Вся Європа — Центральна Європа: в Ужгороді завершився третій форум Dialogues on Europe

В Ужгороді завершився третій щорічний форум Dialogues on Europe. У День Європи у найзахідніший регіон України з’їхалися  публічні інтелектуали та політичні експерти з України, Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії, Німеччини, Вірменії та Хорватії, аби переосмислити ідеї об’єднаної Європи та нової Центральної Європи.

Андрій Любка, директор Інституту Центральноєвропейської Стратегії зауважив: «Форум цього року був дуже успішним. Ми змогли залучити багато нових учасників з різних країн — тих, від кого безпосередньо залежить наша євроінтеграція. Також нам вдалося вибудувати нові партнерства з громадським сектором України. Саме завдяки цій синергії — яка об’єднала локальний, національний, регіональний і міжнародний рівні — ми вийшли на експертну, глибоку й відкриту розмову. Ми говорили про те, що нас розділяє, де є точки дотику, які можна розвивати вже зараз, а де залишаються бар’єри, подолати які найближчим часом не вдасться. Ми віримо, що ця робота триватиме й надалі — вже на горизонтальному рівні: між людьми та між інституціями». 

Цьогорічний форум відкрила письменниця та філософиня Оксана Забужко з ключовою промовою «Сьогодні вся Європа – це Центральна Європа». Письменниця впевнена: «Загальна універсальна формула, що Україна захищає Європу і свою незалежність, — це свята правда. Але, крім усього іншого, Україна захищає й нову модель глобалізації — ту, у якій уперед має вести Європа. Що ми маємо зберегти як унікально європейське, те, що є фундаментом європейських цінностей? Я розв’язую цю задачу у свій спосіб. Європа для мене описується квадригою — чотиричленною формулою: Рим, Париж, Каносса, Магдебург. Що це означає: Рим — верховенство права, Париж — права людини, Каносса — розокремлення світської та духовної влади, ну, і Магдебург — місцеве самоврядування, самоорганізація на місцях, це все, що тяглося до східних кордонів України: східна межа магдебурзького права — Полтава, Харків і наша Сумщина, нині активно обстрілювана. Ось ті чотири кити, на яких вибудовується цінність європейської цивілізації, за яку варто воювати, варто боротися».

Читайте повну промову Оксани Забужко на Liga.net

Також у дискусіях брали участь Максим Буткевич, правозахисник та військовослужбовець ЗСУ (Україна), Томас Біррінгер, директор Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні, Кшиштоф Чижевський, засновник фундації «Пограниччя» (Польща), Клаудіу Комартін, письменник та перекладач, віцепрезидент румунського PEN (Румунія), Чілла Фединець, старша наукова співробітниця Інституту досліджень меншин Центру соціальних наук (Угорщина), Армен Аганян, письменник, президент ПЕН Вірменія, Ігор Коліушко, Голова правління Центру політико-правових реформ (Україна), Аттіла Демко, керівник Програми стратегічного форсайту, Інститут Джона Лукача (Угорщина), Андраш Рац, старший науковий співробітник Німецького товариства закордонних справ, Любов Акуленко, Виконавча директорка Українського центру європейської політики, Андрій Любка, директор Інституту центральноєвропейської стратегії (Україна). 

Фокусними темами цьогорічного форуму «Діалоги про Європу» стали:  

  • Європа між Росією, Китаєм та США: Нова геополітична реальність для старого континенту. Якою має бути нова Європа у новій геополітичній реальності
  • Тепер ми всі Центральна Європа: переосмислення концепцій Mitteleuropa та Центральної Європи Кундери в умовах російської агресії та прагнення США вийти з Європи
  • Як пояснити Україну поляризованим суспільствам Центральної Європи – Угорщини, Словаччини, Румунії, Польщі та Чехії
  • Шлях України до ЄС лежить через Центральну Європу та добросусідство: Що робити з угорським вето, як попередити вето з боку Словаччини та Румунії
  • Демократична стійкість під час вступу до ЄС: Ризики, гарантії та стратегічна координація

Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ, під час дискусії наголосив на необхідності відмови від мислення категоріями «нульової суми» у відносинах між членами європейської спільноти: «Успіх свого сусіда — це завжди твоя перевага. Якщо члени Європейського Союзу, почнуть рахувати, що коли в когось щось з’явилося, то в нас щось зникло — це хибний шлях. Принцип нульової суми — це шлях до зникнення будь-якої співпраці та спільного існування в Європейському Союзі»

Любов Акуленко, виконавча директорка Українського центру європейської політики, також закликала до зміни парадигми у сприйнятті інтеграції України: «Україна та ЄС мають величезний потенціал для спільного розвитку. Разом ми можемо стати найбільшим аграрним експортером у світі. Нам потрібно змінити фокус дискусії — замість обговорення проблем, які нібито створює Україна, слід концентруватися на тому, як ефективно вирішувати спільні виклики майбутнього».

Коаліція РПР дякує команді Інституту Центральноєвропейської стратегії за організацію майданчика для дискусії, де зустрілися наші сусіди та партнери, аби продуктивно обговорити майбутнє кожного з нас, попри посилення напруги у двосторонніх відносинах.

Форум Dialogues on Europe / Діалоги про Європу 2025 відбувається за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера, Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини, Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Вступаємо в ЄС разом», програми MATRA, проєкту Dilemma та у партнерстві з Центром політико-правових реформ,  Коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ та Democracy Reporting International (DRI).

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: