Leadership Change in the International Renaissance Foundation (IRF)

From January 1, 2018 Oleksandr Sushko took office as the executive director of the International Renaissance Foundation. On the same day Oleksander Sushko drew up his mandate as the IRF Board Chair.

From January 1, 2018 Oleksandr Sushko took office as the executive director of the International Renaissance Foundation. On the same day Oleksander Sushko drew up his mandate as the IRF Board Chair.

The decision to appoint Oleksandr Sushko as the executive director of the International Renaissance Foundation was approved by the founder of the Foundation, George Soros, following the proposal of the IRF Board in September 2017.

IRF Deputy Chair Olga Aivazovska will serve as the Acting Chair of the Board until a new Chair is appointed.

The IRF Board and employees express their sincere gratitude to Yevhen Bystrytsky for his dedicated work as the executive director of the IRF for the past 20 years.

                  

             Yevhen Bystrytsky                                                        Olga Aivazovska    

Ми прийшли вас посівати, Щоб усіх пошанувати. Сієм, сіємо зерном, Новий рік щоб був з вином. Від їди щоб стіл ломився, Щоб і хліб не перевівся. Сієм, сієм, посіваєм, Щастя й радості бажаєм. Щоб і дома, і на полі Вам всього було доволі. Сієм, сієм, посіваєм, З Новим роком Вас вітаєм! *** Ой, господар, господарочку, Пусти в хату Меланочку, Меланочка чисто ходить, Нічого в хаті не пошкодить. Як пошкодить, то помиє, Їсти зварить та й накриє. Добрий вечір! *** Щедрівочка щедрувала, З Новим Роком вас вітала, Щоб і курки в вас неслися, Щоб і свині в вас велися, Щоб і кіт у домі нявкав, І собака в дворі гавкав. Щоб господар гроші мав і ніде не позичав! *** Сію, сію, посіваю, З Новим Роком всіх вітаю! Щоб вам весело жилося, Щоб задумане збулося, Щоб ніколи не хворіли, Щоб нічого не боліло, Щоб у праці все горіло, Та й в кишені шелестіло! Щоб, як квіти, ви цвіли Та сто років прожили.

Источник: https://www.moirebenok.ua/mother/mamochkinyi-interesyi/staryj-novyj-god-luchshie-shhedrivki-i-posevalki-na-ukrainskom-yazyke/?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=381
Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей: беременность, роды, развитие ребенка

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: