Запитання та відповіді щодо конкурсу “Сприяння інтеграції ВПО та використанню інструментів місцевої демократії на рівні громад”

Лукасевич Катерина

Наприкінці березня Міжнародний фонд “Відродження” оголосив старт конкурсу “Сприяння інтеграції ВПО та використанню інструментів місцевої демократії на рівні громад”. За підтримки Європейського Союзу, Фонд сприятиме інтеграції ВПО до життя у нових для них територіальних громадах, а також підтримка активного використання різноманітних форм самоорганізації та місцевої демократії у громадах для забезпечення їх стійкості та налагодження ефективної взаємодії

Дедлайн подачі проєктних пропозицій на конкурс – 17 квітня 2023 року.

Для усіх організацій, які планують подавати заявки, ми зібрали відповіді директора програми “Демократія і належне врядування” Олексія Орловського на найпоширеніші запитання, які звучали під час онлайн-презентації конкурсу. 

Загальна Інформація про конкурс

Загальна інформація про конкурс

1. Яка основна мета конкурсу? 

Головна мета цього конкурсу – сприяти інтеграції ВПО до життя у нових для них територіальних громадах, а також підтримати активне використання різноманітних форм самоорганізації та місцевої демократії у громадах для забезпечення їх стійкості та налагодження ефективної взаємодії.

2. Чим відрізняється цей конкурс від тогорічного конкурсу для громад?

Минулого року, крім інтеграції ВПО, в центрі уваги були питання запобігання конфліктів на рівні громад, які були спричинені прибуттям та адаптацією ВПО. В даному конкурсі ми змістили наголос на максимальне сприяння залученню ВПО до життя в нових громадах з використанням інструментів місцевої демократії.

3. Про які інструменти місцевої демократії йде мова? 

Ми розуміємо, що в умовах війни не всі інструменти місцевої демократії є доступними (наприклад, складно або взагалі неможливо проводити якісь публічні масові заходи, загальні збори за місцем проживання тощо). Але, як показує досвід воєнного часу, у територіальних громадах активно використовуються електронні петиції, створюються консультативно-дорадчі органи при органах місцевого самоврядування, в яких активно беруть участь ВПО, застосовуються місцеві ініціативи тощо. В окремих громадах інтеграції ВПО сприяють органи самоорганізації населення. Нерідко інтеграція ВПО здійснюється через використання певних громадських активностей навколо тематики охорони довкілля. Іншими словами, ми будемо раді розглянути будь-які інструменти залучення ВПО до активного суспільного життя у громаді.

Вимоги та умови до учасників конкурсу

1. Хто може брати участь у конкурсі? 

До участі у конкурсі запрошуються громадські організації, громадські спілки, органи самоорганізації населення (ОСН) та благодійні організації, які мають досвід практичної роботи із ВПО та / або інструментами місцевої демократії. 

Важливо, аби апліканти могли підтвердити наявність такого досвіду, зокрема наявністю публічних звітів про свою діяльність. 

2. Хто НЕ МОЖЕ брати участь у конкурсі? 

З основним переліком загальних критеріїв щодо учасників конкурсів, які проводить Фонд “Відродження”, можна ознайомитись у цьому відео. 

Конкурс не передбачає надання підтримки суб’єктам господарювання, які мають на меті отримання прибутку (зокрема, фізичним особам-підприємцям), державним та комунальним підприємствам та установам, політичним партіям, органам державної влади, органам місцевого самоврядування, релігійним організаціям та приватним (фізичним) особам.

Хоча отримувати пряме фінансування від Фонду не можуть органи місцевого самоврядування, комунальні установи, заклади освіти тощо, тим не менш, вони можуть виступати партнером учасника конкурсу. Більш того, співпраця з органами місцевого самоврядування може бути як одна із переваг згідно з умовами конкурсу. Бажано, щоб наявність такої співпраці, була підтверджена відповідним листом, який радимо долучити до проєктної пропозиції.

3. Чи може брати участь в конкурсі організація, яка немає грантової історії? 

Відсутність грантової історії не є обмеженням. Під час оцінки та розгляду проєктних пропозицій експерти будуть звертати увагу саме на досвід практичної роботи із ВПО та / або інструментами місцевої демократії в осіб, які безпосередньо будуть залучені до проєктної діяльності. 

4. Чи може брати участь в конкурсі організація, яка уже виконує інший проєкт за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, або подала заявку на інший активний конкурс від Фонду?

Так. Фонд не має обмежень щодо кількості проєктів, навіть, одночасних, які може виконувати учасник конкурсу. Обмежень щодо подачі заявок на інші конкурси також немає. Втім, зверніть увагу, що одна і та сама організація не може претендувати на підтримку у загальному обсязі більше ніж 60 000 євро протягом реалізації проєкту «Європейське Відродження України: ініціатива громадянського суспільства для стійкості та відновлення» (2023-2024 роки), в рамках якого проводиться цей конкурс. 

5. Чи може брати участь у конкурсі організація, яка працює з підтримкою релокованого бізнесу, покращенням умов надання соціальних та адміністративних послуг, сприянням розвитку підприємництва та самозайнятості серед ВПО? 

Так, якщо це буде сприяти соціальній інтеграції ВПО до життя в громадах.

6. Де мають бути зареєстровані організації, які хочуть взяти участь у конкурсі? 

Учасники конкурсу можуть бути зареєстровані у будь-якому регіоні України. Організації, які зареєстровані на територіях, що на цей час не підконтрольні уряду України, але виконують свою діяльність на підконтрольній частині України, можуть подаватися на конкурс також. 

Вимоги до змісту проєктних пропозицій

1. Якою може бути географія проєктної діяльності? 

Діяльність за кожним проєктом має реалізовуватися на території одній, двох або трьох територіальних громадах, обраних учасником конкурсу. При цьому, ці громади мають бути розташовані на території однієї області України. Тому, діяльності, які не мають чіткої географічної прив’язки (наприклад, створення та запуск нового навчального онлайн курсу, який буде націлений на покриття питань інтеграції ВПО) не відповідатимуть умовам конкурсу.

2. Які проєктні пропозиції матимуть перевагу?

МФВ забезпечує рівні умови для усіх поданих проєктних пропозицій під час їхнього розгляду конкурсною комісією. Однак, заявки які відповідатимуть усім формальним вимогам конкурсу та охоплюватимуть якомога більшу кількість його пріоритетів матимуть більший шанс отримати підтримку. Крім цього перевагою буде:

  • попередній досвід роботи із ВПО та / або інструментами місцевої демократії;
  • співпраця з органами місцевого самоврядування (про це необхідно зазначити в тексті проєктної пропозиції, а додатковою перевагою буде наявність листів підтримки, які покажуть готовність до співпраці);
  • прописані в проєктній пропозиції заходи з активним використанням форм місцевої демократії для інтеграції ВПО до життя у громадах, в яких вони опинилися.

3. Чи підтримується в рамках конкурсу створення журналістських матеріалів?

Так, створення подібних матеріалів вітається, але це не повинна бути єдина діяльність за проєктом. Адже конкурс спрямовано на проактивну інтеграцію ВПО життя в громадах та використання інструментів місцевої демократії. Поширення успішних практик також може бути однією із активностей в межах проєкту.

4. Чи є якісь обмеження за віком цільової аудиторії? 

Ні, таких обмежень немає. Активності в рамках проєкту можуть передбачати участь у них як дорослих людей, так і дітей, підлітків та молоді. Відповідно і сам проєкт може бути спрямовано на будь-яку вікову групу. Єдині вікові обмеження можуть бути пов’язані із специфікою окремих форми місцевої демократії, які можуть використовуватися в проєкті.

Умови щодо бюджетів проєктних пропозицій та витрат в рамках проєктів

1. На що можуть бути витрачені кошти в рамках проєкту?

Проєктна пропозиція може передбачати такі види діяльності (наведений перелік не є вичерпним):

  • здійснення заходів із соціальної інтеграції ВПО до тривалого перебування в територіальних громадах України, де вони мешкають наразі;
  • підвищення рівня врахування позиції ВПО на рівні громад, зокрема, завдяки використанню інструментів місцевої демократії;
  • розробка, публічне обговорення та лобіювання проєктів місцевих нормативно-правових актів, які передбачатимуть покращення та / або створення умов для тривалого перебування ВПО у територіальній громаді;
  • розвиток нових та підтримка форм самоорганізації у територіальних громадах, які вже існують,  для забезпечення їх стійкості та взаємодії, в т.ч. у стосунках жителів із органами публічної влади.

Крім цього, учасники конкурсу мають передбачити поширення напрацьованих в ході реалізації проєкту моделей / механізмів, інформування громадськості про хід виконання проєкту та його результати, поширення кращого досвіду (історій успіху).

2. На що НЕ МОЖУТЬ бути витрачені кошти в рамках проєкту? 

Неприйнятними вважатимуться витрати на:

  • підготовку проєктної пропозиції для участі в конкурсі;
  • створення та реєстрацію організації;
  • сплату боргів;
  • відшкодування витрат, пов’язаних із коливанням валютного курсу;
  • надання прямої фіскальної підтримки державним органам влади;
  • політичну діяльність чи релігійну пропаганду;
  • діяльність, що веде до прямої або опосередкованої дискримінації будь-яких соціальних верств;
  • проєкти, спрямованими на отримання прибутку від діяльності;
  • будівництво або ремонтні роботи;
  • закупівлю гуманітарної допомоги та/або військового обладнання 
  • закупівлю транспортних засобів та/або предметів розкоші та відповідних послуг;
  • надання фінансової допомоги третім організаціям (регрантинг).

3. Чи можна в рамках конкурсу закуповувати медобладнання або облаштовувати приміщення де проживають ВПО?

Конкурс не покриває витрати на будівництво або ремонтні роботи. Допускається придбання обладнання в невеликих кількостях, яке необхідне для виконання проєкту по інтеграції ВПО у життя громад. Але закупівля обладнання не має бути основною статтею витрат в структурі бюджету проєкту.

4. Чи можна використовувати надані в рамках фінансування проєкту кошти для оплати послуг окремих спеціалістів, наприклад таких як психолог, бухгалтер, арт-терапевт тощо.

Так, якщо це випливає зі змістовної діяльності проєктної пропозиції.

5. Чи можна витрачати кошти на поліграфічні послуги? 

Програма “Демократія і належне врядування” визначає одним зі своїх пріоритетів розвиток екологічно мислення та найкращих практик, що сприяють захисту довкілля. Відповідно програма не заохочує витрати на видання газет, буклетів, брошур тощо. Але якщо мова йде про інформаційні пам’ятки або інші поліграфічні матеріали, які допоможуть інтеграції ВПО – такі витрати можливі.

6. Чи є вимоги щодо оформлення персоналу організації? 

Міжнародний фонд “Відродження” запровадив вимоги щодо працевлаштування керівників організацій, керівників проєктів та головних бухгалтерів / бухгалтерів проєктів. Ці вимоги розповсюджуються на проєкти, що дорівнюють або перевищують гривневий еквівалент 20 000 доларів США (за курсом НБУ). Організація, яка є виконавцем проєкту, що відповідає зазначеним вище критеріям, зобов’язана укласти трудовий договір із керівником організації, керівником проєкту та головним бухгалтером / бухгалтером проєкту не менше ніж на строк виконання проєкту, відповідно до законодавства України. Будь-який дохід або винагорода за рахунок коштів проєкту МФВ виплачується зазначеним вище особам виключно в межах трудового договору.

7. Чи можна включати інституційну підтримку організації в рамках проєктної пропозиції?

Так, якщо це буде обґрунтовано та буде зазначена користь від цієї діяльності. Інституційна підтримка може бути спрямована на забезпечення сталого функціонування організації, а саме: заробітні плати та гонорари, адміністративні та логістичні видатки, оренду, придбання необхідного обладнання, матеріалів, пального, програмного забезпечення, оплату послуг зв’язку, навчання, юридичної допомоги тощо. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: