10 років прозорості видобувних галузей. Про що говорили на конференції ІПВГ в Україні

1 листопада у Києві пройшла конференція «10 років Ініціативі Прозорості Видобувних Галузей в Україні: досягнення та перспективи». На ній представники Уряду, видобувних компаній та громадськості обговорили 10-річний шлях впровадження стандартів Ініціативи в Україні і спільно шукали шлях для подальшого посилення прозорості у видобувних галузях. Міжнародний фонд «Відродження» став одним із ключових партнерів та співорганізаторів Конференції.

Ініціатива Прозорості Видобувних Галузей (ІПВГ) є незалежним міжнародним стандартом з прозорості, що добровільно працює в 57 країнах світу. Україна приєдналась до EITI ще в жовтні 2013 році та впровадила цей стандарт у своєму законодавстві.

За 10 років роботи Україна далеко просунулась у впровадженні Стандартів ІПВГ і стала однією з передових країн світу у цій сфері. Було підготовлено 8 звітів про прогрес України, а також продовжується робота над 9-м, було створено відкритий Реєстр кінцевих бенефіціарних власників та багато іншого. У 2023 році Україна була визнана однією з трьох країн, які отримали важливу нагороду EITI Chairs Award 2023 за продовження впровадження Стандарту щодо прозорості у видобувній галузі, незважаючи на численні труднощі та обмеження, спричинені війною росії.

У вітальному слові Світлана Гринчук, заступниця Міністра енергетики, зазначила, що не дивлячись на те, що останні 2 роки є найскладнішими в історії України, уряд та громадськість спільно продовжують рухатись у збільшенні прозорості. «Те, що ми продовжуємо впроваджувати стандарт ІПВГ, показує всьому світу, що ми є тією країною, яка не дивлячись на надскладні умови, не зважаючи на війну, думає в першу чергу про розвиток і те, як стати повноцінним членом Європейської сім’ї, як розвивати свою країну, економіку, бути відкритими і цивілізованими», – заявила Світлана Гринчук.  

Хелен Кларк, голова глобального Правління ІПВГ, також відзначила прогрес та передову позицію України у впровадження стандартів прозорості щодо видобувних галузей. «Ви берете на себе місію поліпшення прозорості врядування на благо всіх громадян. Незважаючи на складні умови, ви залишаєтесь активними у підтримці цієї ініціативи, готові ділитися своїм досвідом впровадження з іншими. І незважаючи на жахливі умови війни, групи стейкхолдерів продовжує працювати, ви продовжуєте вчасно публікувати звіти, шукаєте нові інноваційні способи розкриття даних. Це найкращі практики в усьому регіоні» – сказала Хелен.

Перша панель Конференції стосувалась історії ІПВГ в Україні. Олексій Орловський, директор програми «Демократія і належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження» та в минулому багаторічний член глобального Правління ІПВГ, розповів про те, як Україна прийшла до статусу кандидата в члени ІПВГ.

Олексій нагадав, що Україна отримала статус кандидата в члени ІПВГ у кінці 2013 року, перед початком Революції Гідності, одним з рушіїв якої було бажання побороти корупцію в країні. Тож не дивно, що антикорупційний мотив покладався в ІПВГ в Україні вже тоді.

«Якщо ви подивитесь на риторику, яку зараз використовує глобальне Правління ІПВГ, то лише зараз Ініціативу починають позиціонувати як антикорупційну. Ми ж починали на цьому наголошувати ще до приєднання до ЕІТІ та початку її впровадження в Україні. Це дуже перетиналося із запитами від суспільства. Це багато говорить про величезний вплив громадянського суспільства», – пояснив Олексій Орловський.

Діна Нарежнева, менеджерка програми «Демократія і належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження» та керівниця Національного секретаріату ІПВГ в Україні у 2015-2018 роках, розповіла, що успіх впровадження стандартів ІПВГ засновувався на декількох ключових засновках. З одного боку – це наявність Національного секретаріату – команди, яка не тільки допомогала виконувати стандартні вимоги, але й виходити за межі формального підходу задля масштабування ІПВГ в Україні, з іншого – постійна активність організацій громадянського суспільства.

«Громадянське суспільство було і залишається ключовим драйвером впровадження ІПВГ в Україні. Це було не просто невід’ємною частиною успіху, а його основною складовою. Саме від громадянського суспільства йшли активність, зацікавленість і готовність не здаватися навіть тоді, коли було складно», – пояснила Діна Нарежнева. Серед важливих елементів також були згадані наявність відповідної нормативно-правової бази та цифровізація впровадження ІПВГ.

Наступні панелі були присвячені спеціалізованим питанням, що стосуються прозорості видобувних галузей, зокрема, відбулося представлення та обговорення оновленого Стандарту ІПВГ та дискусії про те, як має відбуватися впровадження Стандарту на національному та регіональному рівнях. Переклад оновленого Стандарту ІВПГ був створений також за підтримки «Відродження».

Ініціатива Прозорості Видобувних Галузей продовжує залишатися важливою складовою для розвитку України. Вона допомагає збільшувати прозорість та боротися з корупцією, забезпечує справедливий розподіл прибутків від користування надрами, сприяє збільшенню довіри до влади, залученню інвестицій та розвитку міжнародної співпраці. Саме Стандарт ІПВГ має стати однією з багатьох основ майбутнього сталого розвитку України. Своєю чергою, Міжнародний фонд «Відродження» продовжить активно працювати над впровадженням та розвитком Ініціативи в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: