – говорить Інна Підлуська, заступниця виконавчого директора фонду “Відродження”.
У 2023 році «Соціальний капітал» працюватиме за трьома ключовими пріоритетами:
1) посилення спільнот у просуванні демократичних трансформацій, запобіганні авторитарним тенденціям та розбудові довіри і згуртованості;
2) протидія дезінформації та просування критичного мислення;
3) розширення міжнародної солідарності з Україною в інтелектуальній, академічній і культурній сферах.
Першим пріоритетом програми буде робота у сфері посилення спільнот у просуванні демократичних трансформацій. “Соціальний капітал” розбудовуватиме та посилюватиме дієві механізмів мережування, співпраці та обміну досвідом між горизонтальними спільнотами, які показали свою значущість у розвитку довіри і згуртованості українського суспільства в умовах російської агресії.
Ця робота включатиме наступні сфери діяльності:
- підтримка спільнот на прифронтових територіях
- розвиток майданчиків взаємодії між різними спільнотами і включення нових активістів/волонтерів
- просування інклюзивного і людиноцентричного відновлення та відбудови
- підтримка ініціатив академічних спільнот (інтелектуалів), освітян, представників сфери культури і мистецтва у просуванні цінностей відкритого суспільства та формуванні візії нової України
Другим напрямком буде робота, направлена на зміцнення стійкості українського громадянського суспільства у протидії дезінформації, фейкам і маніпуляціям.
Цей напрямок діяльності буде впроваджуватися шляхом:
- підтримки громадських ініціатив, незалежних медіа і медіа-активістів у протидії дезінформації, впливу проросійських і популістських наративів та сприяння критичному осмисленню інформації;
- посилення ініціатив, які протидіють неліберальним та антидемократичним наративам;
- підтримки вироблення якісного контенту, який сприяє упередженню маніпуляцій, що призводять до розколу і поляризації суспільства.
За третім напрямком діяльності, Програми займатися культурною дипломатією, підтримувати міжнародну солідарність з Україною в інтелектуальній, академічній, культурній сферах.
Програма вбачає реалізацію цього напрямку через:
- упередження Brain Drain;
- розширення співпраці між українськими і закордонними академічними та мистецько-культурними інституціями;
- поглиблення знання і розуміння України серед різних іноземних аудиторій
- інституалізацію інтересу до України;
- зміцнення міжнародної суб’єктності України в академічній, науковій і культурній сферах.
«Наші нові пріоритети ми сформували відштовхуючись не лише від викликів, які зʼявились у звʼязку з війною. Ми також відштовхувались і від можливостей, які зʼявились завдяки надзвичайній згуртованості людей і міжнародній підтримці», – говорить Григорій Баран, директор програми “Соціальний капітал” Фонду “Відродження”.
Серед учасників дискусії були представники освітнього, наукового, культурного та медійного середовища, які обговорили представлені напрямки діяльності та поділилися власними думками щодо того, як має бути побудована робота Фонду у цих сферах.