ПРАВА ПОЗБАВЛЕНИХ ВОЛІ, ЯКІ УТРИМУЮТЬСЯ ПІД ВАРТОЮ В ОРДЛО

У доповіді аналізуються правовий статус та умови тримання в’язнів в ОРДЛО, порушення фундаментальних прав цієї категорії населення в ОРДЛО, розглядається проблема переведення в’язнів в установи на контрольованій урядом території

У доповіді аналізуються правовий статус та умови тримання в’язнів в ОРДЛО, порушення фундаментальних прав цієї категорії населення в ОРДЛО, розглядається проблема переведення в’язнів в установи на контрольованій урядом території, повідомляється про правову допомогу, надану окремим в’язням. Надаються рекомендації з метою покращення ситуації.

Увазі читача пропонується доповідь про результати спільного дослідження членів Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» — ГО «Донбас COC», ГО «Харківська правозахисна група», ЛОПЦ «Альтернатива», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав та свобод громадян» — і присвячена дотриманню і захисту прав в’язнів, які утримаються під вартою в ОРДЛО — затриманих, підслідних та засуджених. Доповідь стосується правового статусу та умов тримання під вартою в’язнів, що залишилися в УВП та СІЗО після захоплення окремих регіонів Донецької і Луганської областей членами НЗФ.

Доповідь містить резюме та дві частини — в першій розглядається правовий статус позбавлених волі в ОРДЛО та подаються результати аналізу порушень прав людини позбавлених волі в ОРДЛО, в другій надається інформація по всім УВП та СІЗО (в кожній установі окремо).

Головним джерелом інформації для написання доповіді стали безпосередні свідчення в’язнів, які знаходилися в УВП ОРДЛО. Ми використали телефонний зв’язок та «Гарячу лінію» для спілкування із в’язнями, які досі знаходяться на непідконтрольній уряду території. Телефоном ми отримали інформацію ще у 195 в’язнів та деяких працівників УВП. Усі опитані були повідомлені про мету опитування. У межах дослідження ми також провели 9 моніторингових поїздок до УВП на підконтрольній уряду території у грудні 2017 р. — травні 2018 р., під час яких опитали 63 засуджених, які були переведені з УВП ОРДЛО. У доповіді наводяться свідчення тільки тих опитаних, які дали згоду на поширення інформації про події, щодо яких вони надали інформацію.

Для отримання загальних офіційних даних ми направили інформаційні запити до ДКВС України, Мін’юсту, Державної судової адміністрації України, Уповноваженого ВР України з прав людини, Національної поліції щодо правового статусу в’язнів в УВП ОРДЛО, їх кількості, умов тримання та механізму переведення. Для написання доповіді також використовувалися відкриті дані, розміщені в Інтернеті, друкованих ЗМІ та офіційних порталах державних органів.

Дослідження проведено за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження», якому автори висловлюють щиру вдячність.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: