Солідарність, допомога, взаємодія: результати XIV Форуму “Україна-Польща”

7-8 липня у Львові відбувся XIV Форум «Україна-Польща», який традиційно протягом багатьох років співорганізовують Міжнародний фонд «Відродження» і Фундація ім.Стефана Баторія.

Цей сталий формат сприяє розвитку діалогу між представниками громадянських суспільств двох країн, які зацікавлені у зміцненні двосторонніх відносин між суспільствами Польщі й України. Ці відносини отримали нову динаміку після лютого 2022 року, засвідчивши безпрецедентний рівень солідарності й підтримки з боку польського суспільства українцям, які відстоюють свою свободу проти московської агресії.

Безпосереднім трагічним тлом Форуму був злочинний ракетний удар військ Російської Федерації по житлових будинках Львова у ніч з 5 на 6 липня. Однак це не змінило плани польської делегації: жоден з понад 20 учасників не відмовився від поїздки.

«Ми тут, щоб засвідчити нашу солідарність з всіма українцями. Ми не дозволимо Москві тероризувати нас і змушувати нас змінювати плани співпраці з українцями» – сказав Едвін Бендик, голова правління Фундації ім. Стефана Баторія.

Учасниками Форуму стали громадські активісти й активістки, волонтери, науковці, аналітики, журналісти, правозахисники, колишні посадовці (міністри та посли) двох країн, представники й представниці бізнес-асоціацій. Спектр тематик для обговорення засвідчував багатий зміст українсько-польської співпраці: від волонтерських рухів з підтримки української армії і вимушених переселенців до участі Польщі у повоєнній відбудові України, співпраці у наближенні до членства України у ЄС і НАТО. По всіх темах Форуму учасники відзначали як проблеми і виклики, так і можливості.

«Внаслідок трагічних обставин широкомасштабної війни і напливу українських біженців до Польщі – відбулася вимушена «велика зустріч» українського і польського суспільств. Вона дала змогу взаємно познайомитися суспільствам – таким, які вони є насправді, а не через стереотипні уявлення. І це дає позитивний фундамент для подальшої суспільної взаємодії» – зазначив Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження».

Учасники Форуму відзначали далекосяжні соціальні та інші наслідки української міграції у Польщу. Вони породжують масу викликів, які не можуть вирішити тільки українська і польська держави – відтак, у пошуку рішень провідною є роль громадянського суспільства та місцевого самоврядування.

Роль громадянського суспільства, взаємодія з державою були наскрізною лінією дискусій. Також учасники Форуму говорили про виклики для сталої демократії – в Україні у контексті війни, у Польщі у контексті майбутніх виборів восени цього року.

Також обговорювали спільні безпекові виклики, очікування від Вільнюського саміту НАТО, перспективи переговорів про вступ України до ЄС, практичні виклики відновлення України. Попри окремі точки напруженості, які часом викликають тактичні кризи у двосторонніх відносинах, стратегічно Польща є найближчим союзником України. Це проявляється і на державному, і особливо на недержавному рівні, зокрема – польського бізнесу, різні сегменти якого дедалі більше розглядають Україну не так як і не лише як конкурента, а як цікавого партнера.

Учасники Форуму відвідали Марсове поле – військовий цвинтар у Львові, де за участі мера Львова Андрія Садового віддали шану полеглим у сучасній російсько-українській війні.

Також під час Форуму учасники вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв Волинської трагедії.

Учасники відзначали, що трагічний контекст сьогодення створює передумови для якісного порозуміння та примирення щодо складної історії відносин двох народів, які дедалі більше розуміють спільність інтересів сьогодні і у майбутньому.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: