Як роми у Прилуках допомагають боротися з коронавірусом і стереотипами

Editor

Матеріал: EuProstir

“Нація не може бути поганою, поганими бувають окремі люди. Не можна всіх загрібати під одну гребінку. І серед українців є погані люди, але якщо ром щось накоїть — то одразу це приписують всім ромам. Не всі роми однакові”, — каже Богдан Андрейченко, керівник громадської організації “Правозахист “ЗОР”. 


“Правозахист “ЗОР” — громадська організація з міста Прилуки, Чернігівської області, працює над подоланням негативних стереотипів, які приписують ромам, а також займається іншими суспільними корисностями, зокрема, надає юридичні, соціальні послуги та консультації не тільки ромам, але й всім, хто потребує, незалежно від приналежності до певної нації. 


“Організації нашій два роки, вона ще зовсім молоденька, але ми дуже стараємося для нашого міста, — пояснює заступниця голови організації Юлія Андрейченко. — Основна наша аудиторія — роми. Працюємо з питаннями дискримінації, адже у нашому місті дискримінують і дітей в школах, і дорослих людей, які не можуть вийти і офіційно працювати. Головна проблема — зі стереотипами. Ось навіть нашому старшому сину шкільні роки було складно пережити — його закривали в підвалах школи, ми його шукали… У нас була зразкова дитина, це знають і вчителі, і директор школи, але ж все одно з нього і глузували, і ображали. Зараз він навчається у коледжі. Загалом, у нас двоє синів. Молодшому уже 14 років, він теж гарно вчиться та планує стати юристом”. 

На фото — Юлія та Богдан Андрейченки

Включаючись в боротьбу з пандемією

ГО “Правозахист “ЗОР” також входить до Ромської ради України, яка об’єднує 47 ромських організацій з 17 областей. 

Нещодавно організація реалізувала проєкт “Допомога лiкарням із засобами захисту вiд коронавiрусу та незахищеним національним меншинам” за підтримки програми “Людяність і взаємодопомога”: гуманітарна ініціатива проти пандемії” — спільної ініціативи Міжнародного фонду “Відродження” і Представництва Європейського Союзу в Україні — що допомагає найрізноманітнішим громадським проєктам під час пандемії коронавірусу в Україні.  

Організація отримала грант на суму близько 40 тисяч гривень для закупівлі засобів захисту, зокрема:

2000 медичних  масок,

2000 медичних рукавичок,

75 респіраторів 3м,

230 захисних окулярів та 50 літрів антисептичного засобу.

Цільовою аудиторією проєкту стали лікарі, які на передовій боротьби з пандемією, а також роми, яким було адресно розвезено засоби захисту.

“Не всі роми Прилук живуть в поганих умовах, але є люди, в яких немає ані газу, ані води, і навіть немає парканів, деякі знімають житло, є сім’ї, в яких діти не ходять до школи не тому, що не хочуть, а тому що навіть не мають що вдягнути”, — говорить Юлія, пояснюючи, для кого саме було розвезено засоби індивідуального захисту.   

“Це не “наркобарони” — вони не крадуть, а працюють на тих роботах, на які їх беруть, розумієте… Саме в рамках цього проєкту ми роздали їм маски, — доповнює Богдан. — Ми також допомагаємо їм через різні фонди отримувати гуманітарну допомогу, часто за свої кошти допомагаємо, хоч і не володіємо мільйонами. Ми взяли на себе всі розхідні кошти — транспортні перевезення, пошту, роздруківки… Всі ж кошти від фонду пішли на закупку засобів захисту”. 

Левова частка засобів захисту за проєктом дісталася Прилуцькій центральній міській лікарні.

“В лікарні були вражені, вони не очікували такої кількості засобів захисту, — розповідає Богдан Андрейченко. — Наша лікарня приймає п’ять прилеглих районів — людей, саме хворих на коронавірус”. 

“Таким чином ми, зокрема, хотіли створити більш лояльне ставлення до нас, до ромів, аби долати стереотипи. Так, роми можуть допомагати! А ставлення дійсно буває різним”, — пояснює Юлія.

Прилуцька центральна міська лікарня отримала 1300 одноразових масок, скільки ж рукавичок, 45 респіраторів, 180 захисних окулярів, 30 літрів антисептика — на суму майже 40 тисяч гривень. 

“Я рада тому, що до нас долучаються просто люди, які живуть в місті Прилуки. Багато такої різносторонньої допомоги ми отримуємо постійно, на постійній основі, в рамках роботи нашого об’єднання мої медичні працівники розуміють, що кількість засобів індивідуального захисту на поточний період більш ніж достатня для того, щоб безпечно працювати — це дуже важливо”, — прокоментувала Яна Погоріла, головна лікарка Прилуцької ЦМЛ для місцевого каналу 41news.

У мріях — громадська приймальня

Керівники організації “Правозахист “ЗОР” розповіли, що давно мріють про громадську приймальню, куди місцеві мешканці могли б звертатися зі своїми проблемами для консультацій чи допомоги, однак поки не можуть отримати приміщення. 

“Ми не просимо це приміщення надати безкоштовно — ми готові платити оренду, але нам ставлять палки в колеса, і не надають його”, — пояснює Богдан Андрейченко.

“Проблема в тому, що часто ми суперечимо місцевій владі, тож вони не хочуть надавати нам приміщення, тому у нас громадська приймальня вдома”, — додає керівник організації.

Окрім проблем ромів, організація також вирішує й питання українців, які часто йдуть за допомогою саме до них, якщо не знаходять її в інших організаціях.  

Богдан Андрейченко наостанок висловлює надію, що втілені, зокрема, їхньою організацією проєкти зможуть зрушити усталені стереотипи про ромів. 


Відповідаючи на глобальні виклики пандемії COVID-19, 19 березня 2020 року Міжнародний фонд “Відродження” оголосив постійно діючий Конкурс “Людяність і взаємодопомога”. З початку Конкурсу Фонд вже підтримав понад 100 проєктів на загальну суму понад 5 мільйонів гривень. З 17 квітня партнером конкурсу є Європейський Союз

Мета конкурсу — підтримка громадських ініціатив, які спрямовані на посилення солідарності, самозарадності та взаємодопомоги в українському суспільстві під час пандемії COVID-19. Детальніше

Джерело

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: