«Рівний-рівному»: На Житомирщині діють групи взаємодопомоги для дружин та матерів воїнів АТО

Editor

Матеріал: EuProstir

Зараз в Україні маємо багато випадків коли жінки, які переживають горе або стрес через війну, замикаються в собі. Їм важко відкритись психологу чи працівнику соцслужби, а знайти необхідну допомогу самостійно, особливо під час карантину — майже неможливо. В таких випадках найбільш дієвою є допомога за принципом “рівний-рівному”, тобто від такої самої жінки, яка вже вийшла з кризового стану та готова допомагати.  

Організацією такої допомоги в Україні займається Всеукраїнська громадська організація “Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО”, що активно діє вже протягом шести років. 


Всеукраїнська громадська організація “Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО” була створена у 2014 році жінками, які зазнали впливу збройного конфлікту, матерями та дружинами загиблих воїнів. Вже за два роки організація стала всеукраїнською та станом на сьогодні має 19 відокремлених підрозділів по всій Україні, керівниці яких — це матері та дружини військових з активною життєвою позицією, яких об’єднує ідея допомоги.


Фото — ВГО “Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО”

9 груп взаємодопомоги на Житомирщині

З перших днів пандемії в організації зрозуміли, що їхня цільова аудиторія — жінки з родин військових — потребують ще більшої уваги, ніж зазвичай. Особливо, літні, самотні матері загиблих воїнів з віддалених міст та селищ, які залишились сам на сам зі своїми проблемами. Аби підтримати таких жінок у складний карантинний період організація запустила проєкт зі створення груп взаємодопомоги. 

“Як тільки спалахнула пандемія COVID-19, ми почали реалізовувати проєкт з допомоги сім’ям військовослужбовців, в першу чергу матерям та дружинам загиблих учасників АТО, — розповідає Наталка Музика, керівниця проєкту у Житомирській області. — Ми надавали гуманітарну, психологічну та юридичну підтримку. В цей період у Житомирській області охопили близько шістсот сімей, і вже за результатами цього проєкту зрозуміли, наскільки важливими для них є взаємопідтримка, наскільки їм не вистачає спілкування. Але для них також не менш важливим виявився досвід інших — тих, які вже пройшли через це”.

Проєкт було розширено — наразі на Житомирщині діє 9 груп взаємодопомоги. Фінансово проєкт підтримується антикризовою програмою “Людяність та взаємодопомога” — спільною ініціативою Міжнародного фонду “Відродження” та Представництва Європейського Союзу в Україні.

Рівний-рівному 

Групи взаємодопомоги формуються за територіальною ознакою та відповідно до статусу учасниць — член сім’ї ветерана, мати загиблого, вдова.

Під час зустрічей таких груп учасниці допомагають одна одній у вирішенні проблемних питань, надають емоційну та психологічну підтримку за принципом “рівний-рівному”, що підсилює зусилля працівників соціальної служби, забезпечує адресність та індивідуальний підхід до надання підтримки.

Фото — ВГО “Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО”

Учасниці отримують розуміння, що їхній власний досвід дуже цінний і може відіграти значну роль у житті іншої людини. Таким чином, можливість допомагати іншим стає для багатьох не менш важливою, ніж отримання допомоги для себе.

“А як лідерок груп ми залучаємо тих матерів чи дружин, які уже вийшли з кризового стану та мають бажання допомогти іншим, — пояснює керівниця проєкту. — Ми їх навчаємо: розповідаємо про те як допомогти, про принципи роботи групи, про методи захисту та відстоювання прав. А далі разом складаємо план роботи кожної групи та пропонуємо всебічну підтримку від Організації в процесі реалізації”.

Найчастіше учасниці груп звертаються з проханням допомогти оформити документи, підтримати на першій зустрічі з представниками місцевої влади або поділитись досвідом у вирішенні того чи іншого питання.

На думку Наталки Музики, спільне вирішення проблем надає їм впевненість у власних силах та розуміння, що об’єднавшись —  вони підсилюють власну роль в громаді, можуть з легкістю відстояти свої права та розширюють свої можливості. А далі — починають вирішувати не тільки власні проблеми, а й проблеми громади загалом.

“Робота продовжується. Навіть після завершення проєкту групи взаємодопомоги діятимуть далі — надаватимуть підтримку “рівний-рівному”, допомагатимуть вирішувати проблеми одна одної та гуртуватимуть вразливих жінок.  

Ми пропонуємо лідеркам груп долучатись до громадських рад та обговорень на місцях й, за потреби, надаємо їм необхідну підтримку. Тож вразливі категорії залучаються до участі у процесах визначення спільного майбутнього і налагоджують тісні зв’язки з місцевими органами соціального захисту”, — додає керівниця проєкту.

Зустріч учасниць груп взаємодопомоги з головою Житомирської ОДА, представницею департаменту соціального захисту та юристами адміністрації (Фото — ВГО “Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО”)

Під час зустрічі з головою Житомирської ОДА учасниці груп взаємодопомоги розповіли про наявні проблеми родин різних районів області, про недоліки наявних програм допомоги та про необхідність бути залученими до їхньої розробки.

За 10 днів після зустрічі, 20 серпня, Голова Житомирської ОДА підписав розпорядження щодо створення Ради родин загиблих при ОДА, а також створення комісії з розробки обласної програми соціального захисту сімей загиблих учасників АТО, до складу якої увійшли лідерки груп взаємодопомоги.

Фото — ВГО “Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО”

Як можна допомогти організації

  • Організації можна допомогти фінансово — реквізити тут 
  • Можна поволонтерити або ж допомогти речами — контакти тут та тут

Відповідаючи на глобальні виклики пандемії COVID-19, 19 березня 2020 року Міжнародний фонд “Відродження” оголосив постійно діючий Конкурс “Людяність і взаємодопомога”. З початку Конкурсу Фонд вже підтримав понад 100 проєктів на загальну суму понад 5 мільйонів гривень. З 17 квітня партнером конкурсу є Європейський Союз

Мета конкурсу — підтримка громадських ініціатив, які спрямовані на посилення солідарності, самозарадності та взаємодопомоги в українському суспільстві під час пандемії COVID-19. Детальніше

Джерело

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: