Як обласна рада слухає думку народу?

Анна Трепалюк, активістка ВГО "Асоціація сприяння самоорганізації населення", опублікувала статтю про механізми громадської участі у прийнятті рішень місцевою владою

Анна Трепалюк, активістка ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”, опублікувала статтю про механізми громадської участі у прийнятті рішень місцевою владою. Організація підготувала низку пропозицій щодо вдосконалення цих механізмів (за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження”).

Як обласна рада слухає думку народу?
Анна Трепалюк

Новий уряд України оголосив намір максимально залучити населення до прийняття управлінських рішень на місцях. Асоціація сприяння самоорганізації населення проаналізувала на прикладі Одеської обласної ради, як це краще зробити.

Сьогодні те, як звичайні громадяни або їхні об’єднання можуть впливати на рішення міських, селищних, сільських депутатів регулюється Статутом територіальної громади або окремими положеннями (якщо, звичайно, їх ухвалено місцевою радою). Вони передбачають місцеві ініціативи, громадські слухання, консультативно-дорадчі органи та ін.

Але на рівні областей подібних нормативних актів зазвичай немає, хоча обласна рада приймає важливі рішення. А скоро ще й буде формувати обласні виконавчі органи (згідно ухваленій на днях Кабміном Концепції реформування місцевого самоврядування і територіальної організації влади в Україні).

У Регламенті Одеської обласної ради, як пояснює голова Асоціації сприяння самоорганізації населення Андрій Крупник, наявні кілька норм, які ніби то дозволяють зацікавленим громадянам бути присутніми на сесії облради та брати участь у обговоренні проектів рішень та їхній експертизі. Але вони носять переважно формальний характер і їх важко застосувати на практиці. Не кажучи про те, що їх явно недостатньо.

Так, Регламент передбачає оприлюднення проектів важливих рішень, а також їхнє попереднє обговорення з громадськістю, результати якого передаються на розгляд постійних комісій облради. Але необов’язковість цього громадського обговорення та невизначеність його конкретних форм робить цю норму формальною і практично нездійсненною.

Теоретично на засідання облради можуть запросити представників громадських організацій, політичних партій, трудових колективів, органів самоорганізації населення, ЗМІ. Знов таки, чи запросять їх, чи нададуть їм слово при обговоренні значущих для них питань – залежить тільки від волі керівництва облради.

В Регламенті прописано, що постійні комісії можуть залучати громадські об’єднання, наукових робітників та галузевих фахівців до підготовки експертного висновку по проектам рішень. Але це не підкріплено будь-якими гарантіями, що висновки цих експертів якось врахують або навіть оприлюднюють. Не передбачене і матеріальне заохочення роботи експертів.

Асоціація розробила пропозиції щодо змін до Регламенту Одеської обласної ради, які розширяють та упорядковують громадську участь. Ось головні з них:
– надати можливість громадянам та їхнім об’єднанням брати участь у роботі постійних комісій облради;
– оприлюднювати звіти про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку Одеської області і обласного бюджету на офіційному сайті облради, в газеті «Одеські вісті», на щорічному обласному Форумі громадськості;
– дострокова зміна керівника ЗМІ обласної ради має здійснюватись з урахуванням думки громадськості;
– при розробці планів роботи облради слід враховувати пропозиції громадськості;
– контроль за виконанням планів роботи обласної ради та за виконанням рішень може здійснювати Громадська рада при Одеській ОДА та об’єднання громадян;
– проекти рішень обласної ради, які мають суспільне значення, мають попередньо обговорюватись на консультаціях з громадськістю;
– із пропозиціями щодо включення питань до порядку денного сесії облради можуть звернутись й інститути громадянського суспільства;
– виступи представників громадськості можуть бути заслухані під час співдоповідей голів профільних постійних комісій обласної ради;
– при прийнятті Одеською облрадою звернень до мешканців області та до органів влади, участь у їхній підготовці можуть брати представники громадськості за запрошенням керівництва облради.

Ці пропозиції будуть обговорені на круглому столі та представлені експертами керівництву Одеської обласної ради.

Контакти:
ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”
Анна Трепалюк
097 481 17 27
samoorg@ukr.net

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: