Проєкт “EU4USociety”: найчастіші запитання

Що таке EU4USociety? 
EU4USociety – це спільний 4-річний проєкт Фонду та Європейського Союзу. Ми разом фінансуємо громадські ініціативи, щоб зробити українське громадянське суспільство готовим до нових викликів сьогодення. Це і пандемія Covid-19, і зміна клімату, і цифрова трансформація, і нові загрози демократії та правам людини тощо. Крім фінансової підтримки ми допомагатимемо організаціям-переможцям у розвитку – надамо їм можливості додаткового навчання, мережування, менторингу, коучингу та інші можливості для підвищення спроможності.  
У межах проєкту ми виокремили шість тематичних пріоритетів, які є складовими поточної стратегії Фонду.

Які є тематичні пріоритети проєкту? 
– реагування на виклик пандемії COVID-19;  
– посилення демократичних інституцій та практик; 
– стійкість та сталість громадянського суспільства;  
– цифрова трансформація, заснована на правах людини; 
– реагування на зміни клімату; 
– громадська підтримка інтегрованого управління кордонами та транскордонної співпраці між Україною і ЄС. 

Реагування на виклик пандемії COVID-19 
Цей пріоритет ми реалізували через надання фінансової підтримки у межах ініціативи “Людяність і взаємодопомога”, що тривала протягом квітня – листопада 2020 року. Наразі ця ініціатива завершена, але ми продовжуємо співпрацювати з деякими організаціями та слідкуємо за перебігом пандемії, аби за потреби зреагувати на її нові виклики. Поки що ми не плануємо запускати ініціативу у форматі міні-грантів, як робили це у 2020 році, але не виключаємо можливості проведення схожих конкурсів. 

Посилення демократичних інституцій та практик.
Другий пріоритет – це доволі широкий напрям, що включатиме оголошення грантових конкурсів на підтримку ініціатив з розвитку громадської участі, зокрема розвиток громадської й політичної освіти та аналіз державної політики, адвокацію. Частиною цього пріоритету також є розвиток сприятливого середовища для громадянського суспільства та місцевої демократії, розвиток незалежних медіа та критичного мислення. Важливими у цьому напрямку також є реформи у сфері юстиції, зміцнення доброчесності й боротьба з корупцією тощо. 

Стійкість та сталість громадянського суспільства
Основне завдання цього пріоритету – надати громадянському суспільству можливість менше залежати від донорів, звертаючись за підтримкою безпосередньо до громадян. Для цього ми продовжуємо підтримку раніше започаткованих ініціатив – краудфандінгових конкурсів у сфері медіасоціального підприємництва та культурних ініціатив. Ці конкурси передбачають попередню подачу заявки із концепцією проєкту та збір половини суми необхідних коштів на його реалізацію через платформи громадського співфінансування (Спільнокошт, GlobalGiving тощо). Якщо краудфандінгова компанія пройшла успішно, ми подвоюємо зібрані кошти! Детальніше про умови таких конкурсів – тут.

Цифрова трансформація, заснована на правах людини.
До цього пріоритету ми відносимо ініціативи, які спрямовані на захист прав людини у контексті розвитку цифрових технологій, зокрема, захист персональних даних. Також частиною напрямку є інтеграція України до Єдиного цифрового ринку ЄС – перехід від окремих національних ринків до єдиного загальноєвропейського зведення правил. Це охоплює рівний доступ до цифрових товарів і послуг, цифрову грамотність, зменшення бюрократії та належні умови для зростання цифрової економіки.  

Реагування на зміни клімату.
Ми хочемо підтримати громадські ініціативи, які пропонують механізми залучення України до «Нового зеленого курсу» ЄС. Цей курс спрямований на побудову кліматично нейтральної Європи до 2050 року, що передбачає перехід на нові зелені технології в промисловості, енергетиці, сільському господарстві, транспорті тощо. Крім цього, пріоритет передбачає діяльність і на місцевому рівні територіальних громад – реагування на локальні екологічні проблеми, використання природних ресурсів громад тощо.  

Громадська підтримка інтегрованого управління кордонами та транскордонної співпраці між Україною і ЄС
В рамках цього пріоритету ми підтримуватимемо ініціативи місцевих громад, що розташовані на кордоні з ЄС і мають специфічні проблеми, пов’язані із транскордонним переходом (пункт пропуску через державний кордон, де здійснюється митний, прикордонний та інші види контролю і пропуску). До таких проблем можна віднести сам перетин кордону та його вплив на місцеву інфраструктуру і розвиток, налагодження співпраці із сусідніми громадами з інших країн-членів ЄС та взаємодію з різними структурами центрального рівня влади, регіонального рівня влади та з міжнародними партнерами.  

Який загальний бюджет проєкту EU4USociety? 
Загальний бюджет проєкту складає 4,8 млн. євро, з яких 90 % коштів виділяє ЄС, а інші 10% – Фонд.  

Як довго триватиме проєкт EU4USociety? 
Проєкт розрахований на 4 роки, з квітня 2020 по жовтень 2023 року. 

Яким чином здійснюється відбір організацій, що отримають грантову підтримку? 
Відбір здійснюється через відкриті конкурси, що оголошуватимуться програмами Фонду на сторінці “Конкурси і гранти”. Конкурсні проєкти розглядатимуться Експертними радами, до складу яких входять незалежні експерти у певній галузі. Після ретельного аналізу проєктів і обговорення вони ухвалюють рішення щодо їхнього схвалення чи відхилення. Це рішення є остаточним і перегляду не підлягає. Підстав надання або ненадання фінансової підтримки не повідомляють.  

Скільки конкурсів буде проведено в рамках проєкту EU4USociety? 
Проєктом передбачено до 7 конкурсів щороку (принаймні по одному конкурсу з кожного тематичного пріоритету) та 12 турів трьох краудфандінгових конкурсів.    

Що потрібно зробити, аби взяти участь у конкурсі? 
Для того, аби взяти участь у будь-якому з конкурсів в рамках EU4USociety потрібно завантажити, заповнити аплікаційну форму та усі документи, передбачені умовами конкурсу. Подати проєктну пропозицію можна через особистий кабінет у нашій системі електронних конкурсів, обравши серед запропонованих конкурсів потрібний. Якщо конкурсом передбачена інша процедура, про це буде сказано в оголошенні конкурсу. Ознайомитись з інструкцією користувача системи можна тут.   

Чи можна надіслати проєктну пропозицію на пошту представникам Фонду або у будь-який інший спосіб? 
Ні, проєктні пропозиції мають подаватися виключно через систему електронних конкурсів МФВ, окрім тих випадків де конкурсом передбачена інша процедура.  

Чи передбачається надання інституційної підтримки організаціям в рамках проєкту EU4USociety?  
Так, до 15% витрат бюджету проєкту можуть бути передбачені на власний розвиток спроможності організації, посилення комунікаційних навичок, навчання, рецензування, моніторинг та оцінку, мережування з партнерами, придбання ліцензійного програмного забезпечення, безпеку персоналу тощо. Якщо організація має таку потребу, вона має вказати це в аплікаційній формі та прописати витрати у деталізованому бюджеті проєкту. 

Чи може одна організація отримати більше ніж один грант? 
Так, одна і та сама організація може отримати більше ніж один грант, але не може претендувати на фінансову підтримку у загальному обсязі більше ніж 60 000 євро в рамках 4-річного проєкту EU4USociety. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: