Забезпечення доступу до знеболення важкохворих пацієнтів в Україні

Нарешті затверджено Наказ #494 МОЗ України, який дасть змогу медичному персоналу в повній мірі використовувати прогресивні норми забезпечення знеболенням паліативних пацієнтів в Україні.

Нарешті затверджено Наказ #494 МОЗ України, який дасть змогу медичному персоналу в повній мірі використовувати прогресивні норми забезпечення знеболенням паліативних пацієнтів в Україні. Про це заявили учасники прес-конференції, яка відбулась 14 вересня в  інформаційній агенції  УНІАН.

Завдяки прийнятому наказу №494, система обігу підконтрольних препаратів в Україні стала однією з найдемократичніших на пострадянському просторі, та свідчить про формування в Україні наркополітики з людським обличчям. Норми затверджені у наказі визнають право лікаря на самостійне прийняття рішень щодо надання допомоги пацієнтам та забезпечують права пацієнта на доступ до якісного знеболення.” – заявила Ксенія Шаповал, менеджер напрямку наркополітики, програмної ініціативи “Громадське Здоров’я”, Міжнародного Фонду “Відродження”.

Прийнятий нещодавно Наказ МОЗ #494 “Про деякі питання придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропними речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я” пройшов довгий шлях погодження з Міністерством внутрішніх справ, Державною службою з контролю за наркотиками та Міністерством охорони здоров’я, завершивши 2-річну роботу по подоланню нормативної колізії у сфері регулювання обігу контрольованих препаратів, зокрема сильних знеболювальних в Украіні.

Реалізовуючи реформування сфери охорони здоров’я, Наказ МОЗ №494 прийнятий на виконання принципів Державної стратегії України щодо наркотиків та забезпечує практичну реалізацію Поставнови КМУ №333 від 13.05.2013 року, яка значно спрощує систему обігу контрольованих речовин у закладах охорони здоровя, та відповідає реалізації державних пріоритетів України в напрямку Європейської інтеграції.” – заявив під час прес-конференції Олег Дзісяк, голова служби з контролю за наркотиками України.

Олег Дзісяк також зазначив, що за даними Міжнародного комітету по контролю за наркотиками, Україна займає 41 місце серед 42 країн Європи по кількості споживання морфіну на душу на населення, і 172 місце із 178 країн світу. Це вкрай низький показник, який свідчить про тотальну невирішеність проблеми доступу до знеболення в Україні – реальна потреба у знеболення на сьогодні задовольняється лише на 10-15%, вважає експерт.

Затвердження наказу #494 дасть змогу медичному персоналу в повній мірі використовувати прогресивні механізми та норми із забезпечення знеболенням паліативних пацієнтів. Зокрема, рішення про призначення опіоїдних анальгетиків більше не прийматиметься комісійно – відтепер  рішення про призначення знеболення прийматиме лікуючий лікар самостійно; є можливість забезпечувати важкохворих пацієнтів запасом сильнодіючих знеболювальних засобів на період до 15 діб.

Ксенія Шаповал також зазначила, що при потребі 3500 тисячі ліжок, за рекомендаціями ВООЗ, в Україні наявно 1500 стаціонарних ліжок паліативної допомоги, включаючи місця у 8 хоспісах в усіх регіонах України. Щодо виїзних служб, які надають паліативну допомогу на дому, в Україні діють лише 6  служб для дорослих та 3 служби для дітей, у той час коли 80% усіх паліативних пацієнтів хотіли б отримувати паліативну підтримку саме на дому.

Експерти зазначили, що систему обігу контрольованих препаратів в Украіні було змінено ще у 2013 році. 13 травня 2013 року було затверджено постанову КМУ #333, але відповідність профільних наказів, зокрема МОЗ України, потребувала доопрацювання. Це призвело до того, що половина медичних працівників в країні працювали за застарілими нормативно-правовими документами, а інша частина – за новими нормами.

Захід відбувся за підтримки програмної ініціативи “Громадське Здоров’я” Міжнародного Фонду “Відродження”.

Контакти:

Програмна ініціатива “Громадське Здоров’я”, Міжнародний Фонд “Відродження”

Сторінка у Facebook: Паліативна допомога в Україні

Інформація для ЗМІ: Анастасія Безверха, +38067 4465330, karabashi@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: