Владу закликають залучати ОСН до вирішення соціальних проблем

На думку експертів, для вирішення соціальних проблем владі слід залучати активних громадян і, зокрема, органи самоорганізації населення (ОСН)

Для вирішення соціальних проблем владі слід залучати активних громадян і, зокрема, органи самоорганізації населення (ОСН). Про це 5 березня в Луцьку заявили учасники круглого столу, який провела Асоціація підтримки та розвитку ОСББ та ОСН за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами фахівців, існують спеціалізовані служби й установи, покликані вирішувати соціальні проблеми, одначе вирішити їх без участі громади вони не в силі. А якщо об’єднати зусилля цих служб і представницьких органів громади, можливості для вирішення соціальних проблем збільшуються в рази.

“Органи самоорганізації населення – це базовий рівень, нульовий вектор, із якого починається висхідний рух у вирішенні суспільних проблем. Щоб активізувати громаду й мотивувати її до вирішення спільних проблем, варто розглядати проблеми з погляду територіального принципу, адже люди, які живуть на одній території (мікрорайон, будинок, село, вулиця тощо), мають найбільше спільного – як у позитивному плані, так і в негативному”, – зауважив Петро Лавринюк, президент Інституту Підтримки та розвитку Громадських Ініціатив. За його словами, у кожній територіальній громаді є як байдужі громадяни, які здебільшого тільки скаржаться, але реально не беруть участі у вирішенні спільних проблем, так і свідомі громадяни, активісти, які прагнуть покращити середовище, у якому вони проживають. Саме такі люди і є основою для створення ОСН, і саме цих людей, на думку експерта, владі й соціальним службам потрібно залучати до співпраці, адже один ОСН може вирішувати цілу низку соціальних проблем.

“Якщо розглядати активність громади у відсотковому співвідношенні, то всього 5% усіх людей хочуть щось змінити у кращий бік і щось для цього роблять, 25% – стежать за тим, що відбувається, але безпосередньої участі в суспільно важливих процесах не беруть, 60% – це байдужі громадяни, які зайняті тільки своїми особистими справами, а 10% – це ті, хто за будь-яких обставин будуть “проти”. Наше завдання сьогодні – зробити так, що цих 5% активних повели за собою 25% “споглядачів”, лібералізували 10% “вічних противників”, зрушили процес змін у позитивний бік і зробили щось корисне для громади. Так би я описав основну функцію ОСН, адже поруч із функцією контролю ОСН має таке важливе завдання, як виховання відповідальності, чого так не вистачає нашому суспільству”, – сказав голова ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” Андрій Крупник.

Експерт ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” Євгенія Абрамова, відзначила, що одна з основних перепон у розвитку ОСН – стереотипне мислення людей і супротив у створенні юридичних осіб, адже це означає додаткові обов’язки й несення додаткової відповідальності. “Щоб вирішувати нагальні проблеми й покращувати середовище, в якому живемо, можна піти двома шляхами: заява про утворення ОСН, що ще не є юрособою, але дає багато повноважень; безпосередньо реєстрація органу місцевого самоврядування, що дає змогу мати розширене коло повноважень і залучати ресурси”, – пояснила Євгенія Абрамова.

Щоб стимулювати створення й розвиток ОСН, у Луцьку заплановано розробити й винести на затвердження міської ради Програму підтримки ОСН. Майданчик для налагодження комунікації між ОСН і консультування щодо діяльності в Луцьку вже є: тут діє Ресурсний центр для ОСН.

Контакти:
Асоціація підтримки та розвитку ОСББ та ОСН
(0332) 2000 32
press.asossiation.osbb@gmail.com

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: