#ЗнімайРожевіОкуляри: забезпечення доступу до знеболення

13 квітня експерти у сфері паліативної допомоги запустили інформаційну кампанію #ЗнімайРожевіОкуляри, яка пояснюватиме пацієнтам, лікарям і фармацевтам, що знеболення - це право кожної людини.

13 квітня експерти у сфері паліативної допомоги запустили інформаційну кампанію #ЗнімайРожевіОкуляри, яка пояснюватиме пацієнтам, лікарям і фармацевтам, що знеболення – це право кожної людини. При адекватному знеболенні, якість життя пацієнтів стає значно кращою, проте в Україні лише від 5 до 15% пацієнтів, які потребують сильнодіючих знеболюваних засобів, можуть безперешкодно їх отримати. Лікарі, які свідомо не виписують знеболення, створюють для пацієнтів нестерпні умови життя, які можна порівняти з тортурами. Міжнародний фонд «Відродження» разом із партнерами закликають лікарів та фармацевтів зняти «рожеві окуляри» та усвідомити, що їхні дії порушують права пацієнтів. 

 «Велика проблема з доступом пацієнтів до знеболення полягає в тому, що в більшості, лікарі не застосовують правильні схеми знеболення та не керуються протоколами лікування хронічного больового синдрому. Наприклад, у Дніпрі лише один заклад з 11 Центрів первинної медико-санітарної допомоги забезпечує адекватним знеболенням пацієнтів, які в ньому обліковуються. Тобто лікарі лише в одному Центрі керуються локальним протоколом лікування болю, використовують школу оцінки болю для призначення лікування, забезпечують пацієнтів пільговими рецептурними бланками на сильнодіючі знеболювальні засоби», – підкреслює Ксенія Шаповал, менеджерка програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

Міжнародний фонд «Відродження» продовжує підтримувати ініціативи, які сприяють рівному доступу громадян до життєво необхідних лікарських засобів і відповідного лікування, у тому числі до знеболюючих препаратів. Інформаційна кампанія #ЗнімайРожевіОкуляри одна з таких ініціатив, вона покликана актуалізувати в суспільстві розуміння поняття поваги до людської гідності у медичній сфері та захисту прав пацієнтів, коли мова йде про право на доступ до знеболення.

Інша проблема – це порушення лікарями чинного законодавства та острах працювати за новими стандартами призначення сильнодіючих знеболювальних засобів. У Києві наразі найгірша ситуація щодо надання адекватного знеболення. Тут лікарі використовують застаріле  законодавство, що має негативні наслідки для пацієнтів. Відповідно до Постанови КМУ №333 від 13 травня 2013 року лікар має призначати сильнодіючі знеболювальні засоби одноосібно. Але в Києві експерти фіксують масове призначення знеболювальних препаратів виключно комісіями, хоча таку норму відмінено, що призводить до затягування процесу отримання лікарських засобів.

За словами Олександри Брацюнь, радника в.о. міністра охорони здоров’я України з паліативної допомоги, у регіонах лікарі побоюються виписувати знеболюючі препарати, бо за цим слідує покарання з боку керівництва лікувальних закладів. «Лікарі у регіонах готові працювати за новими стандартами, але нам цього не дозволять їх безпосередні керівники», – каже вона.

За даними ВООЗ, при правильному застосуванні сильнодіючих знеболювальних засобів, пацієнт може повністю позбавитися болю. «В Україні лише від 5 до 15 відсотків пацієнтів умовно досягнули стану життя без болю. Тобто вони не повністю позбавлені больових відчуттів, але порівняно з іншими ситуаціями, цей рівень є прийнятним. Найчастіше ми спостерігаємо ситуацію, коли на питання «Чи всі хворі забезпечені знеболювальним?» головний лікар відповідає: «Звичайно так». Хоча якщо спитати пацієнта – то виявляється ситуація зовсім незадовільна», – вважає Андрій Роханський, директор громадської організації «Інститут правових досліджень та стратегій».

Інформаційну кампанію реалізовуватиме програмна ініціатива «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» у партнерстві з Інститутом правових досліджень та стратегій, благодійним фондом «Соборність», благодійним фондом допомоги невиліковно хворим «Мати Тереза», громадською організацією «Клуб «Шанс», Інститутом соціального розвитку, Українськими правовими ініціативами, благодійною організацією «Мережа 100 відсотків життя Рівне».

Наступні заходи в межах кампанії відбудуться в Сумах (19 квітня) та Рівному (27 квітня). Більше про паліативну допомогу в Україні можна дізнатися на сторінці Facebook.

За детальнішою інформацією звертайтесь до Андрія Роханського, директора громадської організації «Інститут правових досліджень та стратегій» +38 050 1784 042.

Для додаткових коментарів щодо проектів програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження», журналічти можуть звернутись до її директора Вікторії Тимошевської, надіславши свій запит на pr@irf.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: