Зустріч Комісара ЄС з питань освіти, навчання, культури та багатомовності Яна Фігеля з представниками громадянського суспільства України

10 листопада 2005 р. відбулась зустріч Комісара ЄС з питань освіти, навчання, культури та багатомовності Яна Фігеля з представниками громадянського суспільства України. Зустріч мала характер круглого столу і проходила у приміщенні Представництва Європейської Комісії в Україні. На зустрічі були також присутні Голова Представництва Європейської Комісії в Україні Іан Боуг та Посол Словацької Республіки в Україні Урбан Руснак.

 

10 листопада 2005 р. відбулась зустріч Комісара ЄС з питань освіти, навчання, культури та багатомовності Яна Фігеля з представниками громадянського суспільства України. Зустріч мала характер круглого столу і проходила у приміщенні Представництва Європейської Комісії в Україні. На зустрічі були також присутні Голова Представництва Європейської Комісії в Україні Іан Боуг та Посол Словацької Республіки в Україні Урбан Руснак.

Серед учасників зустрічі з боку громадянського суспільства України були представники Міжнародного фонду “Відродження”, НУО “Авіоніка”, Всеукраїнської громадянської кампанії ПОРА, Академії української преси, Аналітичного центру “Академія”, Національного університету “Києво-Могилянська академія”, Міжнародного центру політичних досліджень, Польсько-американо-української ініціативи про співпрацю (ПАУСІ), Комітету виборців України, Інституту євроатлантичного співробітництва, Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України, Міжнародного інституту демократії.

Це була перша в історії відносин між Україною та ЄС зустріч члена Європейської Комісії з представниками громадянського суспільства України.

Під час зустрічі Комісар Ян Фігель наголосив на тому, що Європейський Союз не обмежується внутрішнім ринком, а охоплює також такі сфери, як інтегроване громадянське суспільство. Зокрема, важливим є те, щоб усі суспільства Європи базувалися на спільних цінностях і, відповідно, спільному менталітеті. Саме такий шлях пройшли країни — нові члени ЄС; і у цьому відношенні важливо розуміти, що політичні і навіть економічні зміни часто потребують менше часу, аніж зміни культурні або ментальні.

Українські учасники круглого столу висловили свої думки з приводу настроїв у суспільстві через рік після Помаранчевої революції і надали власні оцінки змінам у державі. Було, зокрема, зазначено, що фундаментальними досягненнями Помаранчевої революції є свобода, тобто відсутність страху у суспільстві перед владою, а також свобода слова. Було також констатовано низку нагальних проблем, що так і не були вирішені новою владою протягом цього року. Зокрема, йшлося про невідповідність між очікуваннями суспільства і спроможністю державного апарату до реалізації цих очікувань.

Українські учасники також надали своє бачення тих потреб, що наразі є актуальними для України і можуть бути враховані Європейською Комісією при формуванні політики ЄС щодо України.

Учасники круглого столу дійшли висновку про користь подібних зустрічей, тобто зустрічей високих посадових осіб ЄС з представниками громадянського суспільства України. З одного боку такі зустрічі сприяють кращому розумінню українським громадянським суспільством політики ЄС щодо України. З іншого боку, подібні зустрічі допомагають представникам ЄС краще зрозуміти актуальні потреби українського суспільства і держави.

Більш того, зважаючи на активність громадського сектору України, що зростає протягом останнього часу, з позицією представників громадських організацій важко не рахуватися. Зокрема, громадські організації сьогодні залучені у здійснення незалежного моніторингу виконання Плану дій Україна-ЄС та формування рішень у різних сферах, важливих для європейської інтеграції України. Зустріч, що відбулася, засвідчила інтерес інститутів Європейського Союзу до діяльності та позиції представників громадянського суспільства України.

10-11 листопада 2005 року в Україні з офіційним візитом перебував Член Європейської Комісії з питань освіти, навчання, культури та багатомовності Ян Фігель. Метою візиту Європейського Комісара є подати органам державної влади та громадськості України позитивний сигнал про можливості розвитку тіснішої співпраці між Україною та ЄС у галузі освіти та культури. У Києві Комісар Фігель зустрівся з Президентом України Віктором Ющенком, Головою Секретаріату Президента України Олегом Рибачуком, Міністром закордонних справ України Борисом Тарасюком, Міністром освіти та науки України Станіславом Ніколаєнком, Міністром культури та туризму України Ігорем Ліховим і Київським міським головою Олександром Омельченком.

Крім цього, Комісар Фігель, який також відповідає за питання відносин з громадянським суспільством і молоддю, виступив у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка перед студентами та учасниками засідання Всеукраїнської студентської ради, на яку зібралися студентські лідери і представники більше 200 вищих навчальних закладів з усієї України.

 

Представники громадянського суспільства України, що взяли участь у зустрічі з Комісаром Я.Фігелем 10 листопада:

Євген Бистрицький,

Ірина Солоненко,

Дмитро Шульга

 

Міжнародний фонд “Відродження”

Євгеній Бабинін

НУО “Авіоніка”

Андрій Когут

Всеукраїнська громадянська кампанія ПОРА

Астрід Коль

Академія української преси

Олександра Кужель

Аналітичний центр “Академія”

Сергій Кисельов

Національний університет “Києво-Могилянська академія”

Віра Нанівська

Міжнародний центр політичних досліджень

Святослав Павлюк

Польсько-американо-українська ініціатива про співпрацю (ПАУСІ)

Ігор Попов

Комітет виборців України

Оксана Шуляр

Інститут євроатлантичного співробітництва

Марина Сугак

Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України

Сергій Таран

Міжнародний інститут демократії

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: