Все, що ви хотіли знати про конкурс “Сприяння участі жителів громад у процесах відбудови України”

Лукасевич Катерина

Нещодавно Міжнародний фонд “Відродження” оголосив старт конкурсу “Сприяння участі жителів громад у процесах відбудови України”

Метою конкурсу є сприяння активній участі жителів громад у процесах відбудови України на місцевому рівні, забезпечення їх залученості до формування та прийняття рішень щодо відновлення, а також прозорості та підзвітності цього процесу.

Дедлайн подачі проєктних пропозицій – 01 вересня 2023 року, до 15:00.

Результати будуть оголошені до 15 жовтня 2023 року.

Щоб зробити процес подачі проєктів зрозумілішим, ми зібрали відповіді на найпоширеніші запитання, які звучали під час онлайн-презентації конкурсу від менеджерки програми “Демократія і належне врядування” Діни Нарежневої та директора цієї програми Олексія Орловського.

Хто може брати участь у конкурсі

1. Хто може подавати проєктні пропозиції на конкурс?

Подавати проєкти на конкурсу можуть громадські організації, громадські спілки, органи самоорганізації населення (ОСНи) та благодійні організації, які / персонал яких має щонайменше річний досвід практичної роботи на місцевому рівні, застосування інструментів місцевої демократії, мають знання і навички щодо питань відбудови, прозорості та підзвітності. Цей досвід організація має підтвердити у проєктній пропозиції, надавши інформацію про попередні виконані проєкти або діяльність організації / її окремих членів. 

Учасники конкурсу можуть бути зареєстровані у будь-якому регіоні України. 

2. Чи можуть органи місцевого самоврядування подавитися на конкурс? 

На конкурс можуть подаватися лише громадські організації, громадські спілки, благодійні організації та органи самоорганізації населення. Але співпраця з органами місцевого самоврядування, з місцевою військовою адміністрацією – є обов’язковою умовою для подачі заявки в межах цього конкурсу. Тобто, якщо орган місцевого самоврядування зацікавлений у реалізації певного проєкту, на цей конкурс має подаватися партнер від громадянського суспільства, наприклад, громадська організація. Для цього необхідно надати лист підтримки, що засвідчує ваші партнерські відносини.

3. Чи можуть обʼєднання людей з інвалідністю подаватись на конкурс?

Так, якщо ваше обʼєднання зареєстроване як громадська організація чи громадська спілка відповідно до законодавства України, та відповідає кваліфікаційним вимогам конкурсу, ви можете подавати проєктну пропозицію. 

4. Якщо орган самоорганізації населення (ОСН) немає грантової історії, але виконавці мають необхідні компетенції, чи може він подаватися на конкурс?

Умови конкурсу передбачають, що організація або виконавці проєкту повинні мати щонайменше річний досвід в певних сферах. Тому якщо кваліфікація представників проєкту підпадає під ці критерії, ви можете подаватися на конкурс, попри відсутність досвіду у самого ОСНу. 

Яким має бути проєкт?

1. Що необхідно для того, аби написати хороший проєкт? 

Кожен донор має свій перелік вимог до організацій, які подаються на грантові конкурси. Проєкт, написаний для одного донора може не відповідати пріоритетам і принципам роботи іншого і навпаки. Аби полегшити процес підготовки до створення проєктної пропозиції та написання проєкту для фонду “Відродження”, ми підготували відео-пояснення, яке можна знайти тут. Але перша і основна порада – уважно ознайомтесь із конкурсним оголошенням, яке містить усю необхідну інформацію про пріоритети конкурсу, умови та очікування від поданих проєктів. 

2. На що може бути спрямований проєкт, поданий на конкурс? 

Ваша проєктна пропозиція може передбачати такі види діяльності, які відповідають пріоритетам конкурсу, наприклад (наведений перелік не є вичерпним):

  • Методологічна та практична підтримка громад у розробці планів відновлення з урахуванням принципу «відбудови на краще», модернізації та забезпеченням залученості й співвідповідальності жителів громад, а також супровід прийняття та подальшого погодження зазначених документів;
  • Напрацювання та впровадження механізмів практичного залучення, співвідповідальності жителів громад до процесів відбудови у громадах та забезпечення врахування їх голосу, підвищення спроможності громадян відстоювати власні інтереси у зазначеному процесі на різних рівнях;
  • Допомога громадам у підготовці майбутніх проєктів для подальшого їх подання в електронну систему відновлення, роз’яснення відповідної нормативно-правової бази, вимог та технічних аспектів;
  • Допомога громадам у забезпеченні прозорості та підзвітності процесу відбудови на місцях, роз’яснення відповідних наявних механізмів та інструментів моніторингу тощо.

3. Чи є обмеження щодо географії реалізації проєкту? 

Так. Хоч ваша організація може бути зареєстрована у будь-якому регіоні України, але проєкти мають реалізовуватися виключно у наступних областях: 

  • Житомирська
  • Київська (крім м. Києва)
  • Миколаївська
  • Сумська
  • Харківська
  • Херсонська
  • Чернігівська 

При цьому, запланована проєктна діяльність має здійснюватися в межах однієї територіальної громади, обраної учасником конкурсу і у співпраці з органами місцевого самоврядування. Вибір громади має бути обґрунтованим у тексті проєктної пропозиції. В одній громаді буде підтримано лише один проєкт. 

4. Яким проєктним пропозиціям надаватиметься перевага ? 

  • які найбільш повно і комплексно відповідають пріоритетам конкурсу;
  • які подано учасниками конкурсу, що мають попередній досвід роботи на місцевому рівні та мають знання і навички щодо розробки нормативно-правових актів, питань відбудови, прозорості та підзвітності (що може бути підтверджено попередніми проєктами).

5. Які окремі додатки обовʼязково має містити проєктна пропозиція? 

  • лист підтримки від керівництва громади, на території якої передбачається здійснювати проєктну діяльність;
  • інформація щодо попередніх проєктів, що виконувалися організацією, із зазначенням контактів осіб, що можуть надати зворотний зв’язок щодо виконання проєктів;
  • резюме ключових виконавців проєкту.

6. За якими критеріями будуть оцінюватись проєктні пропозиції? 

  • відповідність поданої проєктної пропозиції меті й пріоритетним напрямам конкурсу;
  • зрозумілість мети проєктної пропозиції, відповідність завдань та діяльності в межах проєкту його меті;
  • прогнозований вплив проєкту на досягнення позитивних змін, залучення органів публічної влади й інститутів громадянського суспільства до досягнення цих змін;
  • комплексність підходів до розв’язання проблем;
  • попередній досвід учасника конкурсу у проведенні діяльності, передбаченої проєктною пропозицією;
  • реалістичність виконання проєкту, наявність чіткого плану його реалізації, ефективність запропонованих механізмів реалізації проєкту, досяжність очікуваних результатів;
  • врахування принципів рівності і недискримінації у планованій проєктній діяльності;
  • життєздатність проєкту після завершення його реалізації.

7. Чи можна залучати до виконання проєкту зовнішніх експертів, які не є членами організації? 

Так, проєктна пропозиція може передбачати залучення вузькопрофільних експертів до розробки окремих планів відновлення.

8. Чи є визначений Міжнародним фондом “Відродження” перелік експертів, що мають успішний досвід розробки та прийняття місцевих нормативно-правих актів?

Ні, такого переліку в Фонді “Відродження” немає. Учасники конкурсу самі визначають яких експертів, чи інших виконавців, необхідно долучити до реалізації проєктної пропозиції.

Бюджет проєкту, прийнятні та неприйнятні витрати

1. Які витрати є неприйнятними, і відповідно не можуть бути закладені у бюджет проєкту?

Хоч конкурс і спрямований на відбудову країни, він не передбачає проведення безпосередніх будівельних або відновлювальних робіт (ревіталізація простору, будівництво сховищ тощо). Також неприйнятними вважатимуться витрати на:

  • підготовку проєктної пропозиції для участі в конкурсі;
  • створення та реєстрацію організації;
  • сплату боргів;
  • відшкодування витрат, пов’язаних із коливанням валютного курсу;
  • надання прямої фіскальної підтримки державним органам влади;
  • політичну діяльність чи релігійну пропаганду;
  • діяльність, що веде до прямої або опосередкованої дискримінації будь-яких соціальних верств;
  • проєкти, спрямованими на отримання прибутку від діяльності;
  • будівництво або ремонтні роботи;
  • закупівлю гуманітарної допомоги та/або військового обладнання 
  • закупівлю транспортних засобів та/або предметів розкоші та відповідних послуг;
  • надання фінансової допомоги третім організаціям (регрантинг).
  • обладнання, яке потім буде передано іншим організаціям на баланс

2. Чи можна закласти у бюджет проєкту купівлю обладнання? 

Так, у рамках цього конкурсу ви можете закупити певне обладнання (наприклад ноутбук, принтер, павербанк), виключно для вашої організації. Втім зважайте, що цей конкурс не спрямований на безпосередню технічну допомогу, тому такі витрати можна закладати в бюджет, лише якщо обладнання необхідне для виконання проєкту. Також конкурс не передбачає закупівлю обладнання для передачі іншим організаціям.

3. Який відсоток від бюджету можна закладати на зарплату штату проєкту? 

Фонд “Відродження” не має обмежень щодо оплати праці співробітникам організації. Все залежить від змісту вашої проєктної пропозиції – ви можете 100% бюджету закласти на зарплату, але виключно якщо це відповідає змісту проєктної пропозиції. 

4.Чи є можливість фінансування для українських та міжнародних експертів, як консультантів проєкту?

Так, така можливість є, але варто одразу продумати формат покриття гонорару згідно з законодавством України, оскільки є обмеження перерахування коштів за кордон.

5. Чи обов’язково надати посилання на річний змістовний та фінансовий звіт за попередній календарний рік? 

Так, ця вимога є обов’язковою. Організація, що подається до МФВ повинна надати посилання на річний змістовний та фінансовий звіти організації за попередній календарний рік, розміщений у вільному доступі в мережі Інтернет. 

Оприлюднений річний звіт є свідченням відкритості та прозорості організації, її своєрідним знаком якості та надійності. Річний звіт інформує клієнтів, органи влади, донорські структури про діяльність організації, основні успіхи та досягнення. 

Річний звіт – це документ, який презентує діяльність організації за попередній рік. У річному звіті має міститься інформація про основні напрямки діяльності, виконані проекти, склад  організації та інформацію про джерела фінансування та видатки організації. 

Кожна організація виконує річний звіт в довільній формі, проте ми можемо запропонувати орієнтовну структуру  типового річного звіту:

  1. Титульна сторінка (звітний період, назва організації, її логотип, фото)
  2. Зміст
  3. Місія та завдання організації
  4. Послуги, які надає організація
  5. Основні досягнення (коротко про основні успішні проекти, цифри, конкретні факти)
  6. Організаційна структура: колективний керівний орган, засновники, команда
  7. Основні сектори, де працює організація та клієнти.
  8. Основні проекти виконані за звітний період.
  9. Інформація про нагороди, подяки
  10. Інформація про партнерів (коаліції, мережі, рухи)
  11. Інформація про донорів
  12. Інформація про волонтерів
  13. Фінансова частина
  14. Довідка про проходження аудиту ( аудиторський висновок)
  15. Фінансові показники організації (адміністративні та проектні витрати)
  16.  Контактна інформація (телефон, поштова адреса, соціальні мережі, електронна пошта)

Важливо, щоб звіт був розміщений на публічних ресурсах і знаходився у вільному доступі. Закритий файлообмінник (наприклад Google Drive, Fex.net тощо) не є публічним ресурсом. Натомість сайт вашої організації, ваша сторінка у соціальних мережах або інші онлайн-майданчики – так. 

6. Чи може брати участь в конкурсі організація, яка уже виконує інший проєкт за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, або подала заявку на інший активний конкурс від Фонду?

Так. Фонд не має обмежень щодо кількості проєктів, навіть, одночасних, які може виконувати учасник конкурсу. Обмежень щодо подачі заявок на інші конкурси також немає.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: