Як узаконити безхазяйний будинок на селі?

Людмила Ковтун, голова ГО "Фонд сільських громад Дворічанщини", опублікувала статтю про узаконення сільських будинків, які залишилися без господаря

Людмила Ковтун, голова ГО “Фонд сільських громад Дворічанщини”, опублікувала на порталі “Правовий простір” статтю про узаконення сільських будинків, які залишилися без господаря. Матеріал підготовано за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Як узаконити безхазяйний будинок на селі?
Людмила Ковтун

Покинуті будинки у селах – це прикмета часу. З року у рік в Україні з мапи зникають навіть цілі села. І це при тому, що є багато родин, які б хотіли мати хоч якесь житло і заради цього могли б жити й працювати в селі. Наскільки це реально і що треба робити, щоб узаконити безхазяйне майно, консультує юрист Дворічанського Центру правової інформації та консультацій Роман Радьков.

Приводом для вивчення законодавства з питання поводження з неоформленими, кинутими будинками у селі стала конкретна ситуація, яка виникла у селі Кутьківки Дворічанського району Харківської області. До Центру правової інформації та консультації, що працює на базі громадської організації Фонд сільських громад Дворічанщини за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження», 11 листопада звернувся батько багатодітної родини пан Іллющенко. Він розповів, що проживає у селі Кутьківки у покинутому власниками будинку, куди його родину поселила селищна рада. Взагалі цей будинок здавна використовується для надання житла малозабезпеченим громадянам. Збудований він 40 років тому, зі справжніх власників у живих залишився лише син хазяїна будинку, який після смерті батьків не переоформив право власності на будинок. Він має своє житло, тому будинок у селі йому не потрібен. 7 років тому він віддав будинок для проживання своїй однокласниці, вона померла три роки тому, будинок знову спустів. Так було доки в ньому не оселилася багатодітна родина.
 
Зі слів голови родини, проблема полягає у тому, що жодних документів на будинок ніхто немає, нові господарі мешкають у ньому на «пташиних правах» без реєстрації, а значить й без змоги оформити інші документи. У тому числі й допомоги на дітей. Проблеми тривають роками, у мешканців нема грошей їх вирішити, тому щастям, у випадку з паном Іллющенком, стала інформація про те, що можна отримати безоплатну юридичну допомогу у Центрі правової інформації та консультації. Про його роботу багатодітний батько прочитав на дошці оголошень у селищній раді.

Отже, за справу взявся юрист Центру Роман Радьков. На його думку, найбільш правильно та простіше за все буде територіальній громаді в особі сільської ради в порядку ст. 1277 Цивільного кодексу України визнати спадщину відумерлою, подавши відповідний позов до суду. Така спадщина переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Далі селищна рада на цілком законних засадах може розподілити особі (особам) житло керуючись постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року N 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР. І вже лише після цього зареєструвати родину, яка отримала житло, у будинку.

Таким чином, селищній раді за допомоги юристів треба пройти судову процедуру, виконати інші умови, які є у законодавстві, щоб забезпечити житлом багатодітну родину, яка звернулася до Центру.

Контакти:
ГО “Фонд сільських громад Дворічанщини”
(05750) 760 51
dvorich@yandex.ru

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: