Знаний міліціонер і мова ворожнечі

Активісти вимагають провести службове розслідування щодо посадовця, який порушив права затриманого, та надати відповідь за результатами перевірки.

Ілля Кива – начальник департаменту протидії наркозлочинності МВС України, знаний міліціонер і громадський діяч, відомий серед іншого тим, що очолив і керує громадською організацією «Всеукраїнський союз ветеранів АТО» 20-го січня 2016 року написав у своїй сторінці у Facebook:

Це викликало швидку й бурхливу реакцію представник правозахисних громадських організацій, які займаються ромською тематикою. Пост Іллі Кива був розцінений як образливий, оскільки в ньому присутня вказівна на етнічну приналежність затриманого, що є недопустими з точки розу прав людини. Окрім цього, дописом пан Кива також порушив права затриманих, оскільки опублікував 5 фото, на яких видно обличчя людей.

Петро Бурлаченко, голова ГО «Альянс ромен Черкащини» пояснює: «Перед порушенням чи під час розслідування кримінальної справи слідчий, прокуратура, суд не мають права зазначати приналежність затриманих до тої чи іншої національної меншини, оскільки це принижує людську гідність, не сприяє толерантному ставленню та порушує права людини». 

Ромські громадські активісти направили 2 листи Міністру внутрішніх справ України Арсену Авакову від Всеукраїнської спілки громадських організацій «Конгрес Ромен України» та Коаліції ромських неурядових організацій «Стратегія 2020».

Володимир Кондур, голова коаліції ромських експертів зауважує: «Останнім часом неурядові організації фіксують не поодинокі випадки проявів ксенофобії, мови ворожнечі по відношенню до ромів як у ЗМІ, так і з боку представників влади. Ми хочемо, щоб на наші заяви була відповідна реакція з боку керівництва МВС, працівником якого є пан Кива і ми сподіваємось, звернення від громадян України, якими є роми, не залишиться без уваги».

У своїх зверненнях правозахисники висловлюють обурення діями публічної особи. У листі «Конгресу Ромен України» зокрема зазначено, що опублікована паном Кивою інформація «має образливі висловлювання стосовно ромської національної меншини, що негативно впливає на імідж ромського населення та принижує людську гідність. Крім того, згадування приналежності до будь-якої національності при порушенні чи розслідуванні кримінальної справи порушує права людини і громадянина, зокрема Міжнародну Конвенцію основоположних прав і свобод та не сприяє толерантному ставленню до ромської національної меншини. Подібні висловлювання формують негативну оцінку з боку українського суспільства, що призводить до расової, міжетнічної ворожнечі та суперечить декларованим намірам розвитку правової держави».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Представники Коаліції також наголошують, що оприлюднена інформація «містить мову ворожнечі стосовно ромської національної меншини. Подібні висловлювання посилюють негативне ставлення до ромів з боку українського суспільства, що призводить до расової, міжетнічної ворожнечі». Посадовець Ілля Кива є публічною особою, тому повинен виконувати вимоги щодо недопущення мови ворожнечі у виступах, статтях, цитатах. Комітет міністрів Ради Європи визначає мову ворожнечі як усі форми самовиразу, які включають поширення, підбурення, сприяння або виправдання расової ненависті, ксенофобії, антисемітизму чи інших видів ненависті на ґрунті нетерпимості».

Активісти вимагають провести службове розслідування щодо даного посадовця та надати відповідь за результатами перевірки.

Ольга Жмурко, директор Ромської програмної ініціативи коментує: «Етнічний профайлінг – а саме так можна охарактеризувати допис Іллі Киви. Він є недопустимим в правовому демократичному суспільстві. В умовах реформування всієї системи Міністерства Внутрішніх Справ його посадовці мають давати позитивний приклад своїм підлеглим і суспільству в цілому, а не поширювати мову ворожнечі і стереотипи».

До звернення приєднується все більше правозахисників і громадських активістів, серед них Яна Салахова (мережа ініціативи «Розмаїття»), Мирослав Грінберг (викладач Нової поліції) та інші.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: