Журналісти та експерти провели дискусію на тему “Чи потрібна замісна терапія в Україні?”

23 жовтня 2009 року в Міжнародному фонді “Відродження” відбувся прес-ланч за участю журналістів друкованих періодичних видань і телеканалів та експертів із замісної терапії.

Журналісти провідних телеканалів та видань надали до перегляду матеріал, відзнятий під час прес-турів, що відбулися впродовж року.

Зокрема, телеканал “Інтер” оприлюднив відео з Литви, де замісна терапія використовується як ефективний метод зменшення шкоди та лікування наркозалежності впродовж 15 років. Провідні експерти з Литви та самі пацієнти клінік засвідчили доцільність замісної терапії, а також поділилися досвідом роботи в цій області.

Декілька пацієнтів, що зустрічалися з журналістами в Литві, підтвердили той факт, що метадон є препаратом, за допомогою якого цілком реально позбавитися наркозалежності та захистити себе та близьких людей навколо від небезпечних інфекційних захворювань.

На одному з відео заступник мера міста Клайпеда та голова комісії з наркоконтролю в місті Аудра Дауйотьене прокоментувала ситуацію з замісною терапією так: “Міська влада теж опікується цими питаннями на міському рівні. Спочатку нас питали – чи в вас мало проблем, навіщо ще й наркозалежні? Але якщо ми не будемо опікуватися проблемою наркозалежних, здорові люди матимуть загрозу своєму здоров’ю та життю. Ці питання повинні бути затверджені на політичному рівні, адже від цього залежить суспільне бачення проблеми, а для цього політикам треба відмовитись від заробляння політичних балів на гострих соціальних проблемах, зокрема на методах лікування, таких, як замісна терапія” 

Також, журналісти виклали реальне бачення ситуації щодо того, що насправді відбувається з замісною терапією в Україні. До перегляду було запропоновано відео з Сімферополю та відеороліки, змонтовані з журналістських відео: “Список очікування”, “Метадон в Криму”, “Перший день”, та інші, що вже викладені на інтернет-ресурсі http://www.zpt.in.ua/.

Учасники заходу запропонували до перегляду також фільм “Повернення додому”.

В ході прес-ланчу відбулася відкрита дискусія між журналістами, пацієнтами замісної терапії, експертами. Експерти, зокрема Тамара Трецька, заступник директора з питань ЗПТ Українського інституту досліджень політики щодо громадського здоров’я, поділилися інформацією щодо справжніх проблем, що виникають в регіонах із організацією допомоги наркозалежним. Зокрема, за словами Трецької, в деяких регіонах досі не мають можливості повноцінно відкривати кабінети замісної терапії, а посадовці заважають роботі центрів ЗПТ, іноді закидаючи провокаційні звинувачення в адресу працівників.

“Програми ЗПТ у світі мають вже 20-річну історію. Вперше вони почали впроваджуватися в 1964 році, спочатку в США, а потім у Канаді та Великій Британії. Тривалі дослідження, проведені в США, Західній Європі та Австралії, підтвердили, що ЗПТ є найефективнішим методом у комплексі лікування та реабілітації хворих на опіоїдну залежність. ВООЗ наполягає, що особливо важливо використовувати цей вид лікування саме в тих країнах, де головним шляхом розповсюдження ВІЛ-інфекції є ін’єкції, а головна уражена група – СІН”, — підкреслила Трецька.

На думку Павла Скали, міжнародного експерта з питань наркополітики, МБФ “Міжнародний Альянс з ВІЛ /СНІД в Україні”, замісна терапія вже давно зарекомендувала себе в світі як дієвий метод лікування, а перешкоджають замісній терапії лише ті, хто “кришує” ринок вуличних наркотиків. “Відома теза “Наркобізнес проти ЗТ” знедавна вкотре знайшов своє підтвердження в Україні. В Харкові була розкрита відома група наркодільців, в яку входили керівники підрозділів харківської міліції. То ж, не дивує, чому Харківська область на сьогодні є єдиним регіоном, де немає ЗПТ. Саме затримані оборотні в погонах не давали спокою фармацевтичній компанії, що в рамках загальнодержавної програми офіційно поставляє метадон та бупренорфін в Україну, таким чином, підриваючи рентабельність нелегального наркобізнесу”, — підкреслив в ході прес-ланчу Павло Скала.

На даний час ЗПТ із використанням метадону та бупренорфіну у світі отримують більш 1 млн. наркозалежних людей у 65 країнах світу, в т.ч. в усіх країнах Європейського Союзу. На пострадянському просторі програми ЗПТ впроваджуються в Литві, Латвії, Грузії, Азербайджані, Киргизстані, Біларусі, в Україні тощо.

Перші пілотні проекти ЗПТ в Україні з обмеженою кількістю пацієнтів розпочались у 2004 році на базі наркологічних закладів в Херсоні та Києві за підтримки представництва Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні. Подальше фінансування впровадження програми ЗПТ в Україні забезпечується за кошти Глобального Фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

Станом на 15 жовтня 2009 року в Україні замісну підтримувальну терапію отримують 4719 пацієнтів, з них 844 — ЗПТ із застосуванням препарату “Еднок” (бупренорфіну гідрохлориду), 3875 – із застосуванням препарату “Метадол” (метадону гідрохлориду). Програма ЗПТ здійснюється у 26 регіонах України в 100 закладах охорони здоров’я, як у наркологічних диспансерах, так і на базі багатопрофільних лікарень, протитуберкульозних диспансерів та центрів профілактики та боротьби зі СНІДом.

ЗПТ — це один із видів наркологічної допомоги хворим на опіоїдну залежність. Більше інформації щодо замісної підтримувальної терапії можна прочитати тут.

В прес-ланчі взяли участь:

  • Павло Скала – міжнародний експерт з питань наркополітики, МБФ “Міжнародний Альянс з ВІЛ /СНІД в Україні”
  • Тамара Трецька – Український інститут досліджень політики щодо громадського здоров’я, заступник директора з питань ЗПТ
  • Дмитро Шерембей – ВБО “Всеукраїнська мережа ЛЖВ”
  • Ірина Сухопарова – мати наркозалежної
  • Вікторія Тимошевська– директор програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”
  • Галина Скіпальська – HealthRight Intenational (Право на здоров`я), директор в Україні
  • Святослав Шунько – пацієнт замісної терапії,
  • Катерина Маланчук – пацієнт замісної терапії
  • Рудак Людмила — пацієнт замісної терапії
  • Шандрак Віталій — пацієнт замісної терапії

Журналісти:

  • Олеся Вакулюк – телеканал “Інтер”,
  • Наталя Плахотнюк – газета “Молодь України”
  • Тарас Ратушний – телеканал “Белсат”, експерт з питань наркополітики
  • Ангеліна Карякіна – “Газета по-українськи”, журнал “Країна”

Модератор та журналіст — Марія Лебедєва

Олена Кучерук, Координатор полісі-компонента програми “Зменшення шкоди”
тел: +380 (44) 461 97 09 | факс: +380 (44) 486 76 29
eлектронна пошта: kucheruk@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, вул. Артема 44, оф. 4

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: