Які виклики та можливості принесе новий рік для польсько-українських відносин? Підсумки XV Форуму “Україна-Польща”

15-16 грудня у Львові пройшов XV форум “Україна-Польща”, який традиційно організовується Міжнародним фондом “Відродження” та Фундацією Стефана Баторія (Польща). 

Форум “Україна-Польща” – це сталий майданчик для дискусій і роздумів про україно-польські стосунки і те, що на них впливає. Формат Форуму сприяє розвитку діалогу між представниками громадянських суспільств двох країн, які зацікавлені у зміцненні двосторонніх відносин між суспільствами Польщі й України. 

Попередній Форум проходив в липні цього року і був присвячений змінам, які привнесло в динаміку стосунків України та Польщі повномасштабне вторгнення росії в лютому 2022 року. У вересні, учасники Форуму відреагували спільним зверненням про особливості моменту в українсько-польських відносинах, з закликом до деескалації політичної риторики з обох сторін, викликаної економічними суперечками.

Нинішній Форум проходив після парламентських виборів та зміни уряду у Польщі, та історичного рішення Європейської Ради про відкриття переговорів про вступ України до ЄС. Відповідно, програма цього Форуму була покликана обговорити можливості, головні теми і важливі дати, що можуть впливати на україно-польські стосунки у контексті європейської інтеграції України у наступному році. 

Учасниками Форуму стали громадські активісти й активістки, аналітики, науковці та представники бізнесу й економічного сектору України та Польщі, а також уряду України. 

Зокрема говорили про:

  • Політику Польщі після виборів: стан польської економіки, потенційна політика нового уряду щодо ЄС, України та перспективи адвокації розширення ЄС;
  • Українську стратегічну динаміку напередодні 2024 року: тренди змін бойових дій, розвиток національної економіки у воєнний час та ключові потреби й очікування підтримки від західних партнерів;
  • Результати саміту Європейської ради 14-15 грудня: очікування щодо календаря, швидкості та складності переговорів про вступ України у ЄС, роль Польщі, вплив внутрішньополітичних трендів у країнах ЄС та зв’язок з дискусією про реформу ЄС;
  • Інтереси Польщі та інтеграція України до єдиного ринку ЄС: коріння проблем у аграрному та транспортному секторах, можливості їх деполітизації та розв’язання, перспективи торговельно-економічної співпраці двох країн.

Форум також мав публічну частину – дискусію “Сценарії майбутнього: очікування, побоювання та надії України та Польщі в процесі євроінтеграції у 2024 році”, що мала на меті публічно обговорити, як динаміка стосунків між Києвом та Варшавою може впливати на євроінтеграцію України в наступному році. 

Модерував обговорення виконавчий директор фонду “Відродження” Олександр Сушко, а спікерами були:

  • Едвін Бендик, президент Фундації Стефана Баторія.
  • Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ України (2014-19).
  • Альона Гетьманчук, директорка Центру «Нова Європа», членкиня Консультаційного комітету Президентів України і Польщі.
  • Яцек Пєхота (Jacek Piechota), президент Польсько-Української Господарчої Палати, колишній міністр економіки Польщі.
  • Ян Трущинскі (Jan Truszczyński), Конференція послів Республіки Польща, колишній голова делегації Польщі на переговорах про вступ з ЄС.

Запис дискусії українською можна переглянути на сторінці фонду “Відродження” у ФБ, а запис польською мовою доступний на сторінці Фундації Стефана Баторія.

Підсумовуючи враження від двох днів дискусій Форуму, організатори відзначили позитивне враження від змістовного, зрілого і конструктивного діалогу учасників, які показують готовність і потребу його продовження та експертному та політичному рівнях щодо різних аспектів двосторонніх відносин – і тих, де очевидне співпадіння інтересів, і тих, де виникають проблеми.

“Новий уряд у Польщі – це нові можливості у тому числі для розвитку відносин з Україною. Відновлення місця Польщі у ЄС, нормалізація її відносин з Брюсселем також є в інтересах України. Адже незважаючи на всі економічні суперечки, які нещодавно виникли, Польща незмінно продовжує підтримувати вступ України до ЄС” – зазначив Едвін Бендик, президент Фундації імені Стефана Баторія.

“Це нормальна ситуація, коли між сусідніми країнами, одна з яких є членом ЄС, а інша вступає – виникають економічні суперечки. Важливо мати механізми діалогу – політичного, експертного і стейкхолдерів – аби розв’язувати ці проблеми. Тому наш спільний заклик до українського і польського урядів зараз – це використати новий політичний контекст для відновлення, розширення і посилення двостороннього діалогу на різних рівнях між двома нашими державами” – сказав Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження”.

Учасники Форуму з обох сторін також погодились, що нинішня блокада польсько-українського кордону не лише ускладнює логістику України під час війни, але й шкодить міжнародному іміджу Польщі та інтересам обох сторін у розвитку двосторонньої торгівлі. Тому продовження таких форм протесту з блокадою кордону є неприпустимим. Всі суперечливі моменти виконання угоди про лібералізацію перевезень між Україною і ЄС дійсно мають знайти системне рішення, але суто шляхом переговорів між урядами та усіма зацікавленими сторонами. Без розв’язання цих проблем ми не зможемо повноцінно скористатися тими можливостями, які зараз відкриваються для двосторонніх відносин.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: