Іноземне студентство в Україні: (не)узгодженість політик

Щороку в Україну на навчання приїжджають близько 20 тис. іноземних студентів. Іноземні студенти є найбільшою групою іноземок, які проживають в Україні на підставі посвідок на тимчасове проживання — 81 346 осіб на вересень 2021 року (47% усіх іноземок, що проживають в Україні тимчасово).


Переважна більшість іноземних студентів здобувають освіту за кошти фізичних осіб, а країни, з яких вони прибули, — це Індія, Марокко, Нігерія, Туркменістан, Єгипет, Азербайджан, Китай, Туреччина. Найбільш затребуваними спеціальностями є медичні — відповідно, студентки концентруються в тих містах, де є медичні та великі ЗВО.


Значно менше студентів приїжджають у рамках квот і мають право на здобуття освіти за кошт державного бюджету на підставі міжнародних договорів (переважно це студентки з Китаю і Монголії) та в рамках політики України щодо закордонних українців. Іноземцям, які постійно проживають в Україні, та іноземцям, яким надано міжнародний захист, гарантовано доступ до вищої освіти на рівні з громадянками України.


У сфері міграційної політики України іноземні студенти розглядаються як потенційно найбільш інтегрована категорія іноземців, яка за умови доступу до ринку праці могла б стати частиною механізму, який би дозволив гнучко реагувати на потреби ринку праці та задовольняти попит на робочу силу. Однак використання
такого потенціалу іноземних студентів можливе за умови узгодженості імміграційного законодавства з економічною та демографічною політикою.

Проєкт Стратегії розвитку вищої освіти в Україні на 2021-2031 підкреслює, що потенціал українських ЗВО для підготовки іноземних громадян використовується недостатньо, а в умовах демографічних викликів залучення більшої кількості іноземних студентів може надати системі вищої освіти стійкості. Однак формально у стратегії залучення більшої кількості іноземних студентів як механізм зазначено наближення української освіти до європейського та світового простору.


Узгодження політик щодо іноземних студентів у сфері міграції й освіти ускладнюється браком стратегічного розвитку ринку праці та державних пріоритетів розвитку економіки. Брак комплексного бачення щодо іноземних студентів в Україні призводить до неузгодженості процедур, що стосуються вступу, в’їзду та перебування в Україні, а також працевлаштування.

Саме тому Cedos вирішили дослідити ключові проблеми, з якими стикаються іноземні студенти і як їх вирішити:

Мета цього дослідження — визначити, в яких питаннях є неузгодженими політики у сфері міграції, освіти та праці, й розробити рекомендації щодо змін у них, які б сприяли адаптації іноземного студентства до освітнього середовища, ринку праці та українського суспільства загалом.

Аналіз здійснено в рамках І ніціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з І ніціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.

Думки та позиції, викладені у цій публікації, не обов’язково відображають позицію Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду «Відродження» та І ніціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE).

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: