Всесвітній день людей-інтерсекс: поінформованість зменшує стигму

Editor

26 жовтня – Всесвітній день людей-інтерсекс.

В людській популяції народжується приблизно 1,7% осіб зі статевими характеристиками (включаючи набір хромосом, статеві залози та геніталії), які не вписуються у стереотипне сприйняття чоловічого і жіночого тіла, тобто осіб-інтерсекс. Це така ж сама кількість, як і рудих людей. Тобто в Україні з її населенням у 46 мільйонів осіб, людей-інтерсекс майже 800 тисяч.

Світлина: Громадське радіо

Люди-інтерсекс народжувалися завжди, в усі історичні епохи. Це явище відоме таким релігіям, як індуїзм, іудаїзм, християнство. Наприклад, ще в 17 ст. у требник православного митрополита святителя Петра Могили була записана особлива молитва в часі Хрещення зі словами: хрестимо це немовля як людину. Так, коли вона виростала, дорослішала і входила свідомо в церкву, вона могла самостійно визначитися і обрати собі ім’я. Тож Україна має давню традицію визнання і поваги людей, які відрізняються від інших.

Світлина: Громадське радіо

Однак нині люди-інтерсекс досі залишаються в тіні: не визнаними, виключеними із суспільного життя, стигматизованими, а їхні права (на фізичну недоторканість, на повагу честі і гідності, на якісну медичну допомогу і лікування, трудові права) повсякчас порушуються. У переважній більшості люди-інтерсекс навіть не знають про свою особливість через відсутність поінформованості медичних працівників та суспільства в цілому, а також низький рівень діагностики. На загал, українське суспільство не знає і не розуміє, хто такі інтерсекс-люди і чим вони відрізняються. Немає розуміння глибоких проблем (медичних, психологічних, освітніх, соціальних та правових), з якими ці люди стикаються із самого свого народження, а також проблем, які постають перед батьками інтерсекс-дітей.

Світлина з виставки

Одна із найдраматичніших проблем – продовження в Україні варварської практики хірургічних втручань, що виконуються немовлятам і дітям-інтерсекс без прямих медичних показів, лише з метою «відрізати зайве» чи «створити те, чого не вистачає» для «нормалізації» статевих характеристик. Такі хірургічні операції визнані в цивілізованому світі непотрібними, шкідливими, такими, що калічать і наносять непоправну шкоду як фізичному, так і психічному здоров’ю людини. Простіше кажучи, ці операції не здатні зробити «звичайним чоловіком чи жінкою» людину, яка від природи – інтерсекс.

Світлина: Громадське радіо

Щоб подолати недостатню поінформованість , упередження, ворожість та стигму навколо суто біологічного феномену інтерсексуальності, Громадська організація “Egalite Intersex Ukraine” за сприяння Міжнародного фонду «Відродження» підготувала брошуру:

Також відвідайте фотовиставку «Краса і гідність інтерсекс-людей», що в ці дні проходить у Музеї історії Києва. Тут представлені роботи Каті Репіної, фотографки з Нью-Йорка, та Карли Морал, фотографки з Іспанії. Вони багато років подорожували по всьому світу, фотографуючи та збираючи вражаючі історії інтерсекс-людей. Матеріали з їхніми світлинами публікувалися в The Washington Post, NY Times, Vogue, The Time.

Світлина: Громадське радіо

Головне зображення: світлина з виставки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: