За підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та ЄС, Асоціація Української миротворчої школи підготувала дорожню карту відновлення для деокупованих громад, застосувавши реальний, практичний досвід громад на Харківщині та Херсонщині.
“У розробці дорожньої карти ми намагалися триматися конкретних прикладів від людей, що працюють в деокупованих громадах. Ми не є гуманітарною організацією, тому фокус нашої уваги зосереджувався на конфліктологічній складовій та на відновленні соціального капіталу деокупованих громад.”, — говорять автори карти.
Попри те, що усі громади дуже відрізняються одна від одної — рівнем розвитку до окупації, рівнем руйнувань чи репресій, що здійснювали російські окупанти, наявністю ресурсу, в першу чергу людського, розміром самої громади, кількістю населених пунктів, що в неї входять, регіоном в якому вона знаходиться тощо — головним та універсальним принципом роботи автори карти вважають безпосередньо роботу з громадою та її жителями:
“Головний принцип – це робота з громадою і важливо – не розглядати жодної категорії мешканців громади, у відриві від загального уявлення про допомогу громаді в цілому. Радимо всім в своїй діяльності керуватися принципами та методології, що прописана в Do Not Harm.” — підкреслює Асоціація Української миротворчої школи.
На думку авторів карти, весь період роботи з деокупованими громадами можна поділити на 3 етапи:
- Після звільнення
- Відновлення людської безпеки
- Відновлення гідності та соціальних звʼязків
“Кожен з етапів має свої особливі цілі та умови реалізації. І хоча вони часто можуть бути невіддільні один від одного – розуміння який саме етап в громаді на цей момент, може допомогти визначити пріоритетну діяльність з відновлення цієї громади.” — пояснюють автори карти.
Детальніше про все це — у матеріалі.