Найпоширеніші запитання і відповіді щодо конкурсу “Посилення стійкості та спроможності організацій, що опікуються питаннями ВПО”

Олександра Оберенко

10 квітня Міжнародний фонд “Відродження” оголосив старт конкурсу “Посилення стійкості та спроможності організацій, що опікуються питаннями ВПО”. Конкурс проходить в рамках проєкту “Європейське відродження України”, за підтримки Європейського Союзу.

Мета цього конкурсу – посилити стійкість і ефективність громадських та волонтерських об’єднань, які працюють задля адаптації та інтеграції ВПО у громади, а також посилити їх спроможність до мережування, допомогти згуртованості та підвищити видимість

Дедлайн подачі проєктних пропозицій на конкурс – 15 травня 2023 року.

Для усіх організацій, які планують подавати заявки, ми зібрали відповіді менеджерки програми “Громадянська стійкість” Вікторії Стократюк на найпоширеніші запитання, які звучали під час онлайн-презентації конкурсу.

Загальна інформація про конкурс та процедуру подачі заявок

1. Яка основна мета конкурсу? 

Посилити стійкість і ефективність громадських та волонтерських об’єднань, які працюють задля адаптації та інтеграції ВПО у громади, а також посилити їх спроможність до мережування, допомогти згуртованості та підвищити видимість. Перед собою ми ставимо декілька цілей: підтримати потенційних партнерів, як команд; допомогти продовжити займатися тією діяльністю, що була розпочата; пошуку нових партнерів та мережуванні.

2. Який порядок подання проєктних пропозицій? 

Проєктні пропозиції, оформлені згідно з аплікаційною формою з додатками, слід зареєструвати на сайті МФВ, скориставшись сервісом “Електронний конкурс”. Проєктні пропозиції, надіслані в інший спосіб, не розглядатимуться. 

Важливо подати інформацію якісно, аби незалежна відбіркова комісія зрозуміла чим займається організація, хто саме ваша цільова аудиторія, хто ваша команда, чому  саме ця діяльність дуже важлива на цей час та як ви плануєте досягти бажаних  результатів.

3. Які дедлайни подання заявки та коли очікувати на результати? 

Кінцевий термін подання пропозицій – 15 травня 2023 року (до 17:00 за київським часом). Проєктні пропозиції, що надійдуть після цього терміну, не розглядатимуться. Оголошення результатів конкурсу відбудеться до 31 травня 2023 року. 

4. Хто приймає рішення щодо фінансування і підтримки проєктів?

Ні команда Програми “Громадянська стійкість”, ні інші співробітники Фонду “Відродження” не приймають рішень щодо переможців конкурсу. Всі заявки оцінює незалежна комісія.

5. Які можливі обсяги фінансування та терміни виконання проєктів? 

Загальний бюджет конкурсу – 5 580 000 грн. Ми очікуємо, що зможемо підтримати до 12 проєктних пропозицій, тому оптимальний розмір гранту, який може отримати організація в рамках конкурсу – 400 000 – 500 000 грн.

Максимальний термін реалізації проєкту – 6 місяців. Ми очікуємо, що усі підтримані організації зможуть розпочати проєктну діяльність у середині червня 2023 року. 

Хочемо зазначити, що протягом останнього місяця було оголошено три конкурси, що стосуються роботи з ВПО. Джерелом коштів є проєкт “Європейське Відродження України: ініціатива громадянського суспільства для стійкості та відновлення” (2023-2024 роки). Зверніть увагу, якщо ви подалися на інший конкурс, що був оголошений в рамках цього проєкту то одна і та сама організація не може претендувати на підтримку у загальному обсязі більше ніж 60 000 євро протягом його реалізації.

Вимоги до учасників конкурсу

1. Хто може бути учасником конкурсу?

До участі у конкурсі запрошуються громадські організації, громадські спілки, та благодійні організації, які мають досвід практичної та системної роботи із ВПО. Ми хочемо бачити організації, які  мають певну історію, напрацювання, чітко розуміють, що необхідно посилити у своїй діяльності, знають свої послуги та потреби.

Вітаються заявки від організацій, що були релоковані із прифронтових чи тимчасово окупованих територій, та яким вдається об’єднувати та будувати навколо себе осередки із представників своїх громад / міст, підтримувати людей, підсилюючи їх спроможність у питаннях захисту своїх прав та інтересів як ВПО.

2. Що закладається у поняття “системної роботи”?

В поняття системної роботи ми вкладаємо, що орієнтуємось на тих, хто вже має певну історію, напрацювання, розуміння поточних викликів та що потрібно посилити у своїй діяльності й у який спосіб. 

3. Чи матимуть перевагу організації, які перемістилися та продовжують роботу на підконтрольній території України? 

Ми не акцентуємо саме на перевазі для таких організацій, але такі заявки дійсно вітаються. Адже часто саме релоковані організації розгортають дуже активну діяльність у нових громадах, підтримують переселенців зі своїх громад, допомагають їм адаптуватись.

Також релоковані організації часто можуть мати контакт із деокупованими територіями чи тимчасово окупованими – що цінно для побудови комунікаційних містків. 

4. Чи має значення розмір та розташування організації? 

Ми будемо раді бачити, як маленькі локальні організації, так і великі, головне, щоб ви були спроможні до виконання тих задач, які поставили перед собою. Учасники конкурсу можуть бути зареєстровані у будь-якому регіоні України. Зауважте, що підтримка може бути надана лише тим організаціям, що здійснюють діяльність на територіях/у громадах, що знаходяться під контролем органів державної влади України.  

5. Хто не може брати участь в конкурсі? 

Конкурс не передбачає надання підтримки комерційним підприємствам та організаціям, державним та комунальним установам, політичним партіям, органам державної влади, органам місцевого самоврядування, релігійним організаціям і приватним (фізичним) особам та фізичним особам-підприємцям. 

6. Які вимоги є до переможців конкурсу? 

Отримувач гранту відповідає за моніторинг стану впровадження проєкту та оцінювання його результатів, дотримання комунікаційної політики та брендування проєктів ЄС. Отримувач гранту подаватиме звіти у форматі, визначеному МФВ.

Вимоги до змісту проєктних пропозицій та бюджетів

1. Чи може одна організація подати декілька проєктних пропозицій? 

Технічно це можливо, але підтримку зможе отримати лише один проєкт від однієї організації, тому ми рекомендуємо підготувати та подавати одну, але якісно прописану заявку. 

2. Які ініціативи можуть бути реалізовані за підтримки в конкурсі?

Перелік ініціатив не є вичерпним:

  • збереження інституційної сталості організацій та об’єднань, підтримка системної та зосередженої роботи команд;
  • сприяння мережуванню та розбудові партнерств (включає обмін досвідом, поширення практик) як інструмент допомоги ВПО та посилення голосу один одного в процесі прийняття рішень;
  • створення майданчиків для публічних обговорень (пропозиції кращих рішень, активація інформаційного обміну, залучення через свої неформальні канали комунікації ВПО, питання залучення ресурсів, можливого безпечного повернення до покинутого місця проживання та подальшої реінтеграції тощо);
  • також проєкти можуть включати компоненти щодо згуртування та кращої інтеграції ВПО до життя в територіальних громадах, де вони мешкають наразі та планують залишатися протягом тривалого часу; консолідації їх зусиль щодо можливості прийняття рішень на місцевому рівні, в тому числі через підтримку підготовки та реалізації ініціатив ВПО, інноваційних та креативних заходів; розробка конкретних стратегій та програм інтеграцій ВПО; розробка та реалізація ініціатив і кампаній, спрямованих на зниження напруги в приймаючих громадах тощо.

3. Що вкладається в поняття “мережування” та “партнерств”? 

Чим більше партнерів, однодумців, обмінів практиками, досвідом, тим простіше займатись своєю справою. Викликів у громаді щодо ВПО – безліч. Одна організація не спроможна охопити все тематично та закрити всі потреби. Простіше, якщо кожен займає свій сектор, але ви спільно можете доносити інформацію до органів державної влади, ОМС, спільно адвокатувати ці питання.

4. Який формат має передбачати майданчик  для публічних обговорень? 

Тут немає якогось конкретного формату. Це може бути обмін кращими практиками для посилення своєї роботи, або спільне адвокатування, лобіювання, вплив на прийняття рішення на місцевому рівні тощо. Інструменти для цього можуть бути різні: спільні заходи, зустрічі, публічні дискусії, неформальне спілкування, формат світового кафе і т. д. 

5. Чи важливим є наявність комунікаційного компонента в проєктній пропозиції? 

Так, цей компонент є важливим, оскільки це є однією з вимог від нашого донора і партнера в рамках проєкту “Європейське відродження України” – Європейського Союзу. Робота організації має бути видимими, щоб була змога відстежувати процес реалізації проєкту та його результати. Під час розгляду проєктних пропозицій особливу увагу звертають на сайт, сторінки в соцмережах, аби оцінити активність організації.

9. Чи допускається співфінансування проєкту? 

Так, це дозволяється. У аплікаційній формі є місце для того, щоб це вказати. Головне, щоб ця діяльність була направлена на різні задачі, блоки, або доповнювала одна одну.  Важливо, щоб  не було дублювання. Ви маєте звітуватись перед кожним донором суто за його кошти та що саме було зроблено в межах його гранту. 

6. На що можуть бути витрачені кошти в рамках проєктної діяльності?

Прийнятними вважатимуться витрати, які:

  • необхідні для виконання проєктної діяльності;
  • фактично виникатимуть протягом терміну виконання проєкту;
  • спрямовані на інституційну та операційну підтримку учасників конкурсу, в тому числі забезпечення їх сталого функціонування, мережування із партнерами;
  • відповідають принципам доцільності та відповідності витрат, включно з принципами «найвища якість за найнижчу ціну» і ефективності витрат;
  • можуть бути коректно задокументовані, обґрунтовані та зрозумілі, а також підкріплені відповідною документацією фінансово-бухгалтерської звітності.

7. Чи допустимі у межах конкурсу витрати на оплату праці адмінперсоналу і чи існує граничний відсоток витрат на оплату праці?

В межах цього конкурсу ви в тому числі можете отримати кошти для розвитку та посилення вашої організації, що включає і адміністративну підтримку, а саме заробітні плати та гонорари для команди. Також це можуть бути навчання та тренінги для команди, це можуть послуги зовнішніх консультантів за темами, що сприятимуть зростанню ваших компетенцій за напрямком реалізації проєкту, і що потім допоможе при роботі з ВПО. Власне те, що може посилити вас як структуру, як інституцію, як організацію, ви можете закласти це у бюджет проєкту. Граничний відсоток не встановлено. 

8. На що НЕ МОЖУТЬ бути витрачені кошти в рамках проєктної діяльності?

Неприйнятними є витрати бюджету проєкту, пов’язані з:

  • підготовкою проєктної пропозиції для участі в конкурсі;
  • сплатою боргів;
  • відшкодуванням витрат, пов’язаних із коливанням валютного курсу;
  • поїздками за кордон;
  • створенням та реєстрацією організації;
  • наданням прямої фіскальної підтримки державним органам влади;
  • політичною або релігійною діяльністю чи пропагандою;
  • діяльністю, що веде до будь-якої форми дискримінації або порушення прав людини;
  • проєктами, спрямованими на отримання прибутку від діяльності;
  • будівництвом або ремонтними роботами;
  • закупівлею транспортних засобів та/або предметів розкоші та відповідних послуг;
  • наданням фінансової допомоги третім організаціям (регрантинг); 
  • надання гуманітарної чи іншої допомоги ВПО та іншим категоріям населення.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: