Медіа в часи війни: як Фонд допомагає ЗМІ після повномасштабного вторгнення

НА ФОТО: Freedom of Press

Відкриті та конкурентні ЗМІ – одна із запорук Відкритого Суспільства. Що відбувається з країною, коли у ній зникає свобода слова, ми можемо бачити на прикладі росії або білорусі. Якщо коротко – нічого хорошого.

Після повномасштабного вторгнення, десятки вільних ЗМІ опинилися на межі існування. З одного боку, журналістам доводилось працювати майже цілодобово. З іншого, без реклами самі медіа втратили більшість прибутків.

Саме через це вже у березні Міжнародний фонд «Відродження» запустив ініціативу з підтримки незалежних ЗМІ. Переважно, ми надавали кошти на інституційну підтримку редакцій – зарплати журналістів, оренда офісів, логістики. Частково кошти йшли на амуніцію для фронтових журналістів, евакуацію та цифрову безпеку.

«Карл Поппер стверджував, що ніхто не має монополії на істину, тож ми прагнемо, щоб українці мали доступ до різних незалежних, чесних та проукраїнських джерел інформації, – пояснює директор програми Соціальний капітал Станіслав Лячинський. – Внаслідок вторгнення росії перед ЗМІ постали небачені виклики. Саме існування багатьох медій з десятками років історії було під питанням. Ми сталим тими, хто зумів першими простягнути руку допомоги і врятувати їх від закриття. Адже виважена і чесна подача інформації – це ще й дієвий інструмент протидії російським ІПСО, які зараз є однією з важливих загроз для України».

Уже скоро підтримку отримає друга хвиля ЗМІ, а поки розповідаємо, кому ми вже допомогли пережити найважчі місяці.

Мейстримні ЗМІ

НВ – незалежний медіахолдинг, створений командою професійних журналістів у 2014 році. Сьогодні в нього входять новинний сайт NV.UA і загальнонаціональне розмовне Радіо НВ. Сайт НВ з 10 млн унікальних користувачів на місяць – один із лідерів серед інформаційних сайтів країни за охопленням аудиторії. НВ входить у топ-5 новинних медіа України, згідно з даними категорії «Новини» в Gemius.

Liga.net – діловий новинний портал, зорієнтований на широку аудиторію, що цікавиться діловою та суспільно-політичною інформацією. Історія ЛІГА.net стартує 1996 року Станом на серпень 2020 року портал ЛІГА.net займав 14 місце серед українських інформаційних онлайн-медіа за рівнем відвідуваності. Загальна аудиторія інформаційних ресурсів порталу перевищує 4 млн читачів на місяць, які переглядають понад 23 млн сторінок.

Hromadske.UA – неприбуткова незалежна громадська організація, яку у 2013 році створили журналісти, аби незалежно та неупереджено розповідати суспільству важливу інформацію через усі доступні канали. “hromadske” не має власників та є незалежним у редакційній діяльності. За результатами дослідження Інституту масової інформації, hromadske очолило рейтинг новинних ресурсів України за рівнем дотримання стандарту достовірності.

«Цензор.НЕТ» – український новинний суспільно-політичний інтернет-портал із популярним форумом, був заснований у 2004 році. Портал посідає одне з передових місць серед інтернет-ЗМІ України. Видання позиціонує себе як сайт «емоційних новин».

Спеціалізовані ЗМІ

ЄвроПравда – перший в Україні новинний ресурс, присвячений європейській тематиці. На сайті eurointegration.com.ua доступна аналітика і новини, авторські колонки і експертні дослідження щодо всіх аспектів відносин Києва з Брюсселем та іншими європейськими столицями – і політичних, і економічних, і візових.

«Слідство.Інфо» – це команда незалежних професійних журналістів. У мирний час вони викривали корупцію та зловживання українських посадовців усіх рівнів. Під час російсько-української війни команда дещо змістила фокус роботи та знімає репортажі з обстріляних російськими військовими міст і селищ, ідентифікує російських військових та українських колаборантів.

У червні 2016 року Ukraїner розпочав свою роботу як медіа-проєкт для прихильників інтелектуальних ЗМІ, несподіваних географічних відкриттів та мультикультурності. Проєкт має на меті шляхом ретельних досліджень зрозуміти й сформулювати ким ми є та донести це світу в доступній медійній формі. Ukraїner розповідає пізнавальні історії про найвіддаленіші куточки, людей, мистецтво та бізнес в Україні.

Texty.org.ua – незалежне видання, яке створює проєкти з журналістики даних та працює в традиційних журналістських жанрах: від розлогих репортажів до коротких повідомлень. У медіа підкреслюють, що вони мають український погляд на світ і намагаються максимально вивчити проблему, про яку пишуть, та показати, що відбувається насправді. 

Команда «Детектора медіа» вже 20 років виконує роль watchdog’a українських медіа. Основний напрямок його діяльності є інформування читачів про найважливіші події в українському і світовому інформаційному просторі та на медіаринку в контексті політичних та соціальних процесів. Важливою складовою «ДМ» є також аналіз і критика роботи вітчизняних ЗМІ з метою підвищення якості їхнього продукту, а також сприяння медіаграмотності широких верств населення.

Регіональні ЗМІ

«Цукр» – це онлайн-журнал міста Суми. За словами авторів, їх медіа розповідає про людей та речі, які роблять Суми місцем сили і діляться тими історіями, які надихають людей жити і творити в їх місті.

RIA Media – найбільша регіональна медіакомпанія в Україні. Корпорацію створено 2004 року.  Вони є лідером за охопленням аудиторій у вінницькому, хмельницькому, тернопільському регіонах. Кожен день їх медіа читає і слухає понад 2,23 млн осіб.

Медійні організації

Інститут масової інформації є незалежною, неприбутковою, недержавною громадською організацією, що діє в громадському секторі з 1995 року та реалізує проєкти, спрямовані на посилення позитивного впливу медіа на становлення громадянського суспільства в Україні. Після повномасштабного вторгнення у співпраці з Фондом організація надала допомогу для 113 журналістів, які або змушені були покинути домівки, або опинилися в скрутних умовах в тимчасовій окупації. ІМІ створив три опорні хаби для прийому і розподілу захисного обладнання і гуманітарної допомоги для журналістів.

З 24 лютого Львівський медіафорум розпочав Програму невідкладної підтримки медіа. Разом із донорами й партнерами організація допомагає українським редакціям та окремим журналістам отримати прихисток, робоче місце, психологічну допомогу, ІТ-консультації та техніку, аби мати змогу продовжувати свою справу і бути очима, голосом України у цій війні. Детальніше про роботу Програми та підтримку Фонду “Відродження” можна прочитати тут.

«Інтерньюз-Україна» – організація з експертизою на ринку медіа, комунікацій, освіти та консалтингу. Інновації, професіоналізм, ефективність – три опори нашої роботи. Їх незмінний пріоритет з 1996 року – служити українському суспільству. У співпраці з Фондом, організація просуває інформацію про реальні події в Україні для західних аудиторій, а також допомагає українських ГО та ЗМІ поліпшити кібербезпеку.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: