Земля для учасників АТО

За підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках конкурсу «Сприяння соціальній адаптації учасників АТО» громадською організацією «Спілка ветеранів АТО» у Харківській області реалізується проект «Порада. Підтримка. Допомога».

За підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках конкурсу «Сприяння соціальній адаптації учасників АТО» громадською організацією «Спілка ветеранів АТО» у Харківській області реалізується проект «Порада. Підтримка. Допомога». Мета проекту – створення команди–мобільної групи із членів організації, які самостійно опрацьовують питання знаходження та оформлення належним чином земельних ділянок для учасників АТО. Крім того, передбачається функціонування кабінету юридичних консультацій, первинної юридичної допомоги, що спеціалізується на питаннях учасників АТО.

«Проблема, яку планували вирішити за допомогою втілення нашого проекту, – належна соціальна реабілітація демобілізованих учасників АТО, створення такого соціального середовища, у якому ветерани війни за незалежність України мали б можливість відчути піклування про себе, допомогу у вирішенні своїх проблем», – коментує голова організації «Спілка ветеранів АТО» Якименко Владислав.

За словами пана Якименко, в ході реалізації проекту організація пройшла досить довгий шлях. Він починався відпрацюванням по відкритій карті ДержГеоКадастру масивів, які потенційно можливо виділити учасникам АТО у 7 районах Харківської області, де первинно відібрали 43 земельних масиви. Шляхом проведення консультацій зі спеціалістами, організацією нарад з представниками місцевих громад учасників АТО та виїзду мобільної групи для погодження з місцевими органами влади та органами місцевого самоврядування процесу оформлення, було остаточно розпочато процедуру підготовки 11 земельних масивів.

Далі був проведений прозорий та чесний розподіл земельних ділянок шляхом проведення жеребкування з подальшим оформленням документації. На даному етапі реалізації проекту вдалося досягти значних результатів. Вже зараз триває оформлення близько 500 гектарів. Кількість земельних ділянок, оформлення яких стало можливе за допомогою проекту, зараз становить 760. А в наступні декілька місяців планується досягти довести цю кількість до 1200-1300 земельних ділянок.

Крім того було надано особисті юридичні консультації у сфері земельних відносин, отримання правовстановлюючих документів на земельні ділянки 90 учасникам АТО, та зареєстровано 4 садівничих кооперативи.

«Сьогодні наш регіон одним з лідерів в даному питанні, – підкреслює Владислав Якименко, – за порадами звертаються дружні організації з усієї України. Успішна діяльність організації є приводом для довіри з боку ветеранів АТО, що сприяє збільшенню чисельності членів організації та підвищує її спроможність. Ще одним досягненням є зміна відношення місцевих громад до демобілізованих учасників АТО через авторитет організації. В результаті серед місцевого населення руйнуються стереотипи щодо ветеранів, зменшується соціальна напруга, покращується відношення збоку органів місцевого самоврядування. Навіть спрощується ситуація з виділенням землі, оскільки місцева громада розуміє, що земля відходить не на корупційні схеми. Свідченням цього у сфері, на яку був спрямований наш проект, є створення Центру допомоги учасникам АТО при головному управлінні Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру».

 

Під час реалізації проекту не вдалось уникнути і деяких труднощів. Найяскравіший приклад, з якими декілька разів вже зіштовхнулися активісти, коли вже на фінішному етапі погодження земельного масиву виявляються особи, що раніше оформили або претендували на ці землі (починали оформлювати, погоджувати). Фактично з`ясувалося, що у відкритій карті ДержГеоКадастру немає жодних свідчень про такі напівтіньові операції, які проводилися до 1998 року — вони не внесені до реєстру, свідчень про це не має навіть у районних відділеннях ДержГеоКадастру. Такі проблеми вирішуються шляхом офіційного звернення, як від «Спілки ветеранів АТО», так і від районних управлінь ДержГеоКадастру до органів місцевого самоврядування, в архівах яких і зберігаються такі акти на право постійного землекористування або права власності. Саме робота з місцевими землевпорядниками, які на практиці знають коли, як і кому відводилося ділянки, надає найбільш точну та перевірену інформацію.

«Те, що процес отримання земельних ділянок учасниками АТО, підкреслимо, не просто земельних ділянок, а у гарних, зручних для майбутнього розвитку земельних масивах, проходить вже практично без зупинок, доводить те, що питання протидії корупції у цій сфері може вирішуватися за допомогою громадськості. Шахраї, які займаються напівзаконними та повністю незаконними справами у цій сфері, не мають змоги реалізувати свої корупційні схеми», – зазначив Владислав Якименко.

До активної реалізації проекту долучилося Харківське обласне управління ДержГеоКадастру, яке створило робочу групу з питань виділення земельних ділянок учасникам АТО. Заступник голови цієї групи Євген Оберемк зазначив, що плідна співпраця громадських організацій, благодійного фонду та представників державних установ, якнайкраще доводить, що така результативність роботи є цілком закономірною, оскільки всі зацікавлені сторони працюють з повною самовіддачею.

Слід зауважити, що з погляду на прийняття Верховною Радою 19 квітня 2016 р. у першому читанні законопроекту №4355 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням та охороною земель” (згідно з яким повноваження виділення земельних ділянок сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів перейдуть до компетенції місцевих органів самоврядування), деякі представники місцевих органів самоврядування роблять усе можливе, щоб затягнути процес отримання учасниками АТО земельних ділянок, чекаючи коли питання виділення цих земельних ділянок перейдуть повністю до їх компетенції. Але за підтримки Харківської обласної державної адміністрації, обласної ради такі ситуації вдається вирішувати. Не чекаючи прийняття у другому читанні законопроекту №4355, активісти, які працює над проектом, вирішили прискорити відбір та відповідну роботу з земельними масивами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: