В гурті і комар – сила. Фонд “Відродження” провів зустріч хабів громадянського суспільства

Олександра Оберенко

8 лютого Міжнародний фонд “Відродження” провів мережування хабів громадянського суспільства. 

Спільно з організаціями, які допомагають іншим організаціям, ми прагнули увиразнити виклики та можливості для роботи з людським та соціальним капіталом в Україні. З якими проблемами стикаються хаби сьогодні? Що або хто мотивує організації продовжувати працювати на благо інших? Що варто змінювати в роботі, аби не допустити вигорання і, як наслідок, втрату людськго капіталу? Як організаціям вдається зберігати стійкість команди?

Про це ми спілкувались з представниками й представниями 30 організацій, які в різних містах України виконують роль хабів – місць взаємодії, навчання, обміну досвідом та концентрації небайдужих до потреб інших. Серед них були волонтерські ініціативи та організації, ветеранські простори, хаби-інкубатори та організації, які допомагають активістам, вимушеним переселенцям. 

Модерувала зустріч менеджерка нашого Фонду і керівниця львівського офісу Оксана Дащаківська.

Свобода, відповідальність, людиноцентричність та взаємодія, на думку Оксани Дащаківської, є найважливішими цінностями Відкритого суспільства в умовах війни.

“Хаби громадянського суспільства не лише декларують ці цінності, але й простором для реалізації цих цінностей та створюють нові можливості. Так у нас народжуються нові практики інклюзивних рішень у громадах (хаб “Тепле місто”), практики відновлення та турботи про волонетрів, яка народжує нові зв’язки та єднає країну (хаб “На хмарі”, Інститут Лідерства та Управління УКУ), організації та координаціі допомоги та взаємодії з владою (“Ми- херсонці”). І всі практики створюють більше стійкості та простору свободи.”, – говорить Оксана.

Організовуючи зустріч ми виходили з тієї думки, що виживання та відновлення України напряму залежать від потенціалу людського капіталу, нашої спр\оможності приймати раціональні та інноваційні рішення в суспільній, політичній, економічній площині. У цій місії хаби громадянського суспільства відіграють різні ролі – від хабів-інкубаторів, які задають імпульс новим ініціативам, до хабів-коаліцій, які служать простором для спільної роботи, пошуку спільного голосу. 

“Для нашого Фонду, який від початку своєї роботи намагається сприяти збереженню і розвитку  людського капіталу, дуже важливо допомагати  перетворювати інновації у системні рішення, розвивати спроможність,  життєстійкість і самозарадність громадянське суспільство.”, – говорить директор програми “Соціальний капітал” Григорій Баран. 

Крім всього іншого, сьогодні хаби дозволяють сконцентрувати зусилля кількох організацій водночас для допомоги Збройним Силам, операціоналізації волонтерських ініціатив, включеності громадян у зміни в країни та експертної допомоги владі. На базі хабів організації громадянського суспільства можуть як шукати партнерів чи допомогу у поточних справах, так і відновлювати сили. 

І, що не менш важливо, часом хаби виступають простором для банальної, але такої важливої зараз взаємної підтримки. 

Зустріч почалась з дискуї про досягнення, можливості і обмеження в роботі хабів. Участь у ній взяли 

  • Анна Бондаренко з Української Волонтерської Служби – організації яка розвиває культуру волонтерства, працює по всій території України та підтримує  волонтерські ініціативи які прагнуть стати сталими організаціями; 
  • Соломія Максимович з Інституту лідерства та управління (ІЛУ) УКУ, який з 2022 року реалізує за підтримки фонду “Відродження” проєкт “На Хмарі” – ініціативу для підтримки громадських лідерів;
  • Олена Рофе-Бекетова з ГО “Харків з тобою”, що від початку повномасштабного вторгнення координує роботу десятків волонтерів, що допомагають як армії, так і цивільним;
  • Павло Медвідь, керівник Центру допомоги переселенцям та армії, який за останні два роки надав допомогу понад 100 тисячам вимушеним переселенцям;
  • Олександр Голопотелюк з Veterans HUB Odesa – простору спільного зростання для ветеранів, ветеранок та їх родин. ʼ

Модерувала дискусію Ірина Соловей, президентка ГО “Garage Gang” і співзасновниця платформи Спільнокошт. 

Під час дискусії Соломія Максимович з ІЛУ УКУ також представила результати дослідження стійкості громадського сектору до викликів війни, респондентами якого стали 138 осіб з різних організацій, з 18 областей України. “Ми хотіли проаналізувати які є фактори стійкості громсектору, де ця стійкість порушена, які виклики в роботі відзначають для себе лідери громсектору”, пояснила Соломія. На її думку, здоровий клімат та відносини всередині організації; час на відновлення, а часом і банальна подяка за діяльність – працюють на користь злагодженості, а відтак і стійкості команди. А ще краще, вважає Соломія,  допомагає розуміння того що і навіщо ти робиш. Для кого і заради чого. 

У другій частині зустрічі учасники поділились на групи вже в командах визначали що з поточної роботи хабів того чи іншого спрямування (волонтерські хаби, ветеранські, хаби-інкубатори та хаби-успроможнювачі) зараз є дієвим, які є сліпі зони і що можна покращити або змінити. 

Фасилітувала роботу і презентації напрацювань Оксана Глєбушкіна, виконавча директорка Громадського центру “Нова генерація”

Наприкінці учасники отримали зворотній звʼязок по усіх своїх спостереженнях і пропозиціях від Інни Підлуської, заступниці виконавчого директора Міжнародного фонду “Відродження”, Сергія Дмитрієва з “Елеосу” та Наталки Зубар, очільниці Інформаційного центру “Майдан Моніторинг”. 

Інна Підлуська відзначила, що хоч поки хаби по-різному бачать стратегії втілення своїх цілей, результат і кінцева точка у них все дно однакова: “Ми можемо по-різному визначати яким буде наш шлях, але його мета, його кінцева точка і пункт призначення у нас однаковий — це перемога.”

Завершила зустріч неординарна розмова запрошених спікерок – Лесі Островської-Лютої (виконавчої директорки Мистецького Арсеналу) та Михайлини Скорик (очільниці Інституту сталого розвитку громад), які обговорювали між собою та з учасниками що ми можемо зробити для посилення людського капіталу зараз. 

Обговорення проблем, з якими стикаються хаби, і спільний пошук рішень показало, наскільки важливою є координації дій та обмін досвідом між різними організаціями. Разом, хаби не лише зміцнюють громадянське суспільство, а й сприяють розвитку культури волонтерства, підтримці ветеранів, активізації громадян та наданню допомоги вимушеним переселенцям. 

Зустріч допомогла не лише в обговорити досягнення та виклики, але й у визначити шляхи подальшого розвитку та підвищення стійкості громадського сектору до викликів сьогодення. Ця подія продемонструвала, що лише об’єднавши зусилля всіх зацікавлених сторін ми зможемо подолати перешкоди і втілити в життя рішення, які сприятимуть не просто відновленню, але й процвітанню України.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: