Понад 500 ОМС отримали комплексну інформацію з питань реінтеграції ветеранів/ветеранок, а 100 представників 100 ОМС (старости, працівники ЦНАПів, інші працівники ОМС, яким доручено роботу з ветеранами) пройшли навчання з питань реінтеграції ветеранів/ветеранок.
Це стало можливо завдяки проєкту «Реінтеграція ветеранів: від дієвих рішень для громад – до ефективної національної політики», який Всеукраїнська асоціація громад реалізовувала спільно з ГО «Простір можливостей» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Про результати проєкту розповів директор з розвитку-заступник виконавчого директора ВАГ Ігор Абрам’юк під час lV заключного загальнонаціонального інформаційного заходу “Громади – ветеранам” у межах проєкту «Реінтеграція ветеранів: від дієвих рішень для громад – до ефективної національної політики».
Голова ВАГ, Кіптівський сільський голова Володимир Кучма:
«Вже рік наша Асоціація розвиває ветеранський напрям і він став для нас одним із ключивих. За цей час пілотні громади, і не тільки, вже мають свої напрацювання. Зрозуміло, що робота з ветеранами та їхніми родинами вже зараз є однією з найважливіших складових діяльності ОМС і ця роль буде лише зростати. Ми маємо навчитись робити цю роботу професійно. Саме для підвищенням професійності, обізнаності голів громад та фахівців органів місцевого самоврядування у ветеранській тематиці і був спрямований цей проєкт ВАГ, який я впевнений буде мати продовження та розвиток».
Виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник:
«Завдяки проєкту величезна кількість громад отримала важливу інформацію, ми об’їздили майже всю Україну, напрацювали методичні рекомендації і Типову програму, багато комунікували з органами влади. Проєкт з реінтеграції ветеранів буде продовжуватись і я сподіваюсь, що наступного року ми охопимо ще більше громад. З одного боку, це буде майданчик для громад для отримання нової інформації та координації з усіма лідерами ветеранської політики в Україні, а з іншого – будемо адвокатувати ту проблематику, яка є сьогодні для громад перед органами центральної влади».
Ветеранський напрям діяльності Асоціації започаткований ще у 2023 році і мав на меті сприяти підвищенню спроможності ОМС-членів асоціації, концентруванню партнерської та напрацювання власної експертизи, посиленню впливу на державну політику у цій сфері.
Власне проєкт «Реінтеграція ветеранів: від дієвих рішень для громад – до ефективної національної політики», який ВАГ реалізовувала спільно з ГО «Простір можливостей», тривав 1 рік: з грудня 2023 року по грудень 2024 року. У межах проєкту представники місцевого самоврядування (голови громад, старости, фахівці ОМС з супроводу ветеранів, працівники ЦНАПів тощо) отримували знання та навички щодо формування стратегій та програм, впровадження успішних практик реінтеграції ветеранів, долучались до формування позиції ВАГ та впливу на політику через участь у роботі Комітету ВАГ з питань ветеранів.
Так, періодично проводились очні спеціалізовані навчання для представників ОМС з тематики реінтеграції ветеранів, підтримки їхніх сімей, інформаційні заходи для голів громад та/або їх заступників з метою персонального інформування лідерів громад з ветеранської тематики тощо.
У результаті реалізації проєкту:
– утворено та налагоджено регулярну діяльність Комітету ВАГ з питань ветеранів, до складу якого увійшли 54 проактивних та фахових лідерів і фахівців ОМС;
-100 представників 100 ОМС (старости, працівники ЦНАПів, інші працівники ОМС, яким доручено роботу з ветеранами) пройшли навчання з питань реінтеграції ветеранів/ветеранок;
– 200 керівників ОМС (голів громад та/або їх заступників) в рамках інформаційних заходів проєкту поінформовано про проблеми реінтеграції ветеранів/ветеранок, підтримки їхніх сімей та існуючі механізми їх вирішення;
– для 500+ ОМС – членів ВАГ проведено комплексну інформаційну кампанію з питань реінтеграції ветеранів/ветеранок.
Ігор Абрам’юк, директор з розвитку – заступник виконавчого директора ВАГ:
«Ми розуміли, що нам потрібно заходити у ветеранську тематику, ми це відчували тому, що через кожну нашу родину проходить ця війна. Ми розуміли, що нам потрібно готувати громади до того, аби зустріти тих хлопців і дівчат, які вже повертаються і багато повернеться з фронту, коли буде перша хвиля демобілізації. Після перемоги ветеранів буде багато і ветерани мусять повернутись у громади, які вміють з ними працювати з тими запитами і проблемами, які є в цієї категорії людей».
Голова Правління ГО «Простір можливостей» Оксана Коляда:
«Наша команда працює вже достатньо довго з громадами. І наша комунікація має стати все-таки швидкою, якіснішою, бо ми бачимо шалений попит на інформацію від вас».
Програмна координаторка Міжнародного фонду «Відродження» Ольга Гальченко:
«Цей проєкт, який ми реалізуємо з ГО “Простір можливостей”, ВАГ та безпосередньо самими громадами для нашого Фонду є флагманським проєктом. Ми пишаємось, що маємо можливість допомогти Асоціації і допомогти ветеранам запустити цю роботу і дійсно цінуємо все те що ви зробили і робите як для громад, так і для ветеранської спільноти. Наступного року нас чекає початок роботи фахівців супроводу ветеранів. Цікаво буде подивитися на їхню роль і як вони її будуть виконувати. Працювати є з чим і я рада, що ми в цьому році заклали фундамент у вигляді нашої співпраці, у вигляді ветеранського комітету, у вигляді початку роботи з громадами, для того щоб усі виклики з гідністю прийняти наступного року».
Також у межах заходу Директорка Департаменту забезпечення переходу від військової служби до цивільного життя Міністерства у справах ветеранів України Альона Скорзова розповіла про формування системи переходу від військової служби до цивільного життя.
Державний експерт Міністерства соціальної політики Тетяна Яременко розповіла про експериментальний проєкт Уряду щодо надання окремим категоріям осіб соціальних послуг стаціонарного догляду, підтриманого проживання за кошти державного бюджету.
Учасник Комітету ВАГ з питань ветеранів, в.о. директора КЗ «Ветеранський простір «ТИТАНИ» Дніпропетровської обласної ради» Ралдугін Станіслав презентував презентував проєкт “Титани.UA – соціально-освітній проєкт для ветеранів в Дніпропетровській області”.
Окрім того, у другій частині інформаційного заходу учасники могли побачити презентації проєктів: «Ветерани на ринку праці: переваги, виклики та інструменти для успішного працевлаштування» від керівниці проєкту “Назустріч”, Work.ua Анастасії Розлуцької. А також проєкт “Реабілітація в Україні (Rehab4U)” від координаторки з реабілітації на рівні громад Ольги Хрищук; проєкт Go2Agro Superhumans (Підтримка ветеранів по працевлаштуванню та навчанню) від старшої кар’єрної консультантки проекту Go2Agro Христини Недогода.
Повний запис відео із заходу можна переглянути тут:
Facebook: bit.ly/4i49NBv
Youtube: bit.ly/4gdVBEa
Джерело: Всеукраїнська асоціація громад