Як вивести затримання з тіні – ключові тези другого Just Talk

7 червня у правовому просторі Pravokator пройшла друга зустріч з серії неформальних дискусій на тему кримінальної юстиції Just Talk.

7 червня у правовому просторі Pravokator пройшла друга зустріч з серії неформальних дискусій на тему кримінальної юстиції Just Talk. Її темою стало реформування процедур затримання, а учасниками –адвокати, судді, прокурори та експерти у сфері кримінальної юстиції. Організатор заходу – програма «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».

Ускладненість проведення затримань відповідно до нового законодавства призвело до того, що більшість затримань проходять в тіні і не фіксуються документально. Це, в свою чергу, не дозволяє затриманим бути впевненими у дотриманні своїх прав.

За словами виконавчого директора Експертного центру з прав людини Юрія Бєлоусова, з 2008 року кількість затримань по ст. 208 Кримінального кодексу почала критично падати, хоча кількість злочинів зростала. Аналіз як статистики, так і практики показав, що, фактично, офіційно-затриманих в сотні разів менше, ніж людей, що привозять і тримають у відділках.

«Сьогодні затримання може здійснюватись тільки за злочином, що передбачає обмеження свободи. Затримання перетворилось на своєрідний обвинувальний акт – адже якщо ти затримав людину, але звільнив її через 24 години, це часто розцінюється, ніби ти незаконно утримував особу» – відзначив Юрій Бєлоусов.  

Ключові проблеми застосування затримання, які були озвучені:

  • Затримання перетворилось на самоціль
  • Існує обмежене коло злочинів, за які можна затримати в порядку ст. 208
  • Відсутність єдиного розуміння, хто є уповноваженою службовою особою
  • «Ордерне» затримання фактично не працює, адже спочатку особа має бути повідомлена про підозру
  • Субститути затримання: запрошення, доставлення, силове захоплення.

Фахівець Експертного центру з прав людини Євген Крапивін розповів представив шляхи для рішення проблем, які були напрацьовані групою практиків та експертів.

Це можуть бути законодавчі зміни, застосування стандартів досудового розслідування та зміна судової практики. І хоча багато змін можливо реалізувати без зміни законодавства, проте внесення деяких уточнень у Кримінально процесуальний кодекс може суттєво покращити поточну ситуацію.

Аркадій Бущенко, суддя Верховного суду, присвятив свій виступ тому, в чому лежить корінь проблем і як суди можуть повпливати на цю проблему. «Затримання – це неприємно, але це не критично, – сказав Бущенко. – Критично – це порушення прав: катування, незаконне утримання тощо. Особа, яка утримується незаконно через те, що затримання оформити надто складно, перебуває у значно вразливішому становищі».

В умовах, коли вимоги щодо того, що має мати поліцейський задля затримання є завищеними, перший необхідний крок – це обов’язкова реєстрація усіх затриманих. Якщо це сталося – людина захищена, якщо ж ні – вона повністю вразлива.

Фокус має бути не в тому, щоб запобігти затриманню, а щоб затримання проходили в законний спосіб, – підсумував суддя.

Деталізовані матеріали з зустрічі ви можете скачати за посиланням.

Формат неформальних зустрічей Just Talk був започаткований у квітні 2019 року і і передбачає серію відвертих експертних розмов на тему реформування кримінальної юстиції. Перша розмова стосувалася інституту підозори. За словами директора Правової програми Міжнародного фонду «Відродження», формат викликає жвавий і серйозний інтерес серед професійної аудиторії, адже протягом останніх років Україна отримала велику кількість змін в сфері кримінальної юстиції, не усі з яких були продуманими і виправданими. Однією з причин цього є низька залученість професійних спільнот у обговорення та дискусії з приводу реформ, в той час як індивідуальна спроможність в Україні часто є вищою, ніж інституційна. Міжнародний фонд «Відродження» спробував залучити в цей процес усіх, хто має що сказати і чия думка може допомогти у побудові ефективної та людяної системи кримінального правосуддя.

Слідкуйте за оновленнями на сторінці Just Talk у facebook – https://www.facebook.com/justtalk.club/

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: