За підтримки Фонду стартував новий проєкт, що готуватиме громади до повернення ветеранів у цивільне життя

За загальними оцінками, кількість демобілізованих військових після перемоги сягне 2-3 млн людей або близько 10% населення країни. Це молоді працездатні люди (25-45 років), часто з активною життєвою позицією і підвищеним почуттям справедливості.

Саме тому, важливо територіальним громадам бути готовим до повернення такої кількості ветеранів та ветеранок, а також до роботи з членами їхніх родин. Кожна громада, яка є унікальною, повинна знати й ідентифікувати нинішнього військового, а завтра – ветерана і членів його родини і розуміти, у який спосіб вони будуть підтримувати таких людей, через які послуги та інтеграційні процеси громада буде розвиватися надалі.

З цією ідеєю ГО “Простір Можливостей” та Всеукраїнська асоціація громад запускають новий проєкт, який підтримав Міжнародний фонд “Відродження”, і був представлений на пресконференції у Media Center Ukraine, 1 листопада.

Участь у пресконференції взяла Оксана Коляда з “Простору Можливостей”, Ігор Абрам’юк, директор з розвитку – заступник виконавчого директора Всеукраїнської асоціації громад, та Ольга Гальченко, менеджерка програми “Громадянська стійкість” Фонду “Відродження”.

“Наш фонд у цьому році вивів напрямок підтримки ветеранів в один з ключових. І ми розуміємо, що вони повертатимуться у свої громади. Тому для нас у цьому проєкті важлива синергія “Простору можливостей”, як дослідницької експертної організації у ветеранській темі, і Всеукраїнської асоціації громад, яка має експертизу у роботі із органами місцевого самоврядування.”, – підкреслила Ольга Гальченко.

Ольга Гальченко

До слова, Фонд не перший рік підтримує команду “Простору Можливостей” у проєктах, які повʼязані із ветеранською темою. Зокрема ще у 2021 році Фонд допоміг створити широку коаліцію ветеранських просторів, для можливості реалізації спільних проєктів для захисту і підтримки ветеранок і ветеранів. Робота коаліції і надалі здійснюється за підтримки Фонду. Сьогодні вона є важливим інструментом у сфері реінтеграції захисників та захисниць у цивільне життя і яка так чи інакше буде залучена у проєкт з підготовки громад до повернення ветеранів та ветеранок у цивільне життя.

Що передбачає проєкт і які громади братимуть участь? 

До проєкту будуть долучені такі громади:

  • Жовтоводівська громада (Дніпропетровщина)
  • Лисецька громада (Івано-франківщина)
  • Білоцерківська громада (Київщина)
  • Жовківська громада (Львівщина)
  • Вознесенська громада (Миколаївщина)
  • Чорноморська громада (Одещина)
  • Терешківська громада (Полтавщина)
  • Деражненська громада (Рівненщина)
  • Рукшинська громада (Чернівецька)
  • Ічнянська громада (Чернігівщина)

Проєкт триватиме рік і матиме три комплексні напрямки: дослідницький, навчальний і нормативний.

  • Дослідницький – передбачає вивчення профайлу громади (від економічної спроможності до ветеранських програм);
  • Навчальний – глибоке стратегування з 10 обраними громадами, консультування 20 громад, навчання старост сіл та селищ, інформування до 500 громад, а також підтримка у формуванні єдиної управлінської вертикалі;
  • Нормативний – створення типового документу підтримки ветеранської політики та його масштабування на інші громади. 

“Проєкт з підготовки громад до повернення ветеранів та ветеранок у цивільне життя має на меті змінити дизайн мислення голів громад аби вони побачили перспективу розвитку громади в людях, які повертаються з фронту у мирне життя.”, – пояснює Оксана Коляда.

Роль Асоціації громад, окрім відбору територіальних громад, полягає у спільному відпрацюванні стратегування з головами громад і подальшої адвокації не тільки серед стейкхолдерів громади, а й на рівні держави. Адже «не все, що пропонує держава громаді – працює на місцях», – говорить Ігор Абрам’юк.

Іноді, принцип «знизу догори» ефективніший, адже ветерани і ветеранки після демобілізації одразу поїдуть додому: у свої громади, родини, трудові колективи. І почасти, це будуть маленькі міста та селища, де їх мають гідно зустріти.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: