Впровадження стандартів прозорості видобувних галузей – новий виклик для урядів

З ініціативи Секретаріату Ініціативи з прозорості видобувних галузей (EITI – Extractive Industries Transparency Initiative), Ініціативи «Публікуй що платиш» (PWYP – Publish What You Pay) та Міжнародного фонду «Відродження» 27-30 вересня 2016 р. у Львові відбулася 12-та Євразійська регіональна зустріч мережі EITI та PWYP за участі представників десяти країн євразійського регіону, які на різних етапах залучені до EITI.

З ініціативи Секретаріату Ініціативи з прозорості видобувних галузей (EITI – Extractive Industries Transparency Initiative), Ініціативи «Публікуй що платиш» (PWYP – Publish What You Pay),  Інституту управління національними ресурсами (NRGI) та Міжнародного фонду «Відродження» 27-30 вересня 2016 р. у Львові відбулася 12-та Євразійська регіональна зустріч мережі EITI та PWYP за участі представників десяти країн євразійського регіону, які на різних етапах залучені до EITI.

“Як показує практика, видобувна галузь для багатьох країн світу є ключовим джерелом корупції. Не є виключенням в цьому сенсі й Україна. Корупція у видобувній галузі створює суттєві перешкоди для залучення іноземних інвестицій, енергетичній незалежності України. Тому впровадження в нашій державі таких міжнародних ініціатив як ЕІТІ є надзвичайно важливою для боротьби з цією проблемою та  для створення сприятливих умов для залучення інвестицій в Україну», – зазначив Олексій Орловський, директор Програмної ініціативи “Демократична практика” МФ «Відродження», член Міжнародного Правління ЕІТІ.

На робочій зустрічі було напрацьовано механізми впровадження стандартів EITI, особливостей використання відкритих даних, бенефіціарного права для видобувних галузей, а також ролі громадянського суспільства у цих процесах. На думку Галіба Ефендієва, директора NRGI (Урядовий інститут природних ресурсів), тема прозорості видобувних галузей – особливо критична зараз, оскільки уряди зосереджують головну увагу на максимізації прибутків і не є відповідальними. Тому роль громадянського суспільства полягає у створенні системних, обґрунтованих адвокаційних кампаній, залучення до діалогу влади та бізнесу щодо прозорості видобувних кампаній. «Одним із основних викликів для громадських активістів є проблема верифікації даних і отримання достовірної інформації від кампаній, які відмовляються надавати дані, остерігаючись конкурентів», – вважає учасниця з Киргизстану Калія Молдогазієва, член консорціуму громадських організацій. 

«Тема розкриття бенефіціарних власників набула неймовірної популярності і підтримки світових лідерів в зв’язку з Панамськими паперами та антикорупційними кампаніями. Проте ЕІТІ зобов’язувала до розкриття такої інформації ще у 2013 році. Зараз 51 країна – члени ЕІТІ зобов’язались розкривати інформацію, що стосується кінцевих власників бізнесу в сфері видобування. Це є колосальним досягненням, адже ще кілька років тому в багатьох країнах, де впроваджується ЕІТІ, дана тема була табу. Досвід країн Центральної Азії і Кавказу в прозорості бенефіціарів, порівняно з Україною, є відмінним. До прикладу у Киргизстані при отриманні ліцензій видобувні компанії повинні розкрити своїх бенефіціарів. Також проведено масивну роботу з урядами, парламентарями, громадянським суспільством, компаніями і донорами, для того, щоб поєднати цю тему з національними пріоритетами. Окрім того, багато компаній зголосились на добровільне розкриття бенефіціарів, уряди й парламенти розглядають законодавчі зміни. Україна має передову роль в розкритті бенефіціарних власників, проте на практиці є ряд викликів, наприклад, відповідальність за ненадання інформації, верифікація даних та удосконалення існуючого реєстру», – зазначила Оляна Валігура, представниця Секретаріату EITI.

Еліза Петер, директорка PWYP, наголосила, що Євразійська зустріч зібрала разом членів семи країн для обговорення спільної стратегії підвищення прозорості видобування нафти, газу та руд у цьому регіоні. В умовах посилення обмежень щодо участі громадянського суспільства у публічних дебатах з використання природних ресурсів у багатьох країнах Євразії, PWYP ставить за пріоритет захист і розширення простору для громадськості в управлінні ресурсами. Належне врядування у видобувному секторі може бути досягнуто лише тоді, коли активне і добре поінформоване громадянське суспільство має реальні засадничі права на свободу слова і зібрання. PWYP продовжуватиме надавати підтримку своїм членам у доступі, використанні і аналізі даних про державні платежі для підвищення фінансової прозорості, а також зміцнення потенціалу організацій громадянського суспільства з метою просування бенефіціарного права і відкритого укладання контрактів у видобувній сфері.

Додаткова інформація:

Міжнародний фонд “Відродження” ще у 2007 році став першим донором в Україні, що опікується питаннями прозорості енергетичного сектору, планує і надалі підтримувати громадські ініціативи у цій сфері.

Україна є країною-кандидатом ІПВГ з 2013 р. (ЕІТІ в Україні). Минулого року був опублікований перший звіт України – див. у Бібліотеці “ЕІТІ в Україні” Перший національний звіт України та Стандарт ЕІТІ.

Міжнародна ініціатива ЕІТІ була започаткована громадською міжнародною коаліцією ГО, які займалися бюджетними моніторингами – “Публікуй що платиш” (Publish What You Pay). У ній беруть участь і країни Африки, і країни Євразії. Але саме ті, уряди яких погодилися на співпрацю і відкриття інформації. Інтерес урядів – облік доходів, які мають йти до бюджету країни, передусім на соціальні питання.

PWYP має засадничі принципи моніторингу, які виражені у т.зв. ланцюгу для змін – Chain for change

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: