Законодавство не дозволяє громадськості належно контролювати якість житлово-комунальних послуг

В Івано-Франківську відбувся круглий стіл “Впровадження механізмів впливу органів самоорганізації населення на забезпечення мешканців житлово-комунальними послугами”

5 липня в Івано-Франківську відбувся круглий стіл “Впровадження механізмів впливу органів самоорганізації населення на забезпечення мешканців житлово-комунальними послугами”. Захід провели ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” й Інформаційно-правовий центр “Наше право” за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”, “Pact Inc.” та Фонду Східна Європа.

В обговоренні взяли участь 34 особи – представники органів самоорганізації населення, місцевих органів виконавчої влади й органів місцевого самоврядування зі Львова, Ужгорода, Луцька, Рівного, Чернівців та Івано-Франківська.

На думку голови ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” Андрія Крупника, розмову про проблеми у сфері ЖКГ потрібно починати зі зміни пріоритетів. “Держава передусім має забезпечити людей якісними й доступними комунальними послугами та позбавити галузь ЖКГ від усеохопної корупції”, – наголосив він.

Експерти звернули увагу на те, що чинні законодавчі норми неузгоджені одна з одною, не утворюють єдиної системи та не забезпечують належної законодавчої бази для здійснення громадськістю й ОСНами контролю за якістю ЖКП. Практично немає законодавчих норм, які б дозволяли громадськості й ОСН брати участь у процедурі формування тарифів на ЖКП. Немає механізмів впливу громадськості на формування та прийняття інвестиційних програм підприємств ЖКГ. Затверджені урядом Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води й водовідведення не містять легітимних процедур визначення уповноважених житлових будинків підписувати вказані акти від імені мешканців тощо.

Чинні підзаконні НПА, за словами фахівців, також не містять дієвого механізму впливу споживачів на відбір виробників / виконавців ЖКП. Установлений порядок проведення конкурсу з надання ЖКП створює передумови для змови учасників конкурсу та конкурсної комісії та не сприяє створенню ринку ЖКП, не стимулює виробників / виконавців підвищувати якість послуг та оптимізувати їх вартість. А правила надання послуг з електро- та газопостачання населенню взагалі не містять навіть формальних механізмів контролю з боку громадськості.

Деякі НПА, за словами експертів, прямо суперечать законодавству України – наприклад, ті, що стосуються вивезення побутових відходів і відключення споживачів окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при їх відмові від централізованого теплопостачання.

Резолюція круглого столу

Фото

Інформаційно-правовий центр “Наше право”
nashepravo@gmail.com

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування”  – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: