Візова практика країн ЄС на Донеччині стає ліберальнішою

За словами експертів, візова практика країн ЄС на Донеччині потроху лібералізується, хоча про системні зрушення говорити ще зарано

Візова практика країн ЄС на Донеччині потроху лібералізується, хоча про системні зрушення говорити ще зарано. Про це під час круглого столу в Донецьку 12 липня заявили експерти Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу, які здійснюють моніторинг за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

У травні-липні було опитано 180 заявників на візу щодо отримання ними відповіді в трьох установах – генеральному консульстві Чехії в Донецьку, генконсульстві Греції в Маріуполі та візовому сервісному центрі в Донецьку.

Загалом відмови серед опитаних громадян отримали 5%. Цього року найбільша частка відмов припадає на нововідкритий у Донецьку візовий центр (8,3%), а обидва консульства мають показник 3,3%. Особливо разючі зрушення щодо кількості “відмовників” показує грецьке консульство. У минулі роки воно встановлювало абсолютні рекорди всеукраїнських антирейтингів, відмовляючи двом із п’яти заявників. Консульство Чехії в Донецьку завжди виглядало більш відкритим і ліберальним у своїй візовій практиці, проте раніше кількість відмов також була помітно вищою: 2010 рік – 14%, 2011 рік – 8%.

Причини відмов здебільшого досить традиційні – недоукомплектовані документи чи сумніви консульських працівників у відповідності задекларованої мети поїздки реальній.

Абсолютна більшість людей, що отримали відмови у візі, заявили, що планів подавати апеляцію не мають (89%). Причини різні: брак часу й коштів або невпевненість у можливості отримати позитивне рішення.

Чеське консульство в Донецьку видало 2011 року всього 5,7% мультивіз, а грецьке консульство в Маріуполі – лише 2%. Це набагато менше від загального показнику по всіх консульствах країн ЄС по Україні. Моніторинг 2012 року дав такі показники виданих віз різних типів: 71% – одноразові візи, 13% – дворазові, 16% – багаторазові мультивізи. Найкращий показник у консульства Чехії: тут мультивізу давали кожному п’ятому з опитаних (21%). У візовому центрі таких віз 16%, у греків знову найменше – 9%.

При цьому кількість людей, які подавалися на візи терміном дії півроку й більше, сумарно становить лише 5%. Зазвичай заявники отримували візи на більший термін, ніж клопотали. Наприклад, грецьке консульство прохачам тримісячних віз надало піврічні. У минулі роки цього не було. Чехи також часто підвищували термін дії короткострокових віз до двох місяців. Така ж тенденція помітна і при наданні віз у сервісному центрі.

У процесі оформлення віз дражливим є надання додаткових документів на вимогу консульських працівників. У грецькому консульстві майже в усіх громадян вимагають реєстрацію за місцем проживання (92%), копію паспорта та податкову декларацію (90%), бронювання квитків (88%), документи на житло за кордоном у родичів (80%) і навіть трудову книжку (70%). Консульство Чехії та візовий центр більшість цих документів вимагають рідко.

За словами експертів, однією з неприйнятних і дискримінаційних практик в останні роки стала вимога до громадян України реєструватися в консульстві після повернення з поїздки за кордон. Жодні офіційні правові норми Євросоюзу таких вимог не передбачають. Консульство Чехії озвучувало таку вимогу 3% опитаних. Натомість консульство Греції в Маріуполі подібну практику застосовує масово (58%). Протилежний підхід у демонструє сервісний візовий центр у Донецьку: жодної заяви про таку вимогу не було зафіксовано.

Позитивна картина переваги наданих безоплатних віз над візами платними виявилась у чеському консульстві та візовому центрі. 55% опитаних біля чеського консульства й 53% опитаних біля візового центру за візу не платили. Діаметрально протилежної політики притримуються в останні роки грецькі дипломатичні установи. Цього року консульство практично припинило надання безоплатних віз. Частка тих, хто оплачував консульський збір, сягнула свого максимуму за весь п’ятирічний період моніторингів і становить 93% (2010 року – 33%). Сумарно по всіх консульських установах заявляли про право на пільги 93% опитаних. Отримали пільги у вигляді звільнення від сплати 35 євро консульського збору лише 38% заявників.

Рівень задоволеності результатом проходження візової процедури загалом досить великий. Лише заявники на візи в Грецію часто (30%) висловлюють своє невдоволення результатом. Окрім незадоволених сплатою за візу, інші незадоволені наданням не того типу візи, про який клопотали. Це найвищий показник невдоволення роботою консульства серед інших установ. Із заявників чеського консульства невдоволення висловили 5% опитаних. Така ж приблизно картина й щодо візового центру: задоволені 97%, мають претензії 3%.

Отримати відповіді на офіційні листи з проханням висловити позицію щодо візової практики вдалося лише від чеського консульства.

За словами експертів, більшість показників цьогоріч свідчать про позитивні зміни (кількість відмов, кількість документів). Одначе про безумовний прогрес говорити рано, бо в регіоні є й відступ за окремими критеріями (кількість безоплатних віз у грецькому консульстві).

Донецький інститут соціальних досліджень і політичного аналізу
(062) 305 02 59
disrpa@gmail.com

***

Мета Європейської програми  – сприяти європейській інтеграції України через поєднання зовнішнього тиску Європейського Союзу з внутрішнім тиском українського громадянського суспільства для утвердження цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: