Інна Підлуська: “Поставте в центрі процесу людину”

9 грудня у м. Артемівськ Донецької області проходив XI Міжнародний форум «Відкритий Донбас».

9 грудня у м. Артемівськ Донецької області проходив XI Міжнародний форум «Відкритий Донбас». Організатори – Донецька торгівельно-промислова палата і Донецька обласна військово-цивільна адміністрація.

У заході взяли участь представники громадських організацій, бізнесу, органів державної влади Донбасу, а також представники посольств і фондів, які надають допомогу жителям звільнених територій Луганської і Донецької областей. 

На сесії «Інструменти та механізми економічного зростання Донецької області» заступник виконавчого директора МФВ Інна Підлуська презентувала проект «Експертна підтримка надзвичайної програми Європейського інвестиційного банку для відновлення України: розробка плану соціального менеджменту та плану залучення зацікавлених сторін».

Лейтмотивом виступу стала фраза «Коли потреби у відбудові соціальної інфраструктури настільки великі й різноманітні, – додайте ланки, яких бракує в урядовому підході: «поставте в центрі процесу людину».

Основні напрямки проекту – це посилення внеску Надзвичайної Програми ЄІБ з відбудови України у забезпечення соціальної згуртованості, залучення та злагоди у громадах; визначення та зменшення соціальних ризиків, пов’язаних з реалізацією програми; створення механізму залучення зацікавлених сторін до її впровадження та посилення спроможності на регіональному та місцевому рівнях до оцінки потреб, планування та впровадження проектів за участі ключових зацікавлених сторін, зокрема – організацій громадянського суспільства, громад та самих ВПО.

Через «маятникову міграцію» дійсна кількість ВПО в регіонах менша за дані реєстраційної статистики, але їх вплив на соціальну інфраструктуру є значним. Так, 54% ВПО планують повернутися додому «коли закінчаться бойові дії»; 53% – «коли Донбас повністю повернеться під контроль України»; 32% – «коли будуть нормальні умови для життя». Кожен третій місцевий мешканець вважає, що конкуренція з ВПО за ресурси відсутня, так само вважають 12% ВПО. Бездітні ВПО віком до 30 років почуваються найменш захищеними. Основна конкуренція – за робочі місця, житло, місця у дитсадках (місцеве населення), державна допомога та доступ до послуг (ВПО).

26% ВПО не планують повертатися додому, найчастіше – тому, що їх будинки зруйновано, вони бояться поновлення бойових дій, їх відносини з своїми громадами зруйновано, або ж вони влаштувалися на новому місці. 26% ВПО мають постійну роботу на новому місці (51% мали роботу до того, як стали ВПО). У 59% тих, хто проживає з працездатними дорослими віком від 18 до 60, є працюючі серед членів родини. 72% тих, хто живе з неповнолітніми, вказали, що діти відвідують шкільні та дошкільні навчальні заклади. 

Результати досліджень вказують на те, що спроможність місцевої влади справлятися з викликами, пов’язаними з напливом ВПО, потребує значного розвитку. Отже, необхідна локальна стратегія соціального менеджменту. Залучення зацікавлених сторін сприятиме попередженню потенційних конфліктів. Основний наголос має бути на відновленні інфраструктури, яка буде корисною як ВПО, так і місцевим громадам. Основна проблема – доступ до робочих місць, тому основним пріоритетом мають бути проекти, що саме створюють робочі місця. 

Цей проект може допомогти створити у 3-4 пілотних громадах план соціального менеджменту, план залучення зацікавлених сторін, програму з розвитку спроможності, моніторингову програму. Можуть бути задіяні механізми попередження і відшкодування шкоди. 

Проект «Експертна підтримка надзвичайної програми Європейського інвестиційного банку для відновлення України: розробка плану соціального менеджменту та плану залучення зацікавлених сторін» дасть змогу «стейкхолдерам» і громадам долучитися до проектів з відбудови. Як саме це відбуватиметься? Перш за все, через включення підходів і норм соціального менеджменту та залучення зацікавлених сторін до операційних документів та процедур органів влади. Це призведе до визначення і оцінки ризиків. Через поширення інформації та консультації відбудеться побудова місцевих партнерств за соціальну відповідальність і підзвітність, створення моделей для майбутніх проектів розвитку. «Участь – це вміння, яке потребує розвитку і ресурсів, – наголосила пані Інна. «Але саме завдяки участі з’явиться нагода розвинути у громадах сприйняття проектів як своєї відповідальності». 

Таким чином, соціальний менеджмент і залучення зацікавлених сторін означають численні зміни у процедурах і практиці. Ми сподіваємось, що конфліктний потенціал між ВПО місцевим населенням буде присутній, але досить низький (регіональні відмінності вимагають окремого підходу до кожного місцевого проекту). Є усвідомлення, що ризик конфлікту зростатиме, якщо держава не виконає своїх зобов’язань щодо відновлення регіону. Але ми сподіваємось, що завдяки проекту місцева влада готова буде вдосконалювати свої процеси і сприяти ефективному впровадженню проектів з розвитку інфраструктури, хоча і потребує посилення спроможності.

«І ще раз хочу підкреслити, що участь – це вибір і вміння, – наголосила Інна Підлуська на завершення свого виступу. «Потрібні посилення спроможності і готовності до участі як з боку влади, так і громадянського суспільства. Насправді, процеси налагоджуються довго, а імітація робиться легко, саме тому потрібен моніторинг за участю «стейкхолдерів» і громад, потрібні моделі й практичний досвід. Основне – це побудова довіри на основі підзвітності й відповідальності». 

Тому Міжнародним фондом «Відродження» планується започаткувати нову практику реалізації проектів розвитку, не обмежуючи їх досягненням інфраструктурних показників, а опиратися на включення, участь та соціальний менеджмент. При цьому умови мають велике значення: соціальний менеджмент та участь «стейкхолдерів» мають бути частиною угод про надання коштів. Ми маємо прагнути інтеграції та побудови довіри через створення процесів, які забезпечують підзвітність місцевих виконавців проектів. Завдяки цьому буде змога планувати на довгу перспективу і залишати простір для корекції «по ходу».

Презинтація Інни Підлуської, заступниці виконавчого директора Міжнародного фонду «Відродження»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: