Минуло вже пʼять місяців, відтоді як росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. російські війська навіть не прикидаються, що ціль їхніх обстрілів — це військові обʼєкти, сиплячи ракетами по мирних жителях далеко від лінії фронту. Лікарні, будинки, школи, церкви та культурні памʼятки були безглуздо знищені, забравши тисячі життів, зокрема жінок та дітей, у той час, як москва вчиняє один воєнний злочин за іншим, намагаючись стерти з мапи суверенну, горду націю.
Українські військові, сповнені рішучості перемогти, продовжують сміливо битися. А українські лідери громадянського суспільства планують майбутнє, працюючи над зміцненням державних інституцій, плануванням відновлення країни після закінчення військових дій. На початку липня лідери держав-союзниць зустрілись у Лугано, Швейцарія, щоб засудити агресію росії та підтвердити свою відданість територіальні цілісності України. 42 нації пообіцяли підтримувати країну на її шляху відновлення.
Організації громадянського суспільства підготували власний маніфест, підтверджуючи життєво важливе значення залучення громадянського суспільства до процесів відновлення інфраструктури та інституцій України, сприяння сталим реформам. Не лише як спостерігача, а і як справжнього партнера, протягом усього процесу. Ми у Міжнародному фонді «Відродження» від самого початку були раді взяти участь у дискусіях, які привели до створення маніфесту, і з гордістю підписали його. Маніфест відображає віру підписантів у те, що відбудова України — це набагато більше, ніж просто заміна розбомблених будівель і перевідкриття доріг. Це зобов’язання підтримувати відновлення до високих стандартів — різноманітності, інклюзивності, прозорості, підзвітності, енергоефективності та енергетичної безпеки — і допомагати розробляти та поширювати інструменти, які забезпечуватимуть дотримання цих стандартів.
Міжнародний фонд «Відродження», український благодійний фонд, який я маю честь очолювати, від самого початку був радий брати участь у дискусіях, які привели до Маніфесту громадянського суспільства. І ми мали честь приєднатися до понад 100 підписантів цього життєво важливого для майбутнього України плану.
Фото: © Andriy Sydoruk for Teple Misto
Під час конференції дехто запитував: навіщо взагалі говорити про відновлення, коли ракети продовжують летіти по Україні? Є кілька відповідей. Деякі аспекти відновлення термінові і потрібні уже зараз. Нам потрібно розширити транспортні коридори, наприклад, щоб товари першої необхідності могли надійно і безпечно ввозитися в країну. Але також важливо якнайшвидше почати розробляти плани реконструкції, щоб їх можна було реалізувати відразу після закінчення війни. І нам потрібно показати нашим союзникам, донорам-благодійникам і потенційним бізнес-інвесторам, як виглядатиме повоєнна Україна — аби у той час, коли приходитимуть інші глобальні кризи, вони залишались включені.
Я маю великі надії щодо того, чого може досягти громадянське суспільство, тому що я бачив, на що здатні його представники. Один із наших партнерів керує проєктом «Тепле Місто» в Івано-Франківську, на заході України. «Тепле місто» є прикладом змін, які спонукають тих, хто працює сьогодні, відбудовувати Україну завтра. Задовго до того, як почалось повномасштабне вторгнення, «Тепле Місто» сприяло розвитку та розбудові наскрізних зусиль НУО, малого та середнього бізнесу, активістів, місцевих чиновників та інших, щоб створити теплу та гостинну спільноту, яка з емпатією реагує на потреби громадян.
Їхня здатність об’єднати зацікавлених сторін з різних секторів допомогла зробити роботу проєкту в Івано-Франківську успішною, оскільки місто стало одним із найкомфортніших та найпривабливіших в Україні. Один з їхніх найпомітніших проєктів — Promprylad Renovation. Це інноваційний центр, який допоміг відродити старе промислове підприємство. «Тепле місто» об’єднало людей, щоб допомогти розробити нові підходи до економічного розвитку в регіоні, стимулювати міське планування та сприяти інвестиціям у сучасне мистецтво та освіту.
Ці зусилля можна вважати шаблоном для майбутніх загальнонаціональних зусиль з відновлення. Після початку масованих обстрілів країни, «Тепле Місто» допомогло створити платформу для тих, хто був змушений тікати від війни, щоб залишатися на зв’язку, розвивати громадські ініціативи та навіть знаходити притулок. Я з нетерпінням чекаю, щоб найближчими днями перевірити їхній прогрес і вивчити уроки їхньої роботи.
Виклики, які стоять перед нами, неосяжно зросли після того, як почалася повномасштабна російська агресія. Ця війна забрала життя, зруйнувала сільськогосподарські угіддя та життєво важливу інфраструктуру, на відновлення якої знадобляться роки. Мільйони цивільних були змушені тікати з лінії фронту, шукаючи притулку на заході Україні, або перетинаючи кордон, з надією знайти мир на інших землях. Інших людей росіяни викрали й запроторили до таборів для «перевиховання». Вплив війни на українське суспільство важко виміряти, але серце України — сильне. ЇЇ люди залишаються рішучими. А її громадянський сектор об’єднаний спільним бажанням — відбудувати Україну сильною і стійкою, наперекір труднощам.