Євразійський регіон розвиває ЕІТІ. Косово прагне приєднатись до Ініціативи прозорості видобувних галузей

21-23 квітня у Тирані (Албанія) з ініціативи Kosovo Foundation for Open Society (KFOS) відбулась робоча зустріч «Процес отримання членства Косово в ЕІТІ». У ній взяли участь понад півсотні зацікавлених у питанні розвитку енергетичного сектору та його прозорості представників влади, бізнесу та громадянського суспільства.

21-23 квітня у Тирані (Албанія) з ініціативи Kosovo Foundation for Open Society (KFOS) відбулась робоча зустріч «Процес отримання членства Косово в ЕІТІ». У ній взяли участь понад півсотні зацікавлених у питанні розвитку енергетичного сектору та його прозорості представників влади, бізнесу та громадянського суспільства.

Сьогодні ЕІТІ – міжнародна Ініціатива прозорості видобувних галузей (ЕІТІ) з 15 річною історією та 51 дійсним учасником – робить ставку на якість процесу, а не на кількість учасників. Відтак посилює вимоги та рівень відповідальності до втілення міжнародного стандарту прозорості доходів держави, отриманих у сфері видобутку природних ресурсів.

«Якщо раніше ЕІТІ розвивалась за рахунок збільшення країн, які були зацікавлені заявити про свою відданість прозорості енергетичного сектору, то тепер крім декларацій країни-учасники мають показувати реальні зміни в цих процесах, – зазначив учасник зустрічі, член Міжнародного Правління ЕІТІ, директор програмної ініціативи «Демократична практика» МФ «Відродження» Олексій Орловський. – Новий підхід призвів до того, що свого часу країни-лідери ЕІТІ – Азербайджан, Таджикистан, Киргизстан та деякі інші держави за межами Євразійського регіону опинились поза Ініціативою, їх статус був призупинений. Тому важливо для країни, яка планує стати членом ЕІТІ, вже на перших етапах розвитку вибудувати таку траєкторію дій, яка би відповідала вимогам Стандарту».

Олексій Орловський також розповів про сучасний стан розвитку Ініціативи на міжнародному рівні, діяльність керівних органів ЕІТІ, основні тенденції та ключові вимоги Стандарту ЕІТІ, а також досвід та основні досягнення України у процесі приєднання до ЕІТІ.

Зокрема, про те, що підґрунтя для реформ у видобувних галузях України почало формуватися майже 10 років тому і провідником ідеї став Міжнародний фонд «Відродження», який протягом перших п’яти років був єдиним донором, що підтримував цю Ініціативу (до того моменту, поки нею частково не зацікавилися інші донори (перш за все, Deutsche Gesellschaft für Interntionale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH)). Цього часу вистачило, щоб сформувати попит громадянського суспільства на впровадження Стандарту ЕІТІ в країні, активно залучити до висвітлення та просування Ініціативи журналістів та експертів, а також провести необхідну лобістську кампанію на рівні органів державної влади. Внаслідок чого, у 2013 році Україна отримала офіційний статус країни-кандидата Ініціативи. Коли за впровадження Стандартів ЕІТІ стала відповідальна офіційна Україна, під тиском громадськості було відкрито інформацію про видачу ліцензій на користування надрами, транспортування природних ресурсів територією України, став обов’язковим аудит платежів компаній та доходів у місцеві та державний бюджети від видобувних компаній тощо. Україна також стала першою країною, яка відкрила для публіки реєстр бенефіціарних власників та готується до другої спроби ухвалення законопроекту про посилення прозорості у видобувних галузях, який було розроблено також за підтримки МФВ. У липні Україну чекає перша валідація щодо відповідності Стандартам ЕІТІ, і цілком ймовірно, отримає статус країни, що імплементує ЕІТІ. Адже попри непрості політичні та економічні умови, Україна вже стала лідером у Євразійському регіоні і може бути орієнтиром для інших держав щодо впровадження кращих практик у сфері прозорості видобувних галузей. Особливо це стосується питань впливу інститутів громадського суспільства на процеси впровадження та розвитку ЕІТІ в країні.

Косово, за підтримки KFOS, розпочало діяльність із просування ідеї щодо приєднання країни до ЕІТІ три роки тому. На сьогодні це вже не просто ініціатива громадянського суспільства, а й пріоритет для влади та бізнесу республіки. Свідченням цього, зокрема, є те, що приєднання країни до ЕІТІ визначено одним із основних пріоритетів у діяльності Міністерства економічного розвитку Косово на період до 2020 року. Політичну підтримку цього процесу забезпечує прем’єр-міністр країни, який напередодні заходу заявив про готовність найближчим часом зробити заяву від імені уряду про приєднання до ЕІТІ.

На заході було представлено актуальний стан розвитку енергетичного сектору та його середньо термінові перспективи. Адже при достатній кількості розвіданих корисних копалин, лише мала частина з них (переважно буре вугілля та нікель) добувається у промислових масштабах.

За підсумками зустрічі в Тирані, її учасники напрацювали низку першочергових кроків, що мають бути зроблені Косово для підвищення шансів увійти до  всесвітньої мережі ЕІТІ, яка забезпечує прозорість видобувних галузей.

Додаткову інформацію можна дізнатись у директора програмної ініціативи “Демократична практика” МФ “Відродження” Олексія Орловського: orlovsky@irf.ua.

 

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: